Місцеві податки та збори. Чи потрібно їх погоджувати з АМКУ?
Антимонопольний комітет України роз’яснив, у яких випадках встановлення органами місцевого самоврядування місцевих податків та зборів не буде вважатися державною допомогою суб’єктам господарювання.
Антимонопольний комітет України роз’яснив, у яких випадках встановлення органами місцевого самоврядування місцевих податків та зборів не буде вважатися державною допомогою суб’єктам господарювання.
Огляд положень українського та європейського законодавства, а також відповідні ґрунтовні пояснення та висновки з цього питання, Комітет надав у роз’ясненні з питань застосування законодавства у сфері державної допомоги від 16.08.2018 № 10-рр/дд.
Традиційно, АМКУ наголосив на тому, що державна підтримка є державною допомогою тільки у тих випадках, коли стосовно неї одночасно виконуються такі умови:
– підтримка надається суб’єкту господарювання;
– фінансування державної підтримки здійснюється за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів;
– підтримка створює переваги для виробництва окремих видів товарів чи провадження окремих видів господарської діяльності;
– підтримка спотворює або загрожує спотворенням економічної конкуренції.
У випадку з місцевими податками та зборами Комітет відзначив компетенцію сільських, селищних, міських рад щодо встановлення місцевих податків і зборів, встановлену Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Податковим кодексом України.
Ця частина роз’яснення є важливою в контексті закидів у бік Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», мовляв, останній обмежує органи місцевого самоврядування у реалізації наданих їм законом прав в частині встановлення рівня місцевих податків і зборів.
Єдине застереження АМКУ в цьому контексті – відповідно до підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу, не дозволяється сільським, селищним, міським радам та радам об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів.
Після короткого огляду законодавства ЄС у сфері державної допомоги щодо оподаткування, у якості прикладу встановлення органами місцевого самоврядування ставок оподаткування, Комітет наводить проект рішення Сумської міської ради «Про встановлення плати за землю».
Так, в частині встановлення ставки земельного податку та ставки орендної плати за користування земельними ділянками в межах Кодексу, Комітетом прийняв рішення від 07.08.2018 № 394-р про визнання цієї підтримки, такою, що не є державною допомогою відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».
Разом з тим, вказаним Проектом рішення також встановлено категорії осіб, які будуть звільнені (комунальні підприємства, засновниками яких є Сумська міська рада та Сумська обласна рада) або частково звільнені (суб’єкти малого та середнього підприємництва, які здійснюють виробництво товарів) від сплати земельного податку.
Щодо такого заходу АМКУ зазначає, що він може містити ознаки вибірковості та надання переваг для виробництва окремих видів товарів чи провадження окремих видів господарської діяльності, і тому має ознаки державної допомоги.
В цілому можна резюмувати, що основною ознакою, за якою можна стверджувати про наявність державної допомоги при встановленні органами місцевого самоврядування місцевих податків та зборів, є наявність вибірковості у застосуванні заходу підтримки. Тобто, якщо встановлення місцевих податків та зборів має індивідуальний характер для окремих суб’єктів господарювання, надає переваги суб’єктам господарювання, то такий захід є державною допомогою відповідно до статті 1 Закону і потребує подання повідомлення Антимонопольному комітету України.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9929
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7434
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 5976
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5201
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4137