Колапс в морській галузі
Українським морякам вже починають відмовляти в оформленні підтверджень документів моряків з боку іноземних країн
Якби за кожну фразу: «Я попереджав», - мені давали по 10 гривень, то я їздив би на «Теслі». Але праця пророків ще з біблійних часів нагороджується якщо не добрим копняком, то четвертуванням.
Втім, така доля пророка в своїй країні.
Нещодавно я опублікував блог «Як добити морську галузь», де зазначив, що через обшуки в структурних підрозділах Міністерства інфраструктури України та Морської адміністрації перестали працювати:
- Автоматизована система подачі, перевірки та оформлення суднозаходу;
- Система реєстрації, перевірки, видачі документів на право керування маломірними суднами;
- Державний реєстру документів моряків.
Єдиним логічним наслідком таких дій був не просто параліч видачі документів на маломірні суда. Це ще держава може пережити. І навіть повернення до практик XIX сторіччя при заході в порт, хоч і здивувало багатьох капітанів, але і до цього змогли адаптуватись. Хоч і прикро, що процедури суднозаходу в Україні стали складніші, аніж в Нігерії, і впевнено крокують до практик Сомалі. А от відмова в роботі Державного реєстру документів моряків – це вже все. Фаталіті.
Як мені повідомили знайомі крюінгових компаній, українським морякам вже починають відмовляти в оформленні підтверджень документів моряків з боку Панами, Ліберії, Антігуа та Барбуди, Мальти, Кіпру, Сінгапура, Багамськіх островів, Гібралтару та процес ще йде і до нього постійно приєднуються інші країни під прапором яких сконцентровано більша частина світового флоту. Це загрожує не виконанням своїх зобов’язань з боку українських крюінгів та позбавленням роботи українських моряків.
І це навіть не головна проблема, хоча й доволі значна. Головна проблема нас чекає попереду. Адже не підтвердження документів моряків, які ВЖЕ є підставою для заборони входу судна в акваторію порту. І як кажуть експерти морської галузі: «Якщо в цивілізованих країнах, на це можуть деякий час закривати очі, то в Нігерії, представник адміністрації порту покачає головою і промовить: "BigProblem, very big problem – BigMoney». І навряд чи судновласники будуть довго терпіти таку не зручність з боку українських моряків. Ну місяць максимум, а потім наших моряків почнуть списувати на берег. Адже навіщо їм українці, коли в тому ж зарплатному сегменті є росіяни.
А що ж Україна? Міністерство інфраструктури України мовчить. Морська адміністрація тицяє пальцем в бік СБУ, мовляв всі сервери в них. СБУ не може розібратись, що саме вони вилучили, і що з цим робить. Громадськість…До речі де громадськість?
Де тисячі обурених моряків, які не жаліючи себе виходили на мітинги проти поборів? Що побори відмінили? Ніфіга. Все було, як є просто тепер всіх мабуть влаштовують люди, що очолюють процес поборів. Де, до речі, ВОКК (Всеукраїнське об’єднання крюінгових компаній)? Вони ж гучніше за всіх кричали, що галузі крюінгів треба дати можливість саморегуляції, і вони готові цей процес очолити. Ну ок. Ось проблема. Ще місяць і українським крюінгам не буде кого влаштовувати на роботу за кордон. І де масові протести? Де обурення? Де хоча б прес-конференція на цю тему? Чому мовчить їх лобіст Саакашвілі?
Це все питання без відповіді. Складається враження, що поки аваківські і баканівські соколята ділять між собою зони впливу проблеми моряків всім на стільки не цікаві, що аж соромно.
Але проблема є і вона дуже значна. І нам всім треба про неї говорити, адже ще місяць цієї борні і українські моряки, які щороку наповнюють українську економіку мільярдами доларів, не зможуть піти в рейс, і поповнять ряди заробітних. Те що зараз відбувається це диверсія проти України, і якщо всі «професійні борці» за долю моряків засунули язики в дупи, то це проблеми їх совісті, але ми не маємо мовчати. Ми маємо бити в набат інакше наслідки будуть не передбачуваними.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 24972
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21315
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 12285
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 9574
-
Селена Гомес, Демі Мур та Єва Лонгорія: найкращі образи найуспішніших жінок Голлівуду – фото
Життя 8242