Зіркові нічліжки: навіщо хостели прирівняють до готелів
1 вересня 2020 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт № 2673 «Про внесення змін до Закону України «Про туризм» щодо розширення кола суб'єктів надання готельних послуг».
Поміж іншого, він розрахований на те, щоб надати можливість хостелам офіційно називатись готелями та мати можливість пройти категоризацію.
За словами урядовців мета цього проєкту – створення сприятливих умов для розвитку готельної інфраструктури та сфери туризму, бо він дозволить стимулювати активізацію ринку готельних послуг, створити нові робочі місця та збільшити надходження до держбюджету. Звучить багатообіцяльно, чи не так?
Однак нумо розберімось, в чому суть категоризації та яку роль вона відіграє в галузі гостинності.
У світі існує понад 30 різних класифікацій готелів. В Україні для закладів розміщення за основу взята найпопулярніша «зіркова» система класифікації.
Останні суттєві зміни в законодавстві, що стосувались готельної галузі, були запроваджені в липні 2018 року. Тоді був чітко встановлений порядок присвоєння категорій від 1 до 5 зірок об’єктам, які надають послуги з тимчасового розміщення. Наявність у закладу відповідного сертифікату повинна допомагати споживачам краще орієнтуватися при виборі свого розміщення, а також сприяти підвищенню добросовісної конкуренції на ринку готельних послуг та поліпшенню якості обслуговування.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про туризм» об'єктам туристичної інфраструктури (а об’єктами визначаються наразі лише готелі) забороняється надавати послуги з розміщення без наявності свідоцтва про встановлення відповідної категорії якості. Для того, щоб заклад розміщення міг отримати бажані «зірочки», він має відповідати певній кількості вимог, що прописані в національному стандарті – ДСТУ 4269-2003 «Послуги туристичні. Класифікація готелів».
Проте подати заявку на сертифікацію закладу може тільки його власник, який до того ж обов’язково має бути юридичною особою. Наразі ж майже 90% «готелів» в Україні оформлені як ФОП, мають неіснуючу законодавчо назву «хостели», тому не можуть отримати категоризацію. Крім того, близько 70% з них працюють в тіні та не платять податки й туристичний збір.
Також згаданий законопроєкт передбачає зміни у визначеннях «готель», «готельна послуга», «аналогічні засоби розміщення». Зокрема, слово «підприємство» буде замінено на «суб’єкт господарювання», що розширить коло суб’єктів надання готельних послуг шляхом включення до нього ФОПів – тих самих хостелів або «нічліжок», які зможуть стати повноправними учасниками готельного ринку. Тобто зрівняються в правах фізичні особи-підприємці та комерційні структури. А також орендарі – користувачі приміщень нарівні з власниками отримають право подавати заяву про надання цим суб’єктам відповідної категорії (зірочок).
Навіщо це потрібно державі? Один з можливих варіантів – для легального розповсюдження азартних ігор й залів з ігровими автоматами. Нагадаю, що відкриття гральних залів прив’язане саме до готельних зірок. Алгоритм такий – орендуєш приміщення в нібито зірковому готелі (він навіть може бути непрацюючим), відкриваєш гральну залу, хоч в кожному номері, та заробляєш гроші. Швидко, легко, прибутково.
Проте не слід забувати, що в Україні є хостели, які побудовані в звичайних квартирах багатоповерхівок. А до розгляду Ради з 2013 року регулярно надходять законопроєкти, які мали б врегулювати існування саморобних хостелів в житлових будинках, ввести хоч якісь вимоги й обмеження їхньої діяльності. Але марно, бо всі вони були відхилені.
Також слід зазначити, що великий готель, помешкання якого орендує ФОП або кілька ФОПів, скоріш за все, просто уникає сплати податків. Наприклад, якщо мова йде про туристичний пакет для групи іноземних туристів, туроператору зручно сплачувати послуги з розміщення прозорим безготівковим розрахунком. У фізичної особи-підприємця його бути не може, отже туроператор сплачує ці 20% ПДВ замість готелю. А сам хостел декларує значно занижені суми прибутків.
Зараз не можна допустити, щоб довгий шлях виведення з «тіні» готельної галузі був марним.
Тому цей законопроєкт розрахований далеко не на розвиток туризму, він несе за собою купу ризиків і розширює можливості для продажу «гральних» ліцензій. Отже, вимагає доопрацювання.
Наразі ведеться робота над розробкою комплексного рішення для розвитку туристичної галузі та внесенням до Закону України «Про туризм» системних змін. Серед яких регулювання діяльності суб’єктів господарювання, які надають послуги тимчасового розміщення, чітке та прозоре визначення таких термінів як «хостел», критерії з категоризації тощо.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87044
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11237
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5712
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5407