Новий поштовх до реформи держслужби
100 днів Кабінету Володимира Гройсмана і робота держапарату.
Напередодні 100 днів діяльності Уряду я та мої колеги – експерти Інституту суспільно-економічних досліджень, спробували проаналізувати роботу чинного Кабміну протягом цього символічного терміну.
Наші експерти у своїй оцінці керувалися п’ятьма стратегічними пріоритетами, який для себе визначив чинний Кабінет Міністрів. Це:
- макроекономічна стабілізація;
- створення сприятливих умов для розвитку бізнесу;
- забезпечення верховенства права та протидія корупції;
- підвищення якості державного управління та державних послуг;
- відновлення безпеки держави та громадян.
Більш детальніше зупинюся на прагненні чинного складу Кабінету Міністрів України підвищити якість роботи держслужбовців.
На долю нового Уряду випало завдання переформатування системи державної служби, адже з 1 травня 2016 року вступив в дію новий Закон України «Про державну службу». Це довготривала робота – від встановлення нормативної бази для нової системи оплати праці держслужбовців до створення конкурсних комісій, у тому числі Комісії з питань вищого корпусу державної служби.
Щодо останньої, то варто зазначити, що наразі завершено довготривалий процес формування цієї Комісії - розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 490-р утворено Комісію з питань вищого корпусу державної служби та затверджено її персональний склад, до якого було включено чотирьох представників від громадськості. Саме ця комісія має поставити точку відліку у формуванні нової державної служби на конкурсних засадах. Найближчим часом має відбутися перше засідання цієї Комісії, на якому буде затверджено Регламент роботи Комісії.
Проте, на жаль, поки що не створено умов для того, щоб посада держслужбовця стала привабливою. Так, зокрема, що стосується заробітних плат, то поки що не впроваджено нову систему оплати праці, коли передбачалась формула 70% окладу до 30% премії, оскільки дозволено в перехідний період (два роки від вступу в дію Закону) здійснювати доплату праці держслужбовцям в економії фонду оплати праці. Тобто як і раніше збережено ризики несправедливого розподілу премій, а також очевидні відсутні стимули до заповнення вакансій.
Уряд також проголошує, що активізував роботу щодо утворення, реорганізації та ліквідації центральних органів виконавчої влади, проте насправді викреслено лише пару рядків в схемі урядової вертикалі. Зокрема, утворено, очевидно за ініціативи минулого Уряду, Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо-переміщених осіб України замість Державного агентства України з питань відновлення Донбасу в тій самій чисельності, а також виключено з підпорядкування Кабміну Державну службу України з питань Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Чи зміна назви є суттєвою активізацією роботи – питання риторичне.
Проте, не можна не відмітити позитив у роботі Уряду Гройсмана. Це стосується прийняття Стратегії реформування державного управління на 2016-2020 роки та затвердження її плану заходів (розпорядження Кабінету Міністрів від 24 червня 2016 р. № 474-р). Цього вимагало експертне середовище та міжнародні організації, у тому числі й фінансові. Сподіваюся, наступним кроком буде співфінансування відповідних заходів задля покращення держуправління в України (орієнтовний обсяг видатків на 5 років 924,95 млн. гривень без урахування видатків на оплату праці).
Це перша стратегія реформи, яка має фінансовий план з визначеними обсягами видатків за їх категоріями, у тому числі по роках. Новацією є визначення обсягу видатків на формування групи державних службовців, які несуть відповідальність за проведення ключових національних реформ і мають право на спеціальні умови оплати праці в рамках загальної системи оплати праці державних службовців, так звані «реформаторські кадри». Середній рівень зарплати фахівців з реформ передбачено на рівні від 20 тис грн в місяць до 40 тис грн в 2020 році для тих, хто працює при Міністерствах, а для тих, хто в Секретаріаті Кабміну – у 2016 році навіть втричі більше (загальні витрати на зарплати тих фахівців складає 3?999,3 млн. грн на 5 років, чисельність яких у 2020 році буде досягати 3 тис осіб). Такій підхід, щодо детальних обсягів та прорахунку вартості робіт, а також встановлення цільових індикаторів, на мою думку, має поширитись й на інші реформи. Така фундаментальна стратегія має всі шанси на досягнення мети, а саме вдосконалення системи державного управління і відповідно підвищення рівня конкурентоспроможності країни.
Повністю із аналізом діяльності Уряду за 100 днів від експертів аналітичного центру ІСЕД можна ознайомитися на сайті Інституту.
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда вчора о 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик вчора о 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов вчора о 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч вчора о 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова вчора о 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко вчора о 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук вчора о 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко вчора о 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов вчора о 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер вчора о 08:42
- Стамбул 2.0 Василь Мокан 14.05.2025 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко 14.05.2025 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв 14.05.2025 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева 14.05.2025 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер 14.05.2025 08:50
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 32748
-
Змагання за Трампа. Чому Зеленський вирішив летіти в Туреччину, а Путін – відмовився
12294
-
Найбільше замовлення в історії Boeing: Qatar Airways купить 210 літаків
оновлено Бізнес 8395
-
Склад делегації РФ показує справжнє ставлення до переговорів. Що робити нам
Думка 7319
-
Колишній керівник кондитерської корпорації Roshen очолив племзавод
Бізнес 6268