Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
02.02.2018 15:39
Набувальна давність на автомобіль
Буває даси почитати товаришу книгу, потім про це забудеш, а ще згодом і нагадувати не станеш про це – якось не комфортно. А книга так і залишається в товариша. Та й ладно б – книга, а якщо таке траплятиметься з майном більшим та дорожчим?
Загальновідомо, щоб визнати право власності за набувальною давністю, необхідно володіти рухомим майном 5 років та 10 років нерухомим.
Відповідно до прикінцевих і перехідних положень Цивільного кодексу України, правила статті 344 Цивільного кодексу України про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом.
Тобто, звертатись до суду із відповідним позовом для рухомого майна можна було починаючи з 2006 року, для нерухомого майна – з 2011 року.
І хоча даний предмет позову не користується великим попитом, деяка практика у судах все ж таки склалась. Так, зокрема, питанню визнання права власності за набувальною давністю приділено значну увагу у Постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 року.
Для того, щоб визнати право власності на автомобіль за набувальною давністю обов’язкова наявність всіх наступних умов:
1.Володіння повинно бути добросовісним – особа, що володіє майном не знала та не могла знати про те, що вона не має підстав для набуття права власності;
2.Володіння повинно бути відкритим – якщо особа, що володіє майном не приховує факту володіння та знаходження такого майна саме у цієї особи;
3.Володіння повинно бути безперервним – не перериватись протягом всього строку набувальної давності.
Добросовісність можна підтвердити передачею ключів від авто та документів на автомобіль, неотримання та не відправлення заяви про відкликання довіреності, довіреністю та свідоцтвом про право на спадщину, наприклад, коли авто «належало» спадкодавцю тощо.
Відкритість володіння можна підтвердити полісами страхування, рахунками на ремонт автомобіля, фотокартками, відео, навіть протоколами про адміністративне правопорушення тощо.
Під безперервністю володіння мається на увазі, що особа добровільно нікому не надавала права користуватись автомобілем. Свідки можуть надати підтвердження цьому фактові.
За згаданих умов є шанс, що позовні вимоги про визнання права власності на автомобіль задовольнять.
Однак, потрібно звернути увагу на те, що під час дії «генеральної» довіреності не можливо визнати право власності за набувальною давністю. Зокрема, це обґрунтовується тим, що власник має право на свій розсуд розпоряджатись належним йому майном. Якщо він вирішив надати у користування автомобіль, то допоки діє довіреність, неможливо визнати право власності за набувальною давністю. А от через 5 років після спливу дії довіреності – можливо.
Таким чином, лише при наявності всіх 3 факторів – добросовісності, відкритості та безперервності суд може визнати право власності на автомобіль за набувальною давністю.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська вчора о 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов вчора о 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков вчора о 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський вчора о 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
Топ за тиждень
- Модель нової індустріалізації України 184
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 149
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 138
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище 111
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 92
Популярне
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 21313
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 15550
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
13769
-
У юристки Панаіотіді пройшов обшук. ЇЇ чоловік Коболєв каже, що вилучили телефони й компʼютер
Бізнес 6418
-
Держборг України у 2025 році вперше перевищить "психологічну" позначку 100% – МВФ
Фінанси 5984
Контакти
E-mail: [email protected]