Завдання податкової реформи - зниження податкового навантаження
На початку вересня цього року на засіданні Національної ради реформ України було представлено відразу два варіанта податкової реформи.
Напочатку вересня цього року на засіданні Національної ради реформ України булопредставлено відразу два варіанта податкової реформи. Як відомо, перший варіантреформування податкової системи презентувала міністр фінансів Наталія Яресько,другий – голова комітету ВРУ з питань податкової та митної політики НінаЮжаніна. Кожен з представлених проектів має свої недоліки та переваги.
Ніхтоне сумнівається у тому, що українську систему оподаткування змінювати требадокорінно. Однак головне питання полягає в тому, які саме зміни будутьпроведені урядом, і чи згодні з ними платники податків. Проект пані Яреськопередбачає, що ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ), ПДВ, податку на доходифізосіб і податку на прибуток будуть однаковими і складуть 20%. Йдеться проскасування системи безлічі ставок: наприклад, зараз є три ставки ПДВ, п'ятьставок ПДФО, дев'ять ставок податку на прибуток і 80 ставок єдиного соціальноговнеску.
Вцілому презентація міністра фінансів виглядає досить гарно. Вона містить багаторізноманітних графіків та прикладів. Але мета реформи, на жаль, не співпадає зрозрахунками та представленими цифрами. Основне завдання реформи – спрощенняподаткового законодавства та як результат –зниженняподаткового навантаження. Але, якщо проаналізувати запропоновані міністромфінансів ставки, то стає зрозуміло, що ми не отримаємо зниження податковогонавантаження, навіть, якщо скласти всі податки разом. Зниження ставки ЄСВ не компенсуєвтрати, які бізнес отримає через збільшення податку на прибуток.Останні чотири роки держава декларувала зниження податку наприбуток з 23% до 18%. Міняти радикально курс у бік підвищення податку наприбуток до 20% зараз не дуже доцільно.
Пропозиціястрімко знизити максимальний розмір доходу для платників єдиного податку третьоїгрупи з 20 до 2 млн. грн. також викликає неабияке занепокоєння. Адже незрозуміло, що робити сотням тисяч підприємців, яких змусять платити податки нарівні з великим бізнесом.Має бути чітко прописаний перехідний період, компенсаторні механізми, що захистятьмалий бізнес. Але у проекті податкової реформи Мінфіну цього всього немає.
Небачу раціональності і у пропозиціях щодореформування спрощеної системи оподаткування. Нідля кого не секрет, що деякі підприємці «користуються» спрощеною системою йпривабливим оподаткуванням, допомагаючи компаніям виводити кошти. Але,порівняно з тіньовими схемами крупних підприємств, це дуже незначний об’ємкоштів.
Вважаю,що збільшувати розмір єдиного податку вдвічі взагалі не має ніякого сенсу.Можна змінити інші критерії. Наприклад, зменшити обсяг доходу, чи чисельністьпрацівників, але не збільшувати ставку податку. Адже знадобилося не рік, і недва, щоб фізособи-підприємці звикли до того, що краще декларувати свої доходи,ніж приховувати їх. Окремі громадяни хочуть і можуть працювати на себе й незалежати взагалі від роботодавця. А збільшуючи єдиний податок вдвічі, їх посуті змушують влаштуватися на роботу тільки тому, що податки із заробітноїплати можуть бути менше.
Не єсправедливою і пропозиціяміністерства фінансів щодо збільшення єдиного податку для ІТ-спеціалістів з 4% до 7%. Тобтопропонується обкладати людей податками тільки за те, що вони у середньомузаробляють дещо більше, ніж громадяни, що працюють за іншими спеціальностями.Але це нонсенс, адже країна повинна забезпечити рівні умови оподаткування длявсіх професій.
На мійпогляд, варіант податкової реформи, який представлений Ніною Южаніною, головоюкомітету ВРУ з питань податкової та митної політики більш прийнятний дляплатників податків. Цей проект дещо радикальний та передбачає суттєве зниженняставок. Пані Южаніна пропонує знизити ставку ПДВ до 15%, податок на доходифізосіб - до 10%, податок на прибуток - до 15%, а ЄСВ - до 20%. Зниження ставокпрямих податків, а саме податку на прибуток з 18% до 15% стане реальнимсигналом для бізнесу, що можна виходити з тіні. Що підштовхне українськуекономіку до зростання. Вважаю, що саме цей варіант доцільно винести на широкийзагал та прийняти за основу для обговорення.
Зрозуміло,що будь-яке зниження ставок має бути досить обґрунтованим та виваженим. Упроекті запропонованому пані Южаніною, все ж таки не вказані реальнікомпенсатори, без яких уряд отримує ймовірність істотного дефіциту бюджету.Адже саме Мінфіну доведеться закривати утворену дірку в держбюджеті за рахунокінших надходжень і скорочення витрат. Наталія Яресько оцінила прогнозованівтрати держбюджету від пропонованих податкових змін в 23,3 млрд. грн. Це доситьвелика сума, проте поступово надходження до бюджету мають збільшитися саме зарахунок детінізації економіки.
Неслід забувати і про те, що без забезпечення стабільності податковогозаконодавства та цілеспрямованої боротьби з податковими правопорушеннями, саме пособі зниження ставок може звести нанівець всі починання податковихреформаторів.
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3799
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 369
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 261
- НАБУ: невиправдані надії 229
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 158
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
23358
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17403
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
17185
-
Треба багато, але окупності нема. Чому в Україні так довго будуються скляні заводи
Бізнес 13710
-
Податкова почала отримувати дані про людей, які систематично продають товари через інтернет
Фінанси 11824