До 17 червня українські ТОВ повинні редагувати свої статути
Якщо ТОВ залишить статут у попередній редакції, він може істотно суперечити законодавчим вимогам чи навіть зумовити ризик повного визнання такого статуту недійсним судом.
Відповідно до Закону України «Про товариства з обмеженою відповідальністю та додаткової відповідальності» від 2018 року (надалі - «Закон про ТОВ»), строк приведення статутів українських ТОВ у відповідність до Закону про ТОВ закінчується 17 червня 2019 року. Якщо ТОВ залишить статут у попередній редакції, він може істотно суперечити законодавчим вимогам чи навіть зумовити ризик повного визнання такого статуту недійсним судом.
Передумови
Закон про ТОВ, прийнятий в 2018, це перший український закон, що спеціально регулює діяльність ТОВ та відповідно вносить багато змін в корпоративне управління ТОВ. Законом також встановлено перехідний період тривалістю в один рік, протягом якого українські ТОВ можуть діяти на підставі статуту в старій редакції. Перехідний період закінчується 17 червня 2019 року.
Багато українських ТОВ вже оновлювали свої статути, але існує значна кількість компаній, які працюють на основі статутів, які були створені на підставі старого законодавства.
Що змінилось з прийняттям Закону про ТОВ?
Зміни були спрямовані переважно на спрощення та лібералізацію управління ТОВ.
Зокрема, перелік обов'язкових положень у статуті скоротився лише до 3 обов'язкових пунктів: 1) назва ТОВ; 2) органи управління, їх компетенція та порядок прийняття рішень; 3) порядок вступу та виходу з ТОВ.
Велика кількість положень можуть бути передбачені самим статутом на розсуд учасників ТОВю Наприклад:
- порядок реалізації чи відмова від реалізації переважного права учасників ТОВ на придбання частки;
- порядок виплати дивідендів;
- обмеження виплати дивідендів за певних обставин; • можливість обрання наглядової ради;
- можливість дискреційного встановлення кворуму голосів, необхідних для прийняття певних рішень, за винятком рішень, які повинні бути прийняті одноголосно відповідно до Закону.
Які наслідки невідповідності статуту Закону про ТОВ після 17 червня 2019?
Дивовижно, але Закон про ТОВ не містить чіткої відповіді на це питання. Водночас, закон містить положення, в якому зазначено обов’язок ТОВ привести статут у відповідність до нового Закону про ТОВ протягом перехідного періоду. Тож, доволі зрозуміло, що після закінчення перехідного періоду користуватись застарілими положеннями статуту ТОВ буде неможливо.
Очевидно, що положення Закону про ТОВ мають пріоритет перед положеннями статуту компанії. Відповідно, після 17 червня 2019 року, якщо він не буде належним чином змінений, статут міститиме значну частину положень, які стануть застарілими та не підлягатимуть виконанню. З практичної точки зору, це означатиме, що щоразу перед прийняттям рішення щодо діяльності ТОВ органи управління та учасники ТОВ повинні будуть співставляти тексти закону та статуту і з'ясувувати, яке положення статуту може бути застосовано, а яке суперечить закону. У найгіршій ситуації рішення, що прийняте відповідно до закону, але суперечать статуту, може дати формальну підставу для оскарження такого рішення в суді.
На більш загальному рівні існує судова практика, яка передбачає, що неправомірний статут може бути оскаржений в суді і визнаний недійсним, повністю або частково.
Нарешті, органи управління та учасники ТОВ будуть просто позбавлені різних прав і можливостей, передбачених новим законом.
Що повинно бути зроблено?
Щоб переконатися, що положення Вашого статуту відповідають чинному законодавству, зареєструйте нову редакцію статуту ТОВ до 17 червня 2019 року.
Для цього потрібно:
- підготувати проект статуту в новій редакції;
- скликати і провести загальні збори учасників ТОВ, що затвердять нову редакцію статуту; • зареєструвати новий статут у реєстратора.
Додаткова можливість: модельний статут ТОВ
Українські ТОВ мають можливість вести господарську діяльність на основі типового статуту -стандартної редакції, прийнятої урядом.
Типовий статут є досить зручним для ТОВ з простою комерційною діяльністю та простою структурою корпоративного управління. Також значно простіше зареєструвати типовий статут у реєстратора, оскільки це готовий установчий документ, типового зразка і юридична особа не повинна витрачати час і гроші на її розробку. Недоліком використання типового статуту є те, що акціонери не можуть ніяким чином змінювати положення цього статуту.
Нова версія модельного статуту була затверджена Постановою Кабінету Міністрів України № 367 від 27 березня 2019 року. Ця версія була приведена у відповідність до нового Закону про ТОВ.
Висновок
Якщо ви є учасником українського ТОВ, радимо перевірити, чи статут ТОВ був оновлений відповідно до нового Закону про ТОВ. Якщо ні, то Ви не зможете діяти згідно з застарілими положеннями статуту та підставляєте свою компанію під ризики суперечливого тлумачення норм, що регулюють питання корпоративного управління Товариства.
Якщо ваш ТОВ все ще використовує стару версію статуту, ми радимо Вам доручити приведення його у відповідність до вимог чинного українського законодавства до 17 червня 2019 року.
Також варто перевірити та обговорити з вашим юристом варіанти та можливості, які надає Закон про ТОВ, та розробити статут, який відповідатиме Вашим комерційним потребам.
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Последние изменения в правилах оформления отсрочки от мобилизации Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух 22.01.2025 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков 22.01.2025 13:25
- Як корпоративний медичний одяг змінює клініку: мій досвід Павло Астахов 22.01.2025 09:26
-
Забудьте про молодь. Її в Україні не буде
Думка 11982
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 2956
-
Барбадос і Панама позбавлять свого прапора 114 танкерів тіньового флоту Росії
Бізнес 2132
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 2053
-
"Сьогодні надійшли кошти". Співвласник АТБ Буткевич заплатив 1,9 млрд грн за Аерок
Бізнес 2044