Regional Business Review: з якими викликами стикнулися Одеські підприємці у 2022?
Двома топ проблемами, як і у Львові, одеські підприємці визначили труднощі з логістикою та зниження купівельної спроможності населення, на третьому місці – відтік персоналу за кордон.
Надалі компанії планують зосередитись на підтримці діяльності компанії в умовах воєнного стану, виході на нові ринки, а також мають в планах оптимізацію штату компанії.
На другому місці (із Західноукраїнського, Південного, Харківського та Дніпропетровського регіонів, де є офіси Європейської Бізнес Асоціації) цьогоріч за умовами ведення бізнесу опинилася Одеса. При цьому 71% опитаних нами підприємців відповіли, що їм складно вести бізнес у регіоні, інші 29% - що задовільно (раніше таких було 44%). Як і минулого року, жоден підприємець не відповів, що йому легко працювати.
Найбільш актуальними проблемами підприємці визначили труднощі з логістикою та зниження купівельної спроможності населення, а також відтік персоналу за кордон. Попри труднощі, більшість компаній, а саме 71% не вдавалися до релокейту свого бізнесу до інших регіонів. З них 46% повідомили, що не мають такої потреби, а 25% - що не мають можливості. Ще 21% були змушені релокувати бізнес за кордон або в західні регіони країни.
Загалом, регіональний бізнес працює, але з певними обмеженнями: близько 90% компаній. Не працює: 10%. Ділові настрої переважно нейтральні. Переважна більшість опитаних нами підприємців, а саме 71% вважають поточні умови складними, з них 14% - дуже складними. Задовільними умови ведення бізнесу наразі називають 29% підприємців (минулого року таких було 44%). Як і в попередній хвилі опитування, жоден підприємець не відповів, що йому легко працювати. При цьому 27% вважають, що умови погіршились порівняно з минулим роком, а 14% - що вони не змінились.
Враховуючи специфіку регіону, Південноукраїнський офіс Європейської Бізнес Асоціації об’єднує переважно перевізників, експедиторів, логістичні компанії, контейнерні термінали, стивідори. Також у складі офісу представлені виробники вина, олії, томатної пасти, а також компанії, які надають фінансові, юридичні та консалтингові послуги тощо.
Як же бізнес зміг адаптуватись?
Так, деякі логістичні компанії регіону змогли релокувати своїх співробітників за кордон та працювати дистанційно, але планують негайно повернутися в Україну, коли настане мир. Обсяги роботи впали, їхня діяльність трохи видозмінена, але продовжується. Головною проблемою Одещини насьогодні залишаються заблоковані порти, однак робота частково поновилася у зв’язку з реалізацією “зернової ініціативи”. Тож, усі перевізники, експедитори, стивідори та контейнерні термінали чекають на відкриття портів, щоб повністю відновити свою діяльність. У свою чергу, контейнерні лінії з початку березня змогли створити альтернативні логістичні маршрути для міжнародних вантажних перевезень. Також бізнес постав перед необхідністю пошуку альтернативних шляхів доставки імпортних контейнерів, які прямували в Україну та організації експорту через сухопутні кордони. До того ж, у зв’язку з військовими діями та тимчасовою окупацією територій наразі існує проблема недопостачання вже оформлених на експорт товарів до пунктів пропуску на кордоні України.
Щодо виробничих підприємств області – вони працюють із деякими змінами. Крім того, бізнес відзначає гостру нестачу сировини (її зазвичай доставляють морем, але зараз порти закриті через війну). Також на початку війни проблема ускладнилась відсутністю транспорту, яким можна було б підвезти готову продукцію до кордону.
Сектор консалтингу має можливість працювати дистанційно, але деякі юридичні фірми скаржаться на брак роботи та закрили частину офісів.
Відтак, з найбільшими складнощами стикнулися компанії, які мали сільськогосподарські потужності в Херсонській області та втратили їх. Є і такі, які вимушено зупинили свою роботу на час окупації, зокрема через відмову співпрацювати з окупантами, щоб відновити роботу.
Усі компанії повідомляють, що понесли втрати внаслідок воєнних дій. При цьому оцінки підприємців розділилися навпіл, одна половина оцінює втрати до 50%, а інша – більше за 50%. Прибуток не отримала жодна з опитаних нами компаній. При цьому 14% бізнесів мають філії, офіси чи активи на тимчасово окупованих територіях.
Відтак, бізнес на окупованих територіях і на лінії зіткнення налаштований дещо песимістично і готується до гіршого. Зокрема, дані компанії більше ніж останні чекають на державні програми підтримки. Крім того, є компанії, які вже подали заявки на бізнес-гранти в Дії.
Крім того, на зустрічах Південноукраїнського офісу Європейської Бізнес Асоціації регіональні компанії озвучують проблеми та виклики, з якими вони стикаються у своїй роботі під час війни. Зокрема, цьогоріч головні виклики стосувалися: держзамовлень та платежів за держзамовленнями, страхування інвестицій від наслідків війни, розблокування портів та вирішення матеріально-технічних питань, механізму відшкодування збитків (фактичної та упущеної вигоди), реструктуризації кредитів та запровадження податкових канікул, виплати страхових платежів у зв'язку з пошкодженням майна внаслідок військових дій, можливості виїзду моряків за кордон, швидкості оформлення вантажів, точкових проблем з контейнерними візами, імпорту озоноруйнівних речовин тощо.
Як змінилась взаємодія бізнесу з держорганами під час воєнного стану?
Асоціація підтримує постійний діалог з державними та місцевими органами влади. Нам дуже приємно, що Уряд розуміє важливість інвестицій і вважає нас надійними партнерами. Так, ЕВА Одеса активно співпрацює з Одеською обласною державною адміністрацією, Одеською міською радою, ДФС в області, Одеською митницею, Пенсійним фондом та іншими регіональними відділеннями державних органів. І ми раді простежити поліпшення взаємодії бізнесу та місцевих органів, що відображається у вищих оцінках їх роботи, порівняно з минулим роком. Зокрема, йдеться про взаємодію з ДПС, міською радою, обласною військовою адміністрацією, судами, Нацполіцією, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, регіональною митницею.
Рівень розвитку е-сервісів в регіоні більшість, зокрема 71% вважають задовільним, а ще 18% - добрим. Тільки 11% респондентів незадоволені кількістю та якістю послуг, а також обсягом адміністративних послуг та дозволів, які можна отримати у воєнний час. Цікаво, що цьогорічні дані є кращими за минулорічні показники.
Плани регіональних компаній до кінця року та головні тенденції розвитку бізнесу
У планах компаній до кінця року – зосередитись на підтримці діяльності в умовах воєнного стану, вихід на нові ринки, а також оптимізація штату компанії. Для покращення умов ведення бізнесу в регіоні, на думку учасників опитування, першочергово потрібне відновлення та збереження інфраструктури, забезпечення прозорості законодавства та однакових «правил гри» та запровадження грантових програм підтримки бізнесу. Серед найбільш очікуваних інфраструктурних змін – відновлення повноцінної роботи морських портів та відкриття кордонів.
На думку бізнесу, важливу роль у повоєнній відбудові регіону відіграватимуть відновлення виробництва та створення нових робочих місць, залучення інвесторів у регіон, грантова або кредитна підтримка бізнесу. Також компанії очікують на відбудову та розмінування інфраструктури, розблокування портів та відновлення товарообігу.
Рівень розвитку регіонів – важливий індикатор економічного та соціального розвитку країни. Останні тенденції бізнесу в регіоні та Україні загалом пов’язані з роллю соціально відповідального бізнесу. А членські компанії ЕВА Одеса продовжують допомагати Україні під час війни із гуманітарними потребами співробітникам Збройних Сил, а також займатися благодійністю. Разом до перемоги!
Довідково: Для оцінки умов ведення бізнесу у воєнний час Європейська Бізнес Асоціація провела опитування Regional Index Survey 2022 серед бізнесу Одеського регіону. Загальна оцінка підприємців дещо знизилася – з 2,25 балів з 5-ти можливих минулого року до 2,15 балів у поточному році.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9973
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7600
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 6478
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5208
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4174