Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
22.04.2016 11:04
Реформа енергетики та енергонезалежність: здогадайся сам!
Експрес-аналіз експрес-програми уряду в сфері енергетики
Судячи з усього, затверджена парламентом програма дій уряду писалася лише з однією метою, аби тільки вчасно і оперативно подати її на розгляд ВР. Документ, на жаль, вибудовує лише загальні пріоритети й фрагментарні напрямки розвитку економіки. Яким чином планує здійснювати енергетичну політику Кабмін Володимира Гройсмана?
Доволі слушно в програмі зауважується про «запровадження ефективних правил та механізмів регулювання ринку, прозорої роботи незалежного регулятора, забезпечення прозорості видобувних галузей. Повний аудит договорів про спільну діяльність, продаж відкликаних договорів на відкритих аукціонах».
Справді, в умовах збільшення цін на енергоносії, видобуток власного природного газу повинен стати пріоритетним завданням для України. Держава повинна стати енергонезалежною від усіх постачальників газу. Тому це, безумовно, одне з найголовніших завдань для Кабміну. Але збільшувати видобуток газу замало, потрібно ще енергоефективно його використовувати. А для цього потрібно: по-перше, змінити режим оподаткування з фіскального на стимулюючий; по-друге, залучати інвестиції, але вже з огляду на новий фіскальний режим; втретє, потрібно провести технічного аудиту свердловин; в-четверте, нарощувати ресурсну базу...
На жаль, в урядовій програмі не відображені питання, пов’язані з виконанням ІІІ-го Енергопакету. Необхідно привести енергетичну галузь нашої країни до загально прийнятих у Європі стандартів та правил.
Чого ще бракує в програмі уряду? Наприклад, там згадується енергонезалежність, але у тексті зовсім не розкривається питання, яким чином та за якими пріоритетними напрямками здійснюватиметься політика енергонезалежності України.
Хотілося б ще звернути увагу на кілька наступних кроків, які мають перебувати в центрі уваги уряду, якщо він задекларував наміри й надалі здійснювати реформи в енергетичному секторі. Це:
-Реформа НКРЕКП. Як відомо, законопроект про регулятора ухвалено у першому читанні. Новий закон має забезпечити політичну та інституційну незалежність енергетичного регулятора, тобто його відсторонення від впливу політичних партій, гілок влади і гравців на ринках. Без незалежного регулятора реформа енергетичного ринку неможлива;
-Реформа ринку електроенергії. Відповідний законопроект зареєстровано у парламенті. Запровадження нового ринку електроенергії за новими європейськими правилами має залишитися серед головних пріоритетів України;
-Прийняття оновленої Енергетичної стратегії та Стратегії енергетичної дипломатії. Зміни внутрішньополітичної та економічної ситуації, а також сучасні глобальні виклики, що постали перед міжнародною спільнотою, вимагають переосмислення і відповідного коригування державної політики України в енергетичній галузі. Також тимчасова окупація територій окремих регіонів України внаслідок агресії РФ істотно вплинули на ситуації в енергетичному секторі, втрата активів мають стати предметом детального аналізу та коригування державної політики з питань безпеки енергозабезпечення.
-Створення передумов для збільшення прозорості та ефективності управління видобувної галуззю. Тобто слід вдатися до перезавантаження правил у видобувній галузі. Це повинно створити привабливі умови для того, щоб іноземні інвестори прийшли на ринок України.
-Стимулювання енергоефективності. В даному випадку йдеться про імплементацію Директиви 2012/27/ЄС «Про енергоефективність», що має стати ключовим результатом реформ в галузі енергоефективності.
У програмі є такий рядок «реорганізація НАК «Нафтогаз України», розділення різних видів діяльності (видобування і транспортування газу, передача і розподіл електроенергії), надання доступу до газотранспортної інфраструктури». Словосполучення «передача і розподіл електроенергії» порушує логіку викладеного, оскільки ці функції не притаманні НАК «Нафтогаз України»…
Загалом, текст програми, що стосується енергетичного блоку не має чітких цілей, завдань та механізмів реалізації цих заходів. Кожен пункт цього блоку повинен мати відповідальних виконавців та строки виконання. Розділ більше схожий на план дій окремого підрозділу Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Зміст більш декларативний аніж дієвий, крім цього деякі пункти вже виконуються.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку Олена Гаркуша 10:24
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв вчора о 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
Топ за тиждень
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 212
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 203
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку 156
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? 80
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність 79
Популярне
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 3111
-
Фонд Баффета звітує про рекордний прибуток завдяки інвестиціям у страхування
Бізнес 2047
-
22 200 гривень: актуальна ставка оренди гектара землі
Бізнес 1884
-
452 світанки в полоні. Історія захисника Маріуполя, який пройшов російські катівні
1464
-
Лідер сирного ринку проданий за борги. За Гадячсир заплатять 44 млн грн
Бізнес 1312
Контакти
E-mail: [email protected]