НАБУ: невиправдані надії
Підсумки "круглого столу" в агенції "Інтерфакс"
Сьогодні в агенції «Інтерфакс» відбувся «круглий стіл»: підсумки 10-річної роботи НАБУ.
У заході взяли участь адвокати, економісти, громадські діячі. На жаль, не зміг бути присутнім член Громадської ради при НАБУ. Учасники обговорили низку болючих питань, пов’язаних з діяльністю Бюро.
Я, наприклад, озвучив дві принципові тези: втрата НАБУ незалежності та поширення практики примітивних провокацій. На початку створення Бюро суспільство мало дуже великі очікування! Вперше в історії України створювався спеціалізований незалежний підрозділ по боротьбі з корупцією! Ключова теза – НЕЗАЛЕЖНИЙ! Саме задля дотримання незалежності, новостворене Бюро перебувало під патронатом наших західних партнерів: обладнання, апаратура, заробітна плата, транспорт…
І дійсно, на початковому етапі Бюро було незалежним, про що свідчать непрості стосунки між керівництвом НАБУ та політичним керівництвом держави. Проте з плином часу в суспільстві все частіше повставали питання щодо результатів – судових рішень. Гучні затримання відбувались, анонсувались викриття різних корупційних схем, але… Судових рішень бракувало. Керівництво Бюро та Спеціалізованої прокуратури посилалось на відсутність спеціалізованого антикорупційного суду. Нарешті, не без скандалів, ВАКС було створено.Ну, все – система вибудована повністю. Ну, тепер почнеться!
Але не так сталося, як гадалося. І сам ВАКС не набув незалежності, і НАБУ її втратило. Фактично, Бюро,як і ДБР, перетворилось на виконавця волі окремих осіб з Банкової. Про яку боротьбу з корупцією може йти мова за таких обставин, коли головними корупціонерами завжди були саме чиновники високого рангу?
Окрема тема – поширена в Бюро (і, на жаль, ДБР) практика провокацій правопорушень.
Попри наявність прямого рішення ЄСПЛ щодо неприпустимості провокацій, правоохоронці завзято відновили цю огидну «звичку». Серед таких мерзенних справ – справи проти волонтерів з боку ДБР, справи «агента Катерини» та колишнього першого заступника Голови Дніпропетровської ОВА Орлова з боку НАБУ. Присутні на заході практикуючі адвокати зазначили, що у переважній більшості справ Бюро фігурують агенти-провокатори. Останнім часом суди все частіше не беруть до розгляду епізоди, які пов’язані з провокаціями, але така практика і досі поширена в НАБУ. Адвокати розповіли, зокрема, що суді відмовився розглядати епізоди звинувачення відомого судді Чауса, в яких фігурували агенти-провокатори. Що стосується «справи Орлова», то тут взагалі все виглядає як виконання «політичного замовлення». Судіть самі: агент-провокатор тричі звертається до високопосадовця з різними «комерційними пропозиціями». Тричі отримує відмову. Тим часом розгорається принциповий конфлікт між Головою ОВА генералом СБУ Лисаком та його першим заступником Орловим. Лисак неодноразово погрожує Орлову своїми зв’язками в Бюро. Провокатор (громадянин РФ!) звертається до Орлова саме в ті моменти, коли Лисак перебуває у відрядженні і його обов’язки виконує Орлов, намагаючись отримати згоду саме Орлова! Не виходить. Нарешті, Орлов звільняється. Начебто, можна вважати конфлікт вичерпаним.
Але за кілька місяців виникає справа НАБУ. Ця справа містить такі сучасні популярні шедеври правоохоронців: «невстановлені особи у невстановлений час та в невстановлений спосіб», «потерпілі невстановлені», «завдав збитків невстановленого розміру»…Якщо ви вважаєте, що така нісенітниця властива виключно у «справі Орлова», ви помиляєтесь. Такі «невстановлені» формулювання містяться в більшості кримінальних справ, ініційованих НАБУ! Мимоволі виникає питання: якщо ви нічого не встановили, то чим ви там займаєтесь взагалі і на чому ґрунтуються звинувачення? Попри те, що практикуючі адвокати, які брали участь в круглому столі, вважають що все це – свідчення низького рівня фаховості детективів Бюро, я переконаний, що це – свідчення залежності НАБУ від забаганок «політичних замовників» з Банкової.
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 15.05.2025 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов 15.05.2025 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер 15.05.2025 08:42
-
Як уберегти себе та свою тварину від сказу. Ветеринарна лікарка та імунологиня – простими словами
14373
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9319
-
На Тайвані зупинили останній атомний енергоблок
Бізнес 8192
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 4953
-
Угорщина та Словаччина свідомо залежать від енергоносіїв з РФ, маючи альтернативу: звіт
Бізнес 4952