Криміналізація контрабанди не зупинить зростання тіньового обороту підакцизних товарів
Акцизи на тютюн
“Чуть помедленнее, кони, чуть помедленнее!” Володимир Висоцький
Прочитав на сайті “Укрінформ”, що у Верховній Раді зареєстрували законопроект щодо криміналізації незаконного переміщення підакцизних товарів.
“Законопроектом пропонується доповнити Кримінальний кодекс новою статтею 201-2 та передбачити, що «контрабанда підакцизних товарів (горілка, пальне, цигарки, авто та інше - ред.), тобто дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів (крім електричної енергії), вчинена у значному розмірі, – карається штрафом від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34-170 тисяч грн)”, – говориться в повідомлені.
Очевидно, що ця пропозиція не вирішить проблему контрабанди. Сума прибутку, отримана внаслідок контрабанди, незрівнянно більша. Тому потрібно відновлювати покарання у вигляді позбавлення волі, якщо йдеться про контрабанду підакцизних товарів в особливо великих розмірах, а також вводити фінансову відповідальність у розмірах на порядок більших, ніж це пропонується народними депутатами.
Інша справа, що всі ці каральні заходи не будуть ефективними, якщо розмір прибутків від такої контрабандної діяльності буде складати декілька сотень процентів.
У зв'язку з цим можна згадати слова Карла Маркса, який колись писав: “Забезпечте 10 відсотків, і капітал згоден на всяке застосування, при 20 відсотках він стає жвавим, при 50 відсотках позитивно готовий зламати собі голову, при 100 відсотках він нехтує всіма людськими законами, при 300 відсотках немає такого злочину, на який він не ризикнув би, хоча б під страхом шибениці”.
Так от проблема у тому, що надмірно швидкі темпи зростання акцизів на тютюнові та алкогольні вироби може дозволити отримувати сотні відсотків прибутків при їх контрабандному імпорті чи нелегальному виготовлені в Україні. Населення готово купувати нелегальні тютюнові та алкогольні вироби, а бізнес готовий їх нелегально випускати чи завозити контрабандою. Саме це ми спостерігаємо останні пару років. Повсюдно, особливо в сільській місцевості, можна побачити безліч прикладів реалізації тютюнових та алкогольних виробів без акцизних марок. Нерідко це покривається правоохоронцями. Розрив між темпами зростання вартості цих підакцизних товарів і темпами зростання, та навіть падіння (якщо брати ситуацію 2020 року), доходів стає настільки відчутним, що ніякі моральні застереження не зупинять, наприклад тютюнозалежних громадян, від придбання цигарок без акцизних марок.
Тому можу повторити думку, яку висловлював вже неодноразово. Акцизи відносяться до непрямих податків. Загальний підхід щодо зростання ставок акцизів – правильний.
Підвищувати ставки акцизів можна, але темпи зростання мають бути повільнішими, відповідати реальним темпам зростання доходів населення.
Знову ж таки слід нагадати, що ЄС не вимагав від України довести мінімальний розмір акцизу до 90 євро за 1000 цигарок до 2025 року. Це була пропозиція надто палких прихильників боротьби з тютюнопалінням, які не розуміються ані в економіці, ані людській психології. Україна може це робити протягом довших строків – до 2030 та навіть 2035 року.. Тому щорічне підвищення акцизів не на 20, а на 10 відсотків, до того ж яке буде здійснюватися на 5 відсотків кожні півроку, суттєво зменшить темпи зростання тіньового обороту тютюнових виробів. Крім того, це зменшить доцільність форестелінгу (закупки тютюновими компаніями чи імпортерами тютюнових виробів акцизних марок наперед за нижчою ціною).
У зв'язку з цим можу лише навести приклад Польщі, яка була змушена ухвалювати рішення про мораторій на 2021 рік зростання ставок акцизу на тютюнові вироби. Бо не може зупинити карколомного зростання тінізації обороту тютюнових виробів.
Якщо ж ми будемо і надалі продовжувати неадекватними темпами нарощувати ставки акцизів, то ніяка загроза ув’язнення та/або фінансової відповідальності не зупинить контрабанду та нелегальне виробництво з подальшою реалізацією підакцизних товарів (особливо тютюнових та алкогольних виробів) в межах країни.
Досвід України та інших країн це наочно підтверджує.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак вчора о 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко вчора о 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал вчора о 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов вчора о 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Тести заходів контролю: коли і як виконувати 434
- Гра в імітацію 347
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 210
- Втрачені мільйони: як місцеві бюджети недоотримують через неефективне використання земель 112
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 9473
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 8705
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6315
-
У країнах ЄС ціни на вершкове масло зросли на 40%. Україна скорочує експорт
Бізнес 4799
-
ЄС інвестує 32 млн євро у реконструкцію 375 км залізниці у Молдові
Бізнес 3445