Лікарська помилка
Думаю для кожного, хто ознайомиться зі статтею відомо, що у практиці юристів та медичних працівників до лікарської помилки відносять: незловмисне упущення лікаря (або будь-кого з медичного персоналу) в його професійній діяльності, якщо при цьому виключ
Думаюдля кожного, хто ознайомиться зі статтею відомо, що у практиці юристів тамедичних працівників до лікарської помилки відносять: незловмисне упущеннялікаря (або будь-кого з медичного персоналу) в його професійній діяльності,якщо при цьому виключені недбальство, недобросовісність, самовпевненість,байдужість.
Отже, з визначення випливає, що лікарська помилка виникає придобросовісному відношенні медика до своїх обов'язків, коли немає причинговорити про наявність ознак складу злочину. Ми розуміємо, що медицина це є тагалузь, де професійні помилки трапляються найчастіше з фатальними наслідками. Воснові помилок можуть знаходитися як об'єктивні, так і суб'єктивні чинники.
Традиційна для медиків думка зрозуміла: лікарська помилка — це випадковийзбіг обставин або наслідок недосконалості медичної науки та техніки. Вона не єрезультатом халатного, безвідповідального ставлення лікаря до своїх обов’язків,неуцтва чи злочинної дії. Тобто при такій помилці вина медичного працівникавідсутня і взагалі немає складу правопорушення, а тому притягнення до правової(цивільної чи іншої) відповідальності бути не може.
Розглянемона прикладі рішення, яким частково задоволено позов до обласної клінічноїлікарні про відшкодування моральної та матеріальної шкоди та стягнуто накористь позивачів 160 000, 00 грн. моральної шкоди.
Так, позивачзвернулися до суду на підставі того, що народжувала дитину шляхом застосуванняоперації кесаревого розтину, яку проводив оперуючий хірург. Дитина народиласядоношеною, пологовий стан задовільний, проте за 15 хв. стан дитини погіршився,її перевели до відділення інтенсивної терапії недоношених новонароджених дітей,де дитина померла від порушення вітальних функцій центрального генезу в зв'язкуз травматичним пошкодженням головного мозку.
Висновкомкомісійної судово-медичної експертизи встановлено, що причиною смертіновонародженої дитини позивачів стала родова травма голови у вигляді масивноговнутрішньочерепного крововиливу з порушенням мозкового кровообігу і знаступними незворотними змінами мозку, порушенням функції життєво важливихорганів, мали вторинне походження. Причина смерті підтвердженапатологоанатомічним і патогістологічним дослідженнями.
Види лікарських помилок
Умовно можемовиділити наступні медичні помилки: деонтологічні, діагностичні та лікувальні.
В основідеонтологічних помилок лежить порушення принципів належної поведінки лікаря повідношенню до хворого, тобто недотримання лікарем етики лікарської практики.
Основнимипричинами діагностичних помилок є:
- ігнорування абоневміле використання анамнезу;
- неповне обстеження пацієнта;
- помилкова трактуванняклінічних даних;
- помилкова оцінкарентгенологічного та лабораторного дослідження;
- недбалість і поспіх вобстеженні;
- неправильнеформулювання діагнозу.
Лікувальніпомилки пов'язані з неправильними клінічними діагнозами. Як наслідок такихдіагнозів хворому призначається лікування, яке не відповідає істинномухарактеру захворювання, і в той же час не проводиться показана і необхіднатерапія.
Неналежне виконання професійних обов’язків таюридична відповідальність
Слід пам'ятати,що під поняття лікарська помилка не слід підводити неналежне виконанняпрофесійнихобов'язків, що тягнуть за собою настання юридичної відповідальності.
Щодолікарських помилок, що тягнуть відповідальність, найбільш застосовними є такіїї види як кримінальна, покладається на фізичних осіб, та цивільно-правова,тобто майнова, покладається як на громадян, так і на організації.
Якщо шкодазаподіяна працівником клініки, то пацієнт може використовувати кількаможливостей для захисту своїх порушених прав - подати позовну заяву:
• протиконкретної фізичної особи (лікаря), з боку якого, на його думку, мало місценанесення шкоди – кримінальна та цивільна справа;
• протиклініки – цивільна справа та застосування заходів кримінально-правовогохарактеру.
На практицібагато позовів подаються проти установ охорони здоров'я. Відповідальністьмедичного закладу базується на обов'язку надавати медичну допомогу пацієнтам таобов'язку нести солідарну відповідальність за недбалість своїх співробітників.
Розглянемо, щеодну справу, позивач просить відшкодувати йому витрати на лікування в сумі 46035, 50 гривень, стягнути з відповідача заподіяну моральну шкоду внаслідоклікарської помилки, в результаті якої він припинив займатися адвокатськоюпрактикою в розмірі 500 000, 00 гривень.
Позовні вимогиобґрунтовує тим, що операція з видалення жовчного міхура стала причиною цереброваскулярноїнедостатності кровообігу на тлі церебрального атеросклерозу, дегенеративнихзмін підкіркових ядер, дісцікулярна енцефолопатія II-III ст. зі зниженнямкогнітивних функцій в стадії декомпенсації з легким амнестическим синдромом, щостало підставою для присвоєння інвалідності ІІ групи.
Однак, запроведеною експертизою не вдалось встановити зв'язок та у позові буловідмовлено.
Отже, для мінімізаціїризиків виникнення лікарської помилки необхідно скласти чіткий алгоритм дійщодо кожного випадку та суворо його дотримуватись.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9879
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7276
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 5450
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5181
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4084