Еластографія, як новітній етап в історії УЗД дослідження
На початку 2013 року вчені Європейської федерації товариств з ультразвуку в медицині та біології представили світу новий метод дослідження ультразвуковими хвилями — еластографію.
Історія розвитку медицини, то є щось неймовірне. От подивіться, як стрімко розвиваються події. Вперше, таке поняття, як ультразвуковий сигнал, відкрив італійський вчений Л. Спалланцані у 1794 році. Він досліджував кажанів та виявив їх особливість: якщо цій тварині затулити вуха, то вона втрачає орієнтацію. Тоді він висунув гіпотезу, що їх орієнтація у просторі здійснюється за допомогою невидимих “звукових хвиль”.І почалось.
У 1876 році англійський вчений Гальтон відкрив уже штучні ультразвукові хвилі, а брати Кюрі у 1880 році виявили п'єзоелектричний фізичний ефект, який лежить в основі ультразвукових датчиків. А у 1950-х роках вчені винайшли прилад, який дозволяв отримувати зображення органів!
Тоді, вперше, у лікаря з'явилася можливість дослідити організм неінвазивним методом. Адже цей нешкідливий та неінвазивний метод дослідження ґрунтується на принципі відбиття ультразвукових хвиль, від тканин нашого тіла, які володіють різною ультразвуковою проникністю. Дані, що виявляють ультразвукові хвилі обробляє комп'ютер, а після на моніторі з'являється зображення.
Але розвиток дослідження ультразвуковими хвилями продовжує розвиватись семимильними кроками й зараз.
На початку 2013 року вчені Європейської федерації товариств з ультразвуку в медицині та біології представили світу новий метод дослідження ультразвуковими хвилями — еластографію. Є декілька методів ультразвукової еластографії. Один із найважливіших — компресійна еластографія. Суть даної технології полягає у вимірі та зображенні різниці щільності м'яких тканин при деформації . Адже відомо, що різні біологічні тканини мають свій коефіцієнт пружності, тому і відображається звукова хвиля по-різному.
При обстеженні на екрані в реальному часі та масштабі різними кольорами зображується звукова хвиля, що відбивається від тканин внутрішнього органу, із низькою або високою амплітудою. Більш м'які тканини зображаються червоним та зеленим кольором, а тверді — синім або сірим. Існують, затверджені Європейським консенсусом в 2013р. типи якісної оцінки щільності тканин за версією японського вченого Уено. Е. в університеті Цикубо :
- перший тип позначається зеленим на екрані, що характеризує м'які тканини;
- другий тип — мозаїчно синьо-зеленим кольором, що характеризує неоднорідні тканини, але все ж м'які;
- третій тип — центральна частина утворення позначається синім, а інша — зеленим кольором і вказує на те, що тканина неоднорідна з проявами жорсткості;
- четвертий тип — синім кольором, що вказує на жорсткість тканини;
- п'ятий тип позначається синім кольором, що розповсюджується на перифокальні участки, який показує, що тканина жорстка, та більша у порівнянні з серошкальним режимом;
- шостий тип характеризується тришаровим забарвленням: синім, зеленим, красний, який вказує на кістозне утворення.
Цей тип обстеження наразі дуже допомагає в дослідженні доброякісних або злоякісних новоутворень, адже забезпечує високу точність результатів, чим зменшує кількість пункцій та інвазивного вторгнення в організм людини.
Його застосовують при дослідженні молочних залоз, щитоподібної залози, м'яких тканин та при захворюваннях печінки. Хоча для цього є трохи інший метод. І називається він — метод ультразвукової зсувно-хвильової еластографії.
Під час цього дослідження тканини не притискають та не розтягують. Людина, як і всі її органи мають знаходитись у стані спокою. Адже за допомогою цього способу звукова хвиля, яку випускає спеціальний ультразвуковий датчик сама досліджує щільність паренхіми печінки зсувно-хвильовим методом . В залежності від щільності тканин печінки швидкість з якою рухається звукова хвиля — різна.
Існує спеціальна шкала METAVIR, яка розповідає, що означає той чи інший показник щільності печінки: менше ніж 5,8 кПа — на печінці немає фіброзу — це ущільнення та рубці на печінці; 5,8-7,0 — слабкий фіброз; 7,0-9,5 — середній фіброз; 9,5-12,5 — важкий фіброз та вище 12,5 — цироз печінки, що характеризується зміненою тканиною та вузловими утвореннями.
Звичайно, всі результати цього дослідження мають бути співставлені з результатами клінічного огляду лікаря та лабораторними показниками.
Деякі клініки Києва досліджують всі органи, які можливо дослідити методом еластографії, якщо вони не стосуються гастроентерологічного напрямку. Адже цей метод дуже новий та, як це модно зараз говорити, — інноваційний. І це дійсно так.
Регулярне дослідження вашого організму — один раз на рік, якщо вам менше ніж 40 років та двічі на рік, якщо більше — дозволить вам відчувати себе впевнено, а з ультразвуковою діагностикою ще й безпечно. Адже цей метод дослідження взагалі не наносить шкоди вашому організму. Та дозволяє отримати детальну інформацію про стан внутрішніх органів без додаткового втручання.
Піклуйтесь про себе та своє здоров’я!
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська вчора о 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов вчора о 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков вчора о 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський вчора о 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 150
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 139
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище 111
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 96
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 92
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 26392
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 19351
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
14968
-
У юристки Панаіотіді пройшов обшук. ЇЇ чоловік Коболєв каже, що вилучили телефони й компʼютер
Бізнес 7517
-
Держборг України у 2025 році вперше перевищить "психологічну" позначку 100% – МВФ
Фінанси 6049