Фермерство-ключовий елемент розвитку с/г сектору
Розвиток фермерства є прогресивною формою підприємницької діяльності у галузі сільського господарства в усьому світі.
Для України це питання є особливо актуальним, адже її потенціал при розумному використанні цілком може зробити з нас виробника аграрної продукції світового масштабу. Це є стратегічний пріоритет для нашої держави.
Зростання кількості фермерських господарств та їх розвиток сприятиме посиленню позицій України як виробника аграрної продукції, підвищить рівень харчової незалежності, що є елементом національної безпеки держави. Крім того, розвиток фермерської активності може сприяти відтворенню села, збереженню традицій та культури українського народу, і звичайно, створенню додаткових робочих місць в сільській місцевості.
Аналіз стану розвитку фермерства в економічно розвинутих державах свідчить про досить вагомий внесок фермерів у валове сільськогосподарське виробництво, що робить їх фактично основою ефективного функціонування сільського господарства.Саме фермерські господарства в багатьох країнах світу є універсальною, високоефективною і стабільною системою забезпечення населення продуктами харчування.
У США, наприклад, 87% фермерських господарств складають сімейні фірми (1,9 млн. одиниць). За площею земельних угідь в загальній кількості господарств їх частка становить 65%, за обсягом реалізації продукції - 60%. У цій країні фермери знаходяться під потужним контролем уряду, їм постійно допомагають кредитами, організовують різні семінари і консультації.
Канада, наприклад, сприяє технічному забезпеченню фермерів шляхом розвитку лізингу. Тобто, нові комбайни, трактори, сівалки тощо фермери не купують, а беруть у лізинг, наприклад, на рік. Згодом повертають її дилеру і з доплатою беруть нову. Це дозволяє їм постійно збільшувати свої потужності та розвиватись. Надалі дилер аналогічним чином віддає в лізинг або продає цю техніку більш дрібним фермерам і так далі.
Досвід країн Східної Європи показує тенденцію розвитку невеликих селянських господарств товарного типу. Так, в Польщі середній розмір селянського господарства складає 4-8 га, у Данії середня ферма займає 32 га, в Німеччині - 18, Франції - 14, в Італії - 6.
Більшість цих ферм отримують різні державні субсидії. В країнах ЄС розмір субсидій досягає 50% на с.г. продукцію, у США – 35%, Японії-75%.
Вагомого значення набула с/г кооперація, аджедопомагає захищати інтереси фермерів. Європейські країни через кооперативні формування в аграрному секторі реалізують понад 60% усієї виробленої продукції, а скандинавським кооперативам належить взагалі більше 80%.
Нажаль, в Україні на шляху розвитку фермерства є істотні перешкоди. Так, в державі ще немає дієвої загальнонаціональної програми підтримки фермерських господарств. Недоступною являється для ферм програма відшкодування відсоткових ставок за кредити, а комерційна банківська система не орієнтована на задоволення проблем малих фермерських господарств.А обслуговуючі кооперативи, націлені на ресурсне забезпечення та послуги фермерам – слаборозвинуті.
Разом з тим, беззаперечним є той факт, що вирішення проблеми слабкого розвитку фермерства – це питання ефективної державної політики у цій сфері та бажання населення цілеспрямовано та завзято працювати на своїй землі.
Серед комплексу кроків, які необхідно здійснити для активізації даного напряму господарської діяльності, передову роль грає розробка окремої державної бюджетної програми підтримки фермерствата слідування принципу прямого і прозорого розподілу її коштів; передбачення у державному бюджеті відповідних серйозних за обсягом видатків; сприяння розвитку сільськогосподарського лізингу, створення фондів пільгового кредитування фермерів; розробка законодавства з сільськогосподарської кооперації та забезпечення державної підтримки цього напряму; організації та проведення цілого ряду навчань, семінарів та тренінгів для початківців-фермерів тощо.
В будь-якому випадку, завдання з активізації фермерського виробництва, як одного із основних локомотивів галузі сільського господарства, є завданням загальнонаціонального масштабу, до якого повинні бути долучені усі територіальні громади України. І це лише один із кроків, який треба зробити для активізації сільськогосподарської діяльності. Другий крок – розвиток сільськогосподарської кооперації. Про це піде мова в наступному блозі.
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності Валерій Карпунцов вчора о 21:42
- Як оформити спадщину на будинок: відповіді на питання Павло Васильєв вчора о 19:44
- Реклама на межі: як ШІ перевертає бізнес-моделі агентств Христина Кухарук вчора о 19:19
- Обшук без ухвали суду: що робити до прибуття адвоката – покрокова інструкція Денис Терещенко вчора о 15:24
- Судове стягнення шкоди за договором поставки: дефект акумулятора спричинив пожежу Артур Кір’яков вчора о 13:36
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати Павло Кожухар вчора о 12:28
- ВП ВС: продовження позовної давності й нюанси зменшення процентів річних Андрій Хомич вчора о 11:18
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю Володимир Гончаров 17.07.2025 14:10
- Юридичні гарантії та захист інформації в ЕДО Олександр Вернигора 17.07.2025 12:00
- Донорство без пільг: Україна переходить на європейську модель з 2025 року Валентин Митлошук 17.07.2025 11:24
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон Юрій Григоренко 17.07.2025 10:51
- Встановлення судом фактичних шлюбних відносин між двома чоловіками Леся Дубчак 16.07.2025 18:44
- Смакуй українське: перспективи українського продуктового експорту в Німеччині Наталія Церковникова 16.07.2025 15:51
- Журнал засідання як ключ до перевірки правомірності негласних слідчих дій Діна Дрижакова 15.07.2025 14:10
- Самосаботаж: коли твій найбільший ворог – це ти сам Олександр Скнар 15.07.2025 14:00
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності 543
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю 236
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон 170
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати 156
- ЗЕД і валютний контроль у 2025 році: що варто знати бізнесу 125
-
"Повністю знецінений актив": девелопер UDP про майбутнє заводу "Більшовик"
Бізнес 10886
-
У Києві відсторонили від посади голову Департаменту транспортної інфраструктури
Бізнес 9923
-
НБУ закрив одну з найстаріших страхових компаній України
Фінанси 6509
-
КНДР заборонила росіянам відвідувати відкритий для них курорт після візиту Лаврова
Бізнес 5266
-
Допомогли конкуренти та партнери: як після обстрілу відновлюється компанія Gemini
Бізнес 5187