Космічна сонячна енергетика. Чи є в неї майбутнє?
Нещодавно мережу сколихнула новина про плани китайського уряду збудувати сонячну електростанцію в космосі.
Китайська академія космічних технологій розробляє концепцію сонячної електростанції, яка буде розміщуватись на навколоземній орбіті на висоті близько 36 000 кілометрів.
Безумовно, проект виглядає дуже фантастично. Однак бажання китайського уряду його реалізувати має цілком прагматичну мету. Якщо земні сонячні станції дуже залежать від пори року, погоди та працюють лише в світлу пору доби, то станція на такій висоті буде вловлювати навіть ті сонячні промені, які не досягають нашої планети. Продукування енергії буде стабільним та прогнозованим. Нині нестабільність «зеленої» генерації - основний аргумент скептиків, адже для покриття її небалансів потрібно задіювати дороговартісні маневруючі потужності. В разі ж реалізації цього проекту, можна сміливо говорити, що це фактично безкінечне джерело чистої енергії.
За словами китайських вчених, реалізація проекту планується в три етапи. До 2025 року на орбіту планують вивести декілька прототипів для перевірки життєздатності концепції, до 2030 року - вже мегаватну сонячну станцію, а до 2050 року - повноцінну комерційну станцію, потужністю не менше 1 ГВт.
Варто зазначити, що така ідея звучить не вперше. Ще в 2000 роках схожий проект розробляли в США спеціалісти NASA. Тоді цей проект активно підтримували в Конгресі та Білому домі, а позитивні висновки надавали Національна академія наук та підрозділи національної безпеки в Міністерстві оборони США. Однак з різних причин, проект так і не був реалізований. Подібні дослідження проводять також космічні агентства Індії, Південної Кореї та Європейське космічне агентство.
Одна з основних проблем такого роду проектів - це передача отриманої енергії на Землю. Китайські вчені планують перетворювати отриману енергію в мікрохвилі або лазерний промінь для передачі на спеціальні колектори, розташовані на Землі. Справжній прорив в цій сфері здійснили вчені з Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA). Ще в 2015 році дослідникам вдалось передати 1,8 кВт електроенергії на відстань до 55 метрів. Цієї кількості електроенергії достатньо для роботи практично будь-якого побутового пристрою. Поки що, це лише перші напрацювання, відстань передачі енергії не така велика, однак це вже вагомий внесок в розвиток цього глобального для планети проекту.
До речі, JAXA вже опублікували власний проект космічної сонячної станції. Для його реалізації необхідно буде збудувати штучний острів довжиною в 3 кілометри, на якому буде розміщуватись гігантська станція з 5 мільйонами міні-антен необхідних для перетворення радіохвиль надвисоких частот в звичну нам електроенергію.
Ще далі пішли вчені приватної компанії Mitsubishi. Їм вдалось передати відразу 10 кВт електроенергії на відстань близько 500 метрів. По суті, їхній винахід є справжнім проривом, який лише пришвидшить початок ери космічної енергетики. Комерціалізувати свою розробку компанія планує вже до 2030 року. Дана розробка корисна не лише для космосу, вона має величезний потенціал для використання і на Землі. Зокрема, для доставки електроенергії до віддалених куточків планети, де традиційна передача енергії неможлива або ж для зарядки електромобілів на великих відстанях.
Іншою проблемою космічної енергетики є можливість доставити сонячні модулі на навколоземну орбіту. За розрахунками китайських вчених, вага всієї конструкції наближатиметься до 1000 тон. Для порівняння, вага МКС, яка нині знаходиться на нашій орбіті - 400 тон. Для реалізації цієї мети, як китайські, так і японські вчені інвестують величезні ресурси в розробку технології 3D друку відразу в космосі. В разі успіху, доцільності піднімати з поверхні нашої планети конструкцію такої великої ваги не буде, адже можна буде здійснити декілька запусків, а саму космічну сонячну станцію зібрати безпосередньо на орбіті. Однак, поки це лише теорія, спершу вченим варто вирішити проблему безпровідної доставки електроенергії на великі відстані.
Для реалізації проекту, розглядають також варіанти колонізації супутника Землі - Місяця. Будівництво там сонячних станцій для подальшого виведення їх на орбіту повинно суттєво скоротити видатки на такий мега-проект. Однак, знову ж таки, людству спершу потрібно повернутись на Місяць.
Залишається відкритим єдине питання - фінансове. Інновації - це дорого, а інновації, що здатні перевернути весь світ - ще дорожче. Досвід останніх років доводить, що навіть величезні видатки у, здавалось би, фантастичні проекти, рано чи пізно принесуть результат. Сподіваюсь, в цьому проекті ми його побачимо якомога швидше.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 24580
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21311
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 11611
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 9528
-
Селена Гомес, Демі Мур та Єва Лонгорія: найкращі образи найуспішніших жінок Голлівуду – фото
Життя 8072