Смарт-контракти
У цій статті ми розглянемо суть смарт-контрактів, їхні переваги та ризики, а також застосування цієї технології в різних сферах
Що таке смарт-контракти та їх особливості
Смарт-контракти — це цифрові угоди, що засновані на технології блокчейн, умови яких безпосередньо записані в коді, що забезпечує прозорість, безпеку та незмінність. Уявіть собі розумний контракт, який самостійно слідкує за виконанням умов договору, накладає санкції на сторони, а за недотримання вимог, може взагалі не спрацьовувати.
Вони працюють без посередників, що може знизити вартість укладення угод та значно заощадити ваш час, оптимізуючи процеси, та виконуються автоматично, якщо відбувається подія, що відповідає заданим умовам. Усі дії та транзакції, пов'язані зі смарт-контрактом, є прозорими, публічно доступними й можуть бути перевірені.
Недоліки смарт-контрактів
Серед недоліків, які необхідно враховувати при роботі з ними, це, по-перше, неможливість зміни. Після виконання смарт-контракти неможливо скасувати чи змінити, що може призвести до незворотних проблем у випадку, якщо стається помилка чи виникають непередбачувані обставини. По-друге, в різних юрисдикціях правовий статус смарт-контрактів може бути неоднозначним, що може створювати правові ризики, ускладнювати скарги та регулювання загалом. Окрім того, вони піддаються ризику помилок в програмному коді, які можуть бути використані для атак та викрадення активів.
Багато відомих випадків порушення безпеки базувалися саме на помилках у коді смарт-контракту. Так, у 2016 році сталася велика криза у світі Ethereum через помилку в смарт-контракті платформи The DAO, що призвела до крадіжки понад 3,6 мільярда доларів в криптовалюті Ether. Цей інцидент призвів до хардфорку Ethereum і створення Ethereum Classic. А вже у січні 2020 року Ethereum Classic став жертвою атаки, в наслідок якої хакери, скориставшись слабкістю мережі для подвоєння транзакцій, вкрали майже 5,6 мільйона доларів.
Як користуватися смарт-контрактами
Для того, щоб скористатися смарт-контрактом, спочатку вам потрібно вибрати блокчейн-платформу, на якій розміщений смарт-контракт. Найбільш відомими платформами є Ethereum, Binance Smart Chain, Cardano, і Polkadot. Вибір платформи залежить від вашої конкретної мети та екосистеми. Ще вам знадобиться криптовалютний гаманець, за допомогою якого ви зможете здійснювати транзакції та взаємодіяти з контрактом і відповідна кількість криптовалюти для виконання контракту.
Далі ви можете взаємодіяти зі смарт-контрактом, виконуючи певні дії або встановлюючи умови. Це може бути покупка, продаж, обмін, голосування, або будь-яка інша дія, яку допускає контракт. Важливо завжди перевіряти результати та впевнюватися, що вони відповідають вашим очікуванням, адже помилка при роботі зі смарт-контрактами може призвести до втрати криптовалюти. Після виконання можна вивести результати або активи з контракту на свій гаманець.
Загалом смарт-контракти можуть мати різну складність та вимоги щодо виконання. Точні інструкції для взаємодії з конкретним смарт-контрактом можна знайти у документації, яка пов'язана з контрактом або платформою, на якій він розміщений.
Галузі використання
Як ви могли вже зрозуміти, смарт-контракти - це не просто теоретична концепція, вони активно застосовуються в різних галузях. За допомогою них вдосконалюють логістичні процеси, відстеження постачань, управління інвентарем в реальному часі, спрощують і роблять більш безпечними операції з нерухомістю, вдосконалюють обробку та обмін медичними даними.
Також смарт-контракти можуть в автоматичному режимі визначати, чи має страхувальник право на виплату, і робити їх в разі страхового випадку. Багато проектів, такі як Nexus Mutual та Etherisc, використовують смарт-контракти для створення децентралізованих систем страхування. А такі платформи, як Audius та Ujo Music, використовують смарт-контракти для керування музичними та медійними правами та винагородами для творчих особистостей.
У сфері фінансів смарт-контракти використовуються для створення децентралізованих платформ, які надають послуги, такі як позики, обмін криптовалют, зберігання активів та страхування без посередників. Наприклад, Uniswap - це децентралізована біржа, побудована на смарт-контрактах, яка спростила обмін криптовалютами й стала однією з найпопулярніших бірж DeFi.
Висновок
І це лише декілька прикладів. Смарт-контракти можуть мати безліч інших застосувань в різних галузях. Вони спрощують та автоматизують багато бізнес-процесів, зменшуючи помилки, шахрайство та забезпечуючи безпеку й ефективність взаємодії між сторонами, що трансформує спосіб ведення бізнесу компаніями.
Попри те, що існують певні виклики та перешкоди, переваги впровадження смарт-контрактів значно переважають ризики. Існує безліч мов програмування, розробників та робочих груп, які залучені до розвитку цього перспективного напрямку. У світі бізнесу, що постійно змінюється, за смарт-контрактами майбутнє, і ми повинні бути готовими використовувати їхню трансформаційну силу.
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3755
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 362
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 249
- НАБУ: невиправдані надії 220
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 155
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 54602
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 45164
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
20144
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17274
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
14690