Введення пені при затримці виплати заробітної плати може вирішити проблему її заборгованості.
За порушення строків виплати заробітної плати чинним законодавством передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Але на практиці це не діє і не призводить до зменшення заборгованості. Тільки запровадження пені може кардинально покращити сит
За порушення строків виплати заробітної плати чинним законодавством передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Але на практиці це не діє і не призводить до зменшення заборгованості. Тільки запровадження пені може кардинально покращити ситуацію с виникненням заборгованості з виплати заробітної плати.
12.03.2011 року до Верховної Ради України народними депутатами Марущенком В.С. та Жванією Д.В. було подано законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо матеріальної відповідальності роботодавця перед працівником за порушення строків виплати заробітної плати та інших виплат, що належать працівнику)».
Цим законопроектом пропонувалось встановити, що в разі несвоєчасної виплати заробітної плати роботодавець зобов’язаний сплачувати працівнику пеню в розмірі одного відсотка від заборгованої суми за кожен день затримки, починаючи з наступного дня після закінчення встановлених строків виплати та включаючи день фактичної виплати.
У статті 43 Конституції України зазначено, що право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. На сьогодні законом встановлено строки виплати заробітної плати. Водночас у трудовому законодавстві відсутні норми, які б гарантували працівнику достатній законодавчий захист права на своєчасне одержання винагороди за працю, та норми, які б гарантували працівнику компенсацію збитків, понесених ним внаслідок порушення цього права.
Інакше кажучи, роботодавець фактично бере у працівника безвідсотковий «кредит» в разі затримки заробітної плати, а працівник при цьому стає «заручником» відсутності законодавчого захисту його конституційного права на своєчасне отримання винагороди за працю та відсутності механізму компенсації збитків, понесених ним у зв’язку із затримкою заробітної плати.
Однак кримінальна відповідальність наступає за безпідставну невиплату заробітної лише більш як за один місяць. При цьому особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам (стаття 175 Кримінального кодексу України).
Адміністративна відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі передбачена у вигляді накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності у сумі від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення). При цьому для частини осіб, які притягаються до зазначеної відповідальності, така сума штрафу може виявитися дуже значною у порівнянні з їхнім доходом, а для інших – зовсім незначною (відповідно штраф для таких осіб не буде ефективним стимулом для вчасної виплати заробітної плати працівникам).
Незважаючи на це, Верховна Рада України 18 травня 2011 року відхилила зазначений законопроект, продемонструвавши величезну неповагу до людини праці. І це при тому, що за прострочення платежів за житлово-комунальні послуги працівник зобов’язаний сплачувати пеню, а в м. Києві в разі несвоєчасної оплати житлово-комунальних послуг працівник ще й втрачає право на отримання знижки в розмірі 10%. Крім того, багато людей мають кредити в банках. Банк зобов’язує людину в разі затримки платежів по кредитному договору сплачувати додатково штрафи та пеню, не звертаючи увагу на те, що цій людині не виплачують вчасно заробітну плату. Можна навести ще багато прикладів того, що працівник фактично зазнає значних матеріальних збитків в разі несвоєчасної виплати йому заробітної плати, не кажучи вже про його моральні страждання.
Незалежні профспілкинаполягають на тому, щоб пеня за затримку заробітної плати була введена якнайшвидше. При цьому розмір цієї пені має бути таким, щоб роботодавцю було вкрай невигідно затримувати заробітну плату, а працівник мав можливість автоматично отримувати гідну грошову компенсацію в разі затримки йому заробітної плати.
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3748
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 362
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 245
- НАБУ: невиправдані надії 219
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 155
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 52874
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 43013
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
19398
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17174
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
14205