Навіщо потрібні окремі умови для держгенерації на ринку електроенергії
Особливості горизонтальних комерційних зв’язків між підприємствами державного сектору та природньою монополією.
28 липня Кабінет міністрів України, дозволив державним генеруючим компаніям, насамперед мова йде про «Енергоатом», продавати електричну енергію АТ «Українська залізниця» за двосторонніми договорами.
Мова йде про спосіб продажу шляхом спеціальних електронних аукціонів, неподільними лотами на період до 36 місяців, порядок проведення яких ще знаходиться в стані розробки.
Розбираючись в логіці і специфіці даної ситуації можна охарактеризувати наступні особливості. По суті, співпраця між ДП «Енергоатом» і АТ «Українська залізниця» в частині поставок електричної енергії останній, є комерційними відносинами між двома компаніями, що мають безпосередній стосунок до держави.
«Енергоатом» є безпосередньо державним підприємством, а «Укрзалізниця» хоч і являється акціонерним товариством, за організаційно-правовій формі, проте її єдиним і основним акціонером є Кабінет міністрів України (а отже держава), вона являється природньою монополією, робота якої забезпечує діяльність інфраструктури в масштабах цілої України. «Енергоатом» в свою чергу – це атомна енергетика, частка якої в останні 5-7 років перевищувала 50% ринку.
Співпраця «Укрзалізниці» і «Енергоатома» в плані закупівлі електричної енергії – це дійсно ідеальний тандем. «УЗ» забезпечує стабільний попит на електричну енергію, який має мінімальні коливання через сезонні чинники (на відміну від приватного ринку постачання електроенергії для населення де сезонний попит може відрізнятися в рази), а «Енергоатом» отримує стабільний прибуток і навантаження на свої енергоблоки.
При цьому, що важливо, такий крок уряду – цілком в дусі реформи корпоративного управління, адже в принципі, можливість для двосторонніх зв’язків не є нав’язаною, а скоріше являється запитом ринку. З іншого ж боку, немає мови про продаж за собівартістю (до 2020 року «Енергоатом» був змушений продавати 80% електроенергії за собівартістю, що спричиняло борги), а про хоч і нижчу за ринкову, що сповна компенсується об’ємом, але достойну ціну.
Особливість атомної енергетики полягає в тому, що вона дає стабільні об’єми, які лише доповнюються тепловою генерацією в періоди пікового навантаження («зелену» енергетику виносимо за рамки, через малу істотну участь в ринку), проте потребує стабільного споживання.
Розділяю думку експертів, про те, що вартість електроенергії прямо корелюється з прибутками АТ «Українська залізниця», адже близько 80% вантажних перевезень компанії здійснюється з використанням електричної тяги.
Зважаючи на вимоги і обмеження ЗУ «Про ринок електричної енергії», постачанням електричної енергії для АТ «Українська залізниця» займається компанія ТОВ «Енерго збут транс». Рішення Кабінету міністрів України, про можливість закупівлі електричної енергії між «УЗ» і «Енергоатомом» неабияк допоможе виконувати свої функції, адже «Укрзалізниця» хоч і один з багатьох, але основний клієнт.
Ринок електричної енергії функціонує в умовах, коли державні компанії знаходяться на «одному полі» разом з комерційними, як в плані виробників так і в плані споживачів. Безумовно основною метою кожного бізнесу є отримання прибутку, проте варто звертати увагу і на моральну точку питання, коли мова йде про дії, що наносять збитки державним компаніям.
Не всі суб’єкти бізнесу можуть ефективно діяти на ринку електроенергії самостійно, тому залучають до своєї поставок трейдерів, що забезпечують максимально вигідні умови.
Найбільш визначним це стає в період волантильності ринку, коли кореляція між умовами згідно поставок згідно тендерів та вартості електроенергії в РДН (ринок на добу наперед) досягає більше 10% на відрізку в квартал і більше. Тоді всі ризики і збитки бере на себе трейдер.
Окремі умови співпраці в сфері продажу електроенергії, ухвалені Кабінетом міністрів України, по відношенню до державної компанії ДП «Енергоатом» та природньої монополії АТ «Українська залізниця», дозволять уникнути таких ризиків.
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева вчора о 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов вчора о 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов вчора о 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник вчора о 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Звільнення від обов`язку сплати неустойки (штрафу, пені) та 3 % річних Євген Морозов 19.12.2024 09:34
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 18.12.2024 16:34
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1240
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1155
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 560
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 395
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 226
-
Трамп обвалив акції своєї медіагрупи. Віддав частку Trump Media у спеціальний траст
Бізнес 9928
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 9418
-
Попит на природний газ для експорту ЗПГ із США вперше за вісім років зменшився: причини
Бізнес 6816
-
Сільпо втратило склад і товари на 400 млн грн через нічну атаку "шахедів"
Бізнес 5189
-
Податковий режим заважає розвитку третині бізнесу в Україні — опитування ЄБА
Фінанси 4527