Архіви як джерело історичної пам’яті та інформації
Архіви відіграють важливу роль у сучасному суспільстві, зберігаючи культурну спадщину та забезпечуючи доступ до інформації для громадян і держави.
З початком епохи цифровізації багато яких галузей суспільства стають застарілими і їх значення дещо зменшується, але тільки не архіви. Так, безумовно, значення архівів сьогодні дуже велике, вони відіграють велику роль в нашому житті. Важко знайти людину, яка ні разу не зверталась до архівних установ. Учні, ще зі школи, стикаються з архівними установами при пошуку матеріалів для «перших» дослідницьких дій, без архівних документів та матеріалів практично неможливо завершити дипломний проєкт студенту… Навіть у поважному віці люди звертаються до архівних установ за довідками щодо інформації, що містяться в організаційно-розпорядчих документах органів місцевого самоврядування, установ та організацій різних форм власності.
Чим займаються архівні установи?
Ключовим завданням будь-якої архівної установи, відділу тощо є забезпечення поповнення Національного архівного фонду документами, що мають місцеве значення.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» Національний архівний фонд України є складовою частиною вітчизняної і світової культурної спадщини та інформаційних ресурсів суспільства, перебуває під охороною держави і призначений для задоволення інформаційних потреб суспільства і держави, реалізації прав та законних інтересів кожної людини. Документи Національного архівного фонду є культурними цінностями, що постійно зберігаються на території України або згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, підлягають поверненню в Україну. Юридичні та фізичні особи зобов’язані забезпечувати збереженість Національного архівного фонду та сприяти його поповненню.
Другим, не менш важливим і вкрай відповідальним завданням є приймання на постійне або тимчасове зберігання документів Національного архівного фонду від органів місцевого самоврядування, підприємств та установ комунальної власності, архівних документів громадських об’єднань, а також установ, що ліквідовуються без визначення правонаступників.
Так, згідно пункту 1 розділу 1 «Порядок переведення документів на постійне зберігання глави XIV «Передавання справ на постійне зберігання» Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5 державні і комунальні установи, у діяльності яких утворюються документи Національного архівного фонду, зобов’язані передавати їх на постійне зберігання до державних архівних установ, архівних відділів міських рад після закінчення граничних строків зберігання в архіві установи.
Перед передаванням справ на постійне зберігання архівом спільно з представником державної архівної установи проводиться перевіряння наявності, фізичного та санітарно-гігієнічного стану документів.
Окрім вищезазначеного, варто додати також надання архівними установами документів та довідкового апарату до них користувачам в економічних, наукових, культурних, політичних цілях, для забезпечення законних прав і інтересів громадян з урахуванням обмежень, визначених законодавством, виконання запитів громадян та установ (розділ XII «Користування документами архіву установи» Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5.
З чого утворена система архівних установ?
Відповідно до статті 23 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» систему архівних установ України становлять:
- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архівної справи і діловодства;
- центральні державні архіви України;
- галузеві державні архіви;
- Державний архів в Автономній Республіці Крим;
- місцеві державні архівні установи;
- архівні установи органів місцевого самоврядування;
- архівні підрозділи державних наукових установ, музеїв та бібліотек;
- архівні підрозділи державних органів, органів місцевого самоврядування, державних і комунальних підприємств, установ та організацій;
- архівні підрозділи об’єднань громадян, релігійних організацій, а також підприємств, установ та організацій, заснованих на приватній формі власності;
- архівні установи, засновані фізичними особами та/або юридичними особами приватного права;
- науково-дослідні установи, а також підприємства та організації у сфері архівної справи і діловодства.
Висновки
Відкривши завісу діяльності архівних установ та коротко описавши їх діяльність і структуру, можна прийти до висновку, що архіви є вкрай важливими для нас. Вони є своєрідною «книгою життя» нашого суспільства, вони містять в собі багато таємниць та уособлюють правду нашого з вами життя. Адже зерна правди містять документи, що зберігаються століттями в наших архівах. Зберігши архіви ми збережемо пам’ять наших предків, їхню мудрість.
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник вчора о 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко вчора о 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков вчора о 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель вчора о 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Як зруйнувати країну 325
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 201
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 151
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 135
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 111
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
23088
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 10776
-
Як весняна погода вплине на врожай пшениці в Україні й світі
Думка 6997
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 6282
-
Спиратися на реальні дані, бути готовим до змін: як Барометр бізнесу допомагає діяти на випередження
Бізнес
3648