На доказ маловірам
Факт історичної події Володіївецького весілля підтверджує Український інститут національної пам'яті.
Для того, щоб вірити, треба знати. Покладатися на певну реальність. Бути впевненим у ній.
Це стосується навіть такого неординарного факту, як відоме вже Володіївецьке весілля, про яке ми вам, любі та милі пані й панове, всі вуха задзижчали. А чи факт це насправді, чи історична реальність, що таке торжество насправді відбулося у сільській глибинці голубиного Поділля, і саме 15 липня 1900 року? Що саме того Божого дня у тамтешній сільській церкві, за три кілометри від станції Копай, поруч із селищем Копайгород, взяли шлюб на землі і в небесах двоє молодюсіньких наречених – Андрій Лівицький, у майбутньому міністр юстиції УНР та президент Української Народної республіки в екзилі і його вірна кохана дружина Марія Ткаченко-Лівицька? Чи не вигадав це все бува моя, письменник Олександр Горобець? Чи бува не підхопили мою гарну байку солідні люди - голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України Вадим Вітковський і депутат Вінницької обласної ради Володимир Крисько, які, можна сказати, підрядилися на тому званому весіллі грати роль посаджених весільних сватів, головних організаторів та розпорядників оригінальної акції?
І ось уже у Володіївцях, над журливою річечкою Лядовою народ ріже кабана, готує реставрацію давнього (119 літнього правіку!) розгонистого весільного торжества з усіма захоплюючими подільськими застільними й обрядовими дійствами, наповняє бутлі смаковитим домашнім вином та, що там гріха крити, - самогоном на медах також. В тих краях, кажуть, він особливо смачний і співучий!
У понеділок, 15 липня ц.р., над річкою Лядовою зіграють вальс німця Якоба Людвиґа Фелікса Мендельсона, який є найбільш розповсюдженою весільною мелодією, його гімном, котрий звучить над світом від Покрови, 14 жовтня 1843 року. Музика до п’єси Вільяма Штрауса «Сон літньої ночі». Як і 119 років тому!
Так ось, друзі, я доказую навіть найбільшим скептикам, тим, хто, можливо, бодай на хвильку засумнівався в реальності подій більш як столітньої давнини, яку шануватимемо з духовим оркестром, співами, хороводами. Щойно я отримав лист, за підписом Виконувача обов’язків Голови, фактично Першого заступника Голови Українського національного інституту пам’яті Аліни Шпак. Вона пише: що факт такого весілля Андрія Лівицького і Марії Ткаченко у Володіївцях на старті двадцятого століття «направду мав місце». Висловлює підтримку ініціативі відтворення історичного весілля, яке є «неординарним і важливим внеском як у збереження української традиційної культури, так і відновлення національної пам’яті краю й України…» Вона особливо підкреслює: «Через історичну реконструкцію ви повертаєте в історію краю імена Андрія Лівицького та Марії Ткаченко, учасників Української революції 1917-1921 років, діячів українського державотворення».

Аліна Шпак, виконуючп обов'язки Голови Українського інституту національної пам'яті.
«Наразі, їхні імена лише починають займати те важливе місце, яке по праву їм належить в українській історії та національній пам’яті, - пише в.о. Голови Інституту національної пам’яті пані А. Шпак. - Це відбувається, зокрема і в рамках відзначення 100-літнього ювілею Української революції 1917-1921 років, який нині відзначає наша держава».

Лист Українського інституту національної пам'яті.
Очільниця головної урядової установи в сфері збереження історії державотворення підкреслює: «Існує чимало механізмів і напрямів у відроджені національної пам’яті Українського народу. Те, як це робите ви, викликає щире захоплення. Ви креативно та цікаво для молоді відроджуєте не лише забуті історії, але і повертаєтесь до наших традицій. Дозвольте подякувати за це всім причетним до організації цього дійства, побажати найкращих вражень від незвичайної акції та подальших успіхів у справі відновлення і збереження національної пам’яті Українського народу.
Слава Україні!»
Справді несподівана і вельми приємна новина.
Так що, гаспада маловіри, і ви також, навздогін українським патріотам, можете з чистою совістю вирушати в поїздку до села Володіївці Барського району Вінницької області, у центр населеного пункту, до церкви. Там рівно о 16.00, прийдешнього понеділка, 15 липня ц.р., вдарить духовий оркестр. Відкриємо на сільському храмі меморіальну дошку з нагоди вікопомної події 119-літньої давнини. Місцевий священник, який виконає роль свого попередника Івана Крижанівського з 1900 року, покаже громаді сценічних Андрія Лівицького та Марію Ткаченко. Їхню дочку, незрівнянну українську поетесу, майстриню ліричної та еротичної поезії Наталю Лівицьку-Холодну. Присвяту особливої принади вродливій поетці, в яку були закохані кращі чоловіки того часу – Євген Маланюк, Микола Зеров, Дмитро Донцов, Леонід Мосезонд, читатиме великий поет Микола Вороний.
А ще будуть на весіллі співати і танцювати свати, різна широковерства рідня. У старообрядових одяганках, виконуватимуть українські давнішні пісні та частівки. Думаю, що багатьом має видатись, що вони й справді перебувають у зеніті літа 1900 року.
Навіть той, хто не зможе фізично поїхати у Володіївці має змогу передати свої щирі вітання всьому дійству. Ви їх напишіть у коментарях до цієї публікації, чи на стіні Фейсбуку мого колеги Вадима Вітковського: все, будьте певні, буде озвучено побіля церкви, на схилах річки Лядової…
Чекаємо. Приїжджайте, або пишіть!
***
Тут знаходиться файл листа пані Аліни Шпак, відкривайте, будь ласка, file:///C:/Users/User/Pictures/Moi%20Foto/scan_pryjm0858%20(1).pdf
- Обшук без ухвали суду: що робити до прибуття адвоката – покрокова інструкція Денис Терещенко 15:24
- Судове стягнення шкоди за договором поставки: дефект акумулятора спричинив пожежу Артур Кір’яков 13:36
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати Павло Кожухар 12:28
- ВП ВС: продовження позовної давності й нюанси зменшення процентів річних Андрій Хомич 11:18
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю Володимир Гончаров вчора о 14:10
- Юридичні гарантії та захист інформації в ЕДО Олександр Вернигора вчора о 12:00
- Донорство без пільг: Україна переходить на європейську модель з 2025 року Валентин Митлошук вчора о 11:24
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон Юрій Григоренко вчора о 10:51
- Встановлення судом фактичних шлюбних відносин між двома чоловіками Леся Дубчак 16.07.2025 18:44
- Смакуй українське: перспективи українського продуктового експорту в Німеччині Наталія Церковникова 16.07.2025 15:51
- Журнал засідання як ключ до перевірки правомірності негласних слідчих дій Діна Дрижакова 15.07.2025 14:10
- Самосаботаж: коли твій найбільший ворог – це ти сам Олександр Скнар 15.07.2025 14:00
- Бюджет-2025: "закордон нам допоможе" Любов Шпак 15.07.2025 13:33
- Революція безпеки Валентин Митлошук 15.07.2025 10:20
- Кабмін-шатл: змінилися крісла, але не пілоти Дана Ярова 14.07.2025 17:12
- Пенсійна рулетка 376
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю 232
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон 168
- ЗЕД і валютний контроль у 2025 році: що варто знати бізнесу 120
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати 113
-
Суд у Нідерландах наказав демонтувати сонячні панелі, які засліплюють пілотів
Бізнес 46385
-
САП відкрила справу після журналістського розслідування про Стефанішину
доповнено Бізнес 24813
-
У Києві відсторонили від посади голову Департаменту транспортної інфраструктури
Бізнес 9255
-
"Повністю знецінений актив": девелопер UDP про майбутнє заводу "Більшовик"
Бізнес 8642
-
Суди, арешти, блокування. Що відбувається з проданими об’єктами великої приватизації
Бізнес 4630