Серіал "Особливості закупівель Міністерства оборони"
Дуже важливий сезон під назвою "Так гроші є, давайте їх освоювати".
Серія перша «Юридичний лікбез». З січня 2024 згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» 10 % податку на доходи фізичних осіб, які сплачують військові частини, лишаються на потреби військових частин. Розпорядником бюджетних коштів є Міністерство оборони, яке перераховує кошти на Командування сил логістики. Ті своєю чергою перераховують на військові частини. Тут можу лише додати, що сума таких коштів дуже суттєва, та складає не мільйони, а мільярди гривень. Такий собі ще один бюджетик Міністерства оборони. Що в умовах обмеженості бюджетних коштів та зовнішньої економічної допомоги є досить суттєвим для ЗСУ. Тут все зрозуміло? Йдемо далі.
Серія друга «І як військові частини освоюють такі кошти?» В бригадах (військових частинах), котрі мають навчену людину (уповноважену особу), яка вміє та знає, як здійснювати такі закупівлі, бригада (військова частина) має майже все і дрони, і пікапи, і тягачі, і навіть деякі види зброї. Деякі активно воюючі бригади (військові частини) освоюють кошти дуже швидко, що зрозуміло, і просять дофінансування. І в цьому випадку треба зазначити, що таку опцію, як перекидка коштів з бригади на бригаду, треба передбачити, над чим ми і працюємо. Тут хотілось би зазначити, що на базі Національного університету оборони України на замовлення Міністерства оборони та Проєкту реформи оборонних закупівель за підтримки уряду Великої Британії активно проводиться навчання уповноважених осіб.
Серія третя «Так в чому проблема?» Проблема дуже проста. Вона називається відповідальність уповноваженої особи та командира за закупівлю. Умовно кажучи, якщо одна уповноважена особа купила дрон за умовних 1000 гривень, а інша військова частина купить такий дрон за 1005 гривень, то до уповноваженої особи з часом прийдуть абсолютно всі правоохоронні органи, та почнуться кримінальні справи. Люди елементарно бояться здійснювати такі закупівлі, що гальмує процес освоєння коштів, і на жаль, багато коштів лишаються не освоєнні. А волонтери, з язиками на плечах бігають шукають кошти, щоб задовольнити запити військових частин.
Серія четверта «А чи є рішення цієї проблеми» Так, дійсно частково є. На платформі Prozorro є Prozorro Market - Державний онлайн-магазин товарів. Закупівлі через Prozorro Market завжди ефективніші порівняно з іншими закупівлями.
1. Завжди вище конкуренція, більше пропозицій, тому ціна майже завжди менше, ніж у порівнянні з іншими закупівлями.
2. Менше трудовитрат та часових витрат для організації конкурентних закупівель. Замовник розміщує запит по вже сформованих технічних вимогах та отримує пропозиції від постачальників, які акредитовані в маркеті.
3. Це швидше - в середньому для замовників у сфері оборони середні/мінімальні строки проведення закупівель:спрощена - 24/9 днів відкриті торги з особливостями - 24/14 дні Prozorro Market - 11/3 дні.
Серія пʼята, не повірите, але під назвою «Оптимістична». Міністерство оборони спільно з Міністерством економіки та ДУ «Професійні закупівлі» та Проєктом оборонних закупівель домовились провести аналіз закупівель військових частин, виділити самі топові позиції, та розширити каталог Prozorro Market. Це робить закупівлі уповноваженими особами більш безпечними, прозорими та зрозумілими.
Тому, гайда освоювати бюджетні кошти самими бригадами.
- Стамбул 2.0 Василь Мокан вчора о 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко вчора о 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв вчора о 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева вчора о 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер вчора о 08:50
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька 13.05.2025 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка 13.05.2025 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 13.05.2025 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 13.05.2025 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник 12.05.2025 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко 12.05.2025 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков 12.05.2025 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель 12.05.2025 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
24620
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 17262
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 12645
-
Держава і бізнес: партнерство краще за протистояння
Думка 11062
-
"Російська весна – 2025". Як Москва посилила агресивну кампанію проти Молдови й Одещини
5432