Чи варто боятися фінмоніторингу?
Фінансовий моніторинг лякає більшість власників бізнесу, а особливо тих, хто ще не легалізував діяльність і не знає, як бути готовим до банківських запитів у будь-який момент
У новинах можна зустріти безліч заголовків про посилений фінансовий контроль, перевірки та штрафи. Звісно ж, це насторожує власників компаній, ФОПів і тих, хто ще не унормував свій бізнес. Пам’ятаєте міф про Дамокла, котрий мав над головою меч і тривожно очікував смерті. Так само фінансовий моніторинг України постійно непокоїть підприємців.
Тому хочу спростувати стереотипи про контроль руху коштів та розповісти, що варто робити підприємцям, аби його не боятися.
Що таке фінмоніторинг?
Фінансовий моніторинг – це перевірка банком, іншою фінансовою установою чи компетентними органами держави законності походження грошових коштів і легальності здійснення операцій.
Закон про фінмоніторинг виділяє суб’єктів первинного та вторинного фінансового нагляду. Перша категорія – це банки та інші фінустанови, які обслуговують клієнтів і безпосередньо комунікують з ними. Друга – це компетентні державні органи, такі як Держфінмоніторинг, НБУ, НКЦПФР та інші.
Навіщо потрібен фінмоніторинг?
Основна мета фінмоніторингу – боротьба з відмиванням грошей, іншими фінансовими злочинами та банківська безпека. AML перевірка має на меті з’ясувати законність походження коштів, фінансові ризики та чи платить бізнес податки з діяльності.
Банки та фінмоніторинг: Спочатку перевірку клієнта здійснюють банки, а згодом передають інформацію Держфінмоніторингу відповідно до вимог НБУ. Зазвичай це проводиться при встановленні ділових відносин чи при наявності підозрілих фінансових операцій. Наприклад, коли ФОП от-от відкрито, а на його рахунок надходять мільйони.
Кому загрожує фінмоніторинг? Від цього не застрахований ніхто. І об’єктом може бути будь-який клієнт банку: і фізична, і юридична особи, і ФОП. Найбільше, як на мене, ризикують ті, хто проводять операції на значні суми без реєстрації підприємницької діяльності, а також всі, хто співпрацює з громадянами чи компаніями РФ та Республіки Білорусь.
Критерії фінмоніторингу, за якими можна розпізнати відмивання доходів та інші злочини, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2022 № 465 та compliance у банку. Наприклад, якщо клієнт не може надати інформацію про джерело походження коштів, якщо надходять високі суми за короткий час і немає належних документів тощо.
Банк може відмовитися від здійснення фінансових операцій та провести блокування рахунку, якщо результати перевірки будуть незадовільними.
Як підготуватися до фінмоніторингу?
Легалізація доходів – завдання №1 для кожного підприємця. Для цього раджу обрати оптимальну форму господарювання відповідно до видів діяльності, розміру прибутку та кількості працівників, яку плануєте залучати.
Пам’ятайте, що також можливий моніторинг платежів фізичних осіб. А ведення бізнесу без реєстрації як підприємця карається штрафом від 17 до 34 тисяч гривень і тягне за собою обов’язок сплатити податки за минулий час.
Ще одна поширена помилка – ігнорувати своєчасне оформлення договорів, актів, інвойсів та інших документів, які підтверджують фінансові операції. У результаті – або метушня та обтелефоновування всіх минулих контрагентів в терміновому порядку або ненадання пояснень банку.
У другому випадку ваші чесно зароблені кошти – це, на думку банківських установ чи Держфінмоніторингу, підозріла фінансова операція. Наприклад, якщо вам надійшла вища сума, ніж зазвичай. І, на жаль, довести законність походження грошей буде проблематично. Плюс не виключається ризик того, що ви забудете про якусь транзакцію чи втратите контакти минулих клієнтів і, як наслідок, потрапите в халепу.
Ще варто зберігати документи на працівників і чеки про покупку матеріалів для товару, щоб ви могли за потреби оперативно надати їх банку.
Також підприємець має бути в курсі оновлень законодавства та слідкувати за тим, щоб його документи відповідали актуальним вимогам. На жаль, непоодинокими є випадки, коли кілька ФОПів – партнерів не звернули увагу на вимоги НБУ та були притягнуті до відповідальності за ухилення від сплати податків шляхом дроблення бізнесу.
Та, звісно ж, ні в якому разі не ігноруйте сповіщення від банків і листи. Ввічливо комунікуйте з працівниками, надавайте пояснення та зберігайте спокій. Ні в якому разі не варто агресивно реагувати на повідомлення про перевірку.
Рука на пульсі та аудит договорів – гарантія вашої безпеки. Тому щиро раджу доручити оформлення документів з усіма контрагентами перевіреному юристу.
Чому не варто боятися фінмоніторингу?
Як говорить відома українська приказка: не так воно ведеться, як здається. Боятися фінмоніторингу точно не варто, якщо ви обрали правильну форму господарювання, працюєте легально та маєте всі документи, які підтверджують законність отримання коштів.
- Чи збільшать допомогу при народженню дитини Андрій Павловський 18:40
- Тимчасовий "воєнний" рай для боржників триває вже четвертий рік поспіль Костянтин Рибачковський 13:19
- Урядовий спінер: коли не знаєш, кого звільнити – крути ще раз Дана Ярова 11:39
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності Валерій Карпунцов вчора о 21:42
- Як оформити спадщину на будинок: відповіді на питання Павло Васильєв вчора о 19:44
- Реклама на межі: як ШІ перевертає бізнес-моделі агентств Христина Кухарук вчора о 19:19
- Обшук без ухвали суду: що робити до прибуття адвоката – покрокова інструкція Денис Терещенко вчора о 15:24
- Судове стягнення шкоди за договором поставки: дефект акумулятора спричинив пожежу Артур Кір’яков вчора о 13:36
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати Павло Кожухар вчора о 12:28
- ВП ВС: продовження позовної давності й нюанси зменшення процентів річних Андрій Хомич вчора о 11:18
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю Володимир Гончаров 17.07.2025 14:10
- Юридичні гарантії та захист інформації в ЕДО Олександр Вернигора 17.07.2025 12:00
- Донорство без пільг: Україна переходить на європейську модель з 2025 року Валентин Митлошук 17.07.2025 11:24
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон Юрій Григоренко 17.07.2025 10:51
- Встановлення судом фактичних шлюбних відносин між двома чоловіками Леся Дубчак 16.07.2025 18:44
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності 716
- Чи збільшать допомогу при народженню дитини 274
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю 245
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати 188
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон 178
-
НБУ закрив одну з найстаріших страхових компаній України
Фінанси 17930
-
Німецький хімічний гігант BASF підписав 10-річний контракт на закупівлю норвезького газу
Бізнес 11334
-
У Києві відсторонили від посади голову Департаменту транспортної інфраструктури
Бізнес 10551
-
"Ситуація вкрай складна". Польські переробники вимагають ріпаку з України
Бізнес 10391
-
Допомогли конкуренти та партнери: як після обстрілу відновлюється компанія Gemini
Бізнес 7444