Відповідальність за інформацію про продавця в інтернет-магазині
У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону про внесення змін до статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» (щодо встановлення відповідальності Інтернет-магазинів за неналежну якість товарів) № 4047 від 11.02.2016.
У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону про внесення змін достатті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» (щодо встановленнявідповідальності Інтернет-магазинів за неналежну якість товарів) № 4047 від11.02.2016.
Ініціатор законопроекту народний депутат 8-го скликання Фельдман ОлександрБорисович (раніше Народний депутат України 7-го скликання (Партія регіонів),почесний президент групи компаній АВЕК, автора скандального Закону «Проспеціальний статус м. Харків», який присвоював спеціальний політико-економічнийстатус місту).
Слід констатувати, що більшість українських Інтернет-магазинів не достатньоінформують потенційного покупця про особу продавця. Яка репутація у цьогопродавця і чи може він гарантувати якість послуг та товарів – невідомо. Такідії є недобросовісними та, фактично, вводять покупця в оману.
Для розкриття інформації про продавця «інкогніто» у ст. 7 ЗУ «Проелектронну комерцію» на продавця покладається обов’язок забезпечити прямий,простий, стабільний доступ інших учасників відносин у сфері електронноїкомерції до всієї інформації щодо продавця (найменування, адреси,ідентифікаційний код, ліцензії та інші відомості, що відповідно дозаконодавства підлягають оприлюдненню).
Як зазначено у пояснювальній записці до Законопроекту, продавцем можевиявитись будь-яка особа, в тому числі й не суб’єкт господарювання. У такомувипадку купівля товару не буде регулюватись нормами Закону України «Про захистправ споживачів» з усіма наслідками, що з цього випливають.
Таким чином, Законопроектом пропонується встановити так звану солідарнувідповідальність Інтернет-магазину з продавцем товару на випадок, якщоІнтернет-магазин не зможе надати достовірне ім'я, місце проживання та іншізасоби зв'язку з продавцем товару.
Так, у Законопроекті пропонується внести відповідальність Інтернет-магазинуза ненадання покупцю інформації про особу продавця шляхом доповнення статті8 ЗУ «Про захист прав споживачів» частиною15 у наступній редакції:
«15. У випадку придбання товару через Інтернет-магазин, якщоІнтернет-магазин не може надати достовірне ім'я (найменування), місцепроживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс інші засобизв'язку з продавцем товару, споживач має право звернутись з вимогою доІнтернет-магазину.
Після задоволення вимоги Інтернет-магазин матиме право на зворотну вимогу(регрес) до продавця товару».
Наразі передчасно коментувати доцільність такої норми саме з точки зору їїпрактичної реалізації, адже знову кидається в очі абсолютно непрофесійнийпідхід до законотворчості.
По-перше, складаючи законопроект, пан Фельдман повинен був знати, щовідповідно до ЗУ «Про захист прав споживачів» суб’єктами правовідносин єпродавець, споживач, виробник, виконавець. А відповідно до ЗУ «Про електроннукомерцію» інтернет-магазин – це ЗАСІБ для представлення або реалізаціїтовару, роботи чи послуги шляхом вчинення електронного правочину. Засібне є суб’єктом правовідносин. Це рівнозначно, що пред’являти під час ДТП вимогудо автомобіля, а не його водія або власника.
По-друге, не можна в законах зазначатиоціночні категорії (такі як «може» чи «не може»). Хто буде доводити фізичну таюридичну спроможність власника інтернет-магазину(власника доменного імені, на якому розміщений веб-сайт) надати певнуінформацію? Тобто варто писати не «неможе надати достовірне ім'я…», а «не надасть достовірне ім'я...», а якщо «ненадасть», то яким чином це підтверджується.
По-третє, не зовсім зрозуміло чидоречно узагальнювати всі вимоги, які пред’являються до продавця або виробникадо власника інтернет-магазину, адже чи можна на практиці вимагати від власника інтернет-магазину: усуненнянедоліків товару; розірвання договору, укладеного з продавцем, та поверненнясплаченої за товар грошової суми; вимагати заміни товару на такий же товар.Якщо в законопроекті мали на увазі не власника інтернет-магазину, то кого?
У підсумку варто зазначити, що однозначно мета Законопроекту направлена настимулювання власника інтернет-магазинудо надання повної та достовірної інформації щодо особи продавця з метою захиступрав споживачів в мережі Інтернет і це добре. Проте підходити до цього питанняпотрібно професійно і компетентно, інакше рентабельність такої законотворчоїроботи народних обранців може викликати тільки сум.
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3789
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 366
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 251
- НАБУ: невиправдані надії 226
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 156
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
22225
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17354
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
16221
-
Треба багато, але окупності нема. Чому в Україні так довго будуються скляні заводи
Бізнес 13091
-
Податкова почала отримувати дані про людей, які систематично продають товари через інтернет
Фінанси 10947