home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
18.12.2024 16:34

Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим?

Адвокат адвокатського бюро "Власова "Вектор", член комітету з податкового та митного права Асоціації правників України

Постанова КМУ № 178, оподаткування ПДВ.

Поки бізнес намагається осягнути глибину величі законодавчого хисту наших депутатів щодо підвищення податків «задніми», «передніми» числами, нещодавно зіштовхнувся з доволі парадоксальною ситуацію. Хоча, згадавши, що живу в Україні, думку про маячню та парадокс відкинув.

Так от є сумнозвісна Постанова № 178 КМУ від 2 березня 2022 року про застосування нульової ставки ПДВ для товарів, що поставляються на потреби ЗСУ. Це якщо дуже спрощено. Лише зазначу, що торкатися питання яким чином підзаконний акт регламентує питання зміни ставки ПДВ, а не Податковий кодекс, не буду, нагадаю, що живемо в Україні.

Для одного свого наукового дослідження я звернувся до Міністерства фінансів України, як профільного відомства, відповідального за розробку цієї Постанови. Власне, Мінфін повинен був в своїй пояснювальній записці роз’яснити мету, причини, потребу в цій Постанові і, власне, надати для прийняття сам проєкт Постанови на розгляд уряду.

Отож Міністерство пояснювальну записку та сам проєкт Постанови надало, і ці документи були підписані електронним цифровим підписом, міністра фінансів.

І найцікавіше те, що Проєкт та пояснювальна записка підписані 3 березня 2022 року, тобто уряд спочатку прийняв саму Постанову, а потім наступного дня з’явився проєкт та пояснювальна записка міністерства, яке відповідає за цю Постанову.

Звісно, якесь логічне пояснення цьому є, але я не детектив, і це не моя справа. Однак це виглядає суто по-українські. Не здивуюся, якщо прем’єру текст Постанови надіслали через вайбер, а той написав «ок», і це в умовах воєнного стану можна вважати підписаним документом.

В Урядовому кур’єрі Постанову опублікували 2 березня, датою, нібито підписання.

А ми тут обговорюємо про те, чи законно збільшувати податки менше ніж за шість місяців до початку нового податкового року… Чи про технічний борг з воєнного збору для ФОПів, платників єдиного податку, який збільшили з 1 жовтня, але внесли зміни про 1 січня 2025 року, які поки що не підписав президент.

Або ж зменшення штрафів за невчасну реєстрацію податкових накладних, до речі, сподіваюся, що Верховний Суд свій підхід до цього змінить, бо простежується, що апеляція має іншу позицію, відмінну від нинішньої практики Верховного. Отож кого це стосується, слідкуємо за справою № 200/4768/23.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи