home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
18.07.2017 10:49

Як виявити приховані ризики в нерухомості?

Керуючий партнер ЮФ KopotLawyers, співзасновник і керівник сервісу он-лайн перевірки нерухомості Monitor.Estate, адвокат, к.ю.н

Коли купуєш квартиру в новобудові – це завжди стрес. Спочатку знаходиш цікавий об’єкт за місцем розташування, фінансовими умовами (ціна, розстрочка), потім вишукуєш інформацію про нього на форумах, сайтах будівельних компаній тощо. Але вже як постає питанн

Коли купуєш квартиру в новобудові – цезавжди стрес. Спочатку знаходиш цікавий об’єкт за місцем розташування,фінансовими умовами (ціна, розстрочка), потім вишукуєш інформацію про нього на форумах,сайтах будівельних компаній тощо. Але вже як постає питання купувати квартиру(офіс), то отримана загальна інформація не дає відповіді на питання, на основіяких приймається рішення про купівлю того чи іншого об’єкту.

Приміром, покупців цікавлять такіпитання:

Де взяти інформацію про об’єкт? Чи всі реєстри перевірено? Які дозволи та погодження повинні бути? Що там з судами по землі, податкам,заборгованості? Чи пов’язаний об’єкт зі «скандальними»забудовами?

На сьогодні відкрито багато державнихреєстрів, але не з усіма легко працювати. Деякі з них платні та потребуютьреєстрації ЕЦП (електронний цифровий підпис).

Отже, чи можна самостійно виявитиприховані юридичні ризики у забудовника? На мою думку, це цілком можливо, про те, дляцього потрібно перевірити усю наявну інформацію про об’єкт, а також пов’язанихдо нього осіб.

Як це зробити?

I. Вивчаємопаспорт об’єкту, в якому вказується, хто замовник, забудовник, орієнтовнийстрок введення об’єкту в експлуатацію, площа забудови тощо.

II. Отримуємо у відділі продажів пакетдокументів для аналізу. Вони повинні надати: дозвіл на початок будівельних робіт,будівельну ліцензію, право власності чи користування земельною ділянкою,договір із замовником будівництва.

III. Перевіряємо статус пов’язаних осібз об’єктом на предмет банкрутства, реєстрації, розміру статутного капіталу, беніфіціарів,наявність податкового боргу. Це дасть змогу зрозуміти серйозність намірівзабудовника, а також виявити приналежність тих чи інших осіб до “скандальних”забудов.

IV. Аналізуємо дані пов’язаних осіб з“чорними списками”, а з державного реєстру речових прав на нерухоме майно дізнаємосяпро обмеження/обтяження об’єкту або активів зацікавлених осіб.

V. Знаходимота аналізуємо судові рішення по об’єкту або по пов’язаним особам. Завдякиреєстру судових рішень можна виявити приховані ризики, які не були оголошенізабудовником. Напр., відкриття кримінальних справ, стягнення великих сумкредиторської заборгованості тощо.

Вищеописані кроки так чи інакшедопоможуть отримати всебічну і корисну інформацію про зацікавлений об’єкт. Цейшлях варто пройти з кожним об’єктом, бо ніколи не знаєш хто, де і що приховав.Деталі мають велике значення.

Безумовно, в кожного спеціаліста свій набірінструментів та алгоритм дій при аналізі ризиків первинної нерухомості. Але, меніздається, що кожному до снаги проаналізувати та співставити інформацію знаданих забудовником документів та інформацією з відкритих офіційних джерел. Однак,це потребує резерву додаткового часу та навичок роботи з реєстрами. 
Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи