Боротьба з відмиванням грошей: як ЄС допоможе Україні протидіяти корупції
Зусилля щодо захисту громадян й фінансової системи ЄС від відмивання грошей і фінансування тероризму виходять на новий рівень. Ці кроки також матимуть наслідки для України.
Європейська Рада та парламент наприкінці січня досягли попередньої угоди, щодо пакета заходів для боротьби з відмиванням грошей. Ці кроки також матимуть наслідки для громадян України, які з 2014 року придбали нерухомість у ЄС, мають у власності криптовалюту або є покупцями коштовностей, предметів розкоші тощо. Проблеми виникнуть, якщо такі покупки були частиною операцій по легалізації незаконних доходів. Також відтепер вже замало простого бажання та ресурсів купити вартісні речі, треба ще пройти ускладнену перевірку, що ці операції не мають корупційної складової.
За статистикою щороку відмивається від 2% до 5% світового ВВП (близько 2 трлн дол.) при цьому тільки 0.1% операцій вдається зупинити. ЄС має дещо кращі показники з 1% (183 млрд) від ВВП, що припадає на відмивання грошей. Даних про те наскільки ефективна Європа в боротьбі з цим явищем відсутні, але варто зауважити, що навіть якщо цей показник значно кращий за середній, то все одно мова йде про незначний обсяг.
Це змушує європейські інститути активно займатись розбудовою нової системи щодо боротьби з відмиванням грошей, а остання угода стає її невіддільною частиною. Очікується, що вона покращить спосіб організації та спільної роботи національних систем на цьому шляху.
Так угода розширює перелік суб’єктів AML системи. Нові правила охоплять більшу частину криптосектору, змусивши всіх постачальників послуг криптоактивів проводити належну перевірку своїх клієнтів. Це означає, що їм доведеться перевіряти факти та інформацію про своїх клієнтів, а також повідомляти про підозрілу діяльність. Також згідно з угодою, учасники повинні будуть застосовувати заходи належної перевірки клієнта при здійсненні операцій на суму від 1000 євро. Крім того, запроваджені спеціальні посилені заходи належної перевірки транскордонних кореспондентських відносин для постачальників послуг криптовалютних активів.
Іншими секторами, яких торкнеться належна перевірка клієнтів і зобов’язання щодо звітності, будуть торговці предметами розкоші. Йдеться про дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби, годинники тощо. Суб’єктами AML також стануть торговці розкішними автомобілями, літаками та яхтами, а також предметами мистецтва.
Рада та парламент ЄС також зобов'язали кредитні та фінансові установи вживати посилених заходів в ділових відносинах з заможними особами.
Також черга дійшла й до готівки. В ЄС встановлено максимальний ліміт у 10 000 євро. До цього не було єдиного ліміту для всіх країн, він був або зовсім відсутній в окремих членів ЄС, деякі країни мали посилений моніторинг, а загалом кожен визначав цей момент на власний розсуд. Згідно з попередньою угодою, суб’єкти первинного фінансового моніторингу повинні будуть ідентифікувати та перевірити особу, яка здійснює епізодичні операції готівкою від 3 000 до 10 000 євро. (раніше рекомендація була 15 тис.).
Але найцікавіше, це передбачена угодою обов'язкова реєстрація бенефіціарної власності всіх іноземних осіб які володіють нерухомістю, зі зворотною дією, тобто з 1 січня 2014 року. А щоб полегшити розслідування незаконних схем із залученням нерухомого майна, документ гарантує, що реєстри майна будуть доступні для компетентних органів через єдину точку доступу, надаючи, наприклад, інформацію про ціну, тип власності, історію та обтяження, такі як іпотека, судові обмеження та право власності.
З огляду на ці зміни, можна вже зараз зробити прогноз, що чекатиме та ускладнить життя вітчизняним недоброчесним чиновникам або підприємцям.
Інформація про фінансові події та покупки з 2014 року на території ЄС стане прозорою і доступною, в тому числі для засобів масової інформації. Тому бізнесу який агресивно використовував податкову оптимізацію (а вона також є складовою у відмиванні коштів) варто очікувати нових несподіваних поворотів. Якщо буде доведено участь у відмиванні коштів нерухомість конфіскують, а залучені особи нестимуть відповідальність. Дорогі машини, прикраси та інші предмети розкоші стануть малодоступними для українських чиновників через складнощі нових умов придбання. Крипта втрачатиме свою широко завойовану популярність серед отримувачів хабарів і схожих суб’єктів відмивання грошей. Цікаво буде спостерігати як скорочуватиметься доля цього активу в деклараціях чиновників всіх рівнів. Покупка апартаментів, готелей та інших подібних об'єктів в Австрії, Німеччині, Хорватії, Болгарії та інших країнах ЄС стає практично недоступною для українських підприємців, яким посміхнулася доля на тендерах, наприклад, Міноборони. А продаж куплених раніше, перетвориться на складний процес доведення відсутності ознак відмивання коштів при купівлі. І неважливо коли така покупка відбулася. Хіба що дещо легше буде тим, хто встиг відмити свої кошти до 2014 року.
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник вчора о 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко вчора о 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков вчора о 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель вчора о 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Як зруйнувати країну 352
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 202
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 152
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 135
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 111
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
31487
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 11211
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 8239
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 7419
-
Як весняна погода вплине на врожай пшениці в Україні й світі
Думка 7267