Корона-мажор. Трохи лонгріду про форс-мажор
Спробую людською мовою (це буде не 100% юридично точно, зате зрозуміло) пояснити, що ж таке форс-мажор.
Останнім часом в медійному просторі телеканалів до набридлих облич політичних «експертів» долучилися їх колеги з економічних та правничих питань. І якщо економісти прогнозують нам «чуму, мор, голод та смерть», хоча Dow Jones, NASDAQ почали свій стрімкий ріст (хоч би якесь CNN дивилися перед «експертними виступами»), то коли слухаєш «експертів» юридичних - #кровьизглаз.
Цей і минулий тиждень пройшли для українського бізнесу під мантрою «форс-мажора», всі погоджувалися, що він є, от тільки з телевізійних виступів у мене склалося враження, що більшість навіть не розуміє, що це таке, як саме він «настає» для конкретної особи і які несе наслідки як для неї, так і для ї контрагентів.
Спробую людською мовою (це буде не 100% юридично точно, зате зрозуміло) пояснити, що ж таке форс-мажор.
Що таке форс-мажор
Енциклопедія «Britannica» дає наступне визначення: «… у разі стихійних катастроф, звільнення від зобов’язань часто доступне в теоріях форс-мажору (дія вищої чи непереборної сили) та «діянні Бога» (дія природи, який непередбачуваний і непередбачуваний втручанням людини).
Законодавство України згідно ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торговельно-промислові палати в Україні» визначає, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Тож, закріпимо:
Форс-мажор – це дія або рішення владного суб’єкта, внаслідок якого суттєво змінюється життєдіяльність на певній території, чи на всій країні. Так, форс-мажором, звичайно, ж були події на Сході України 5 років тому.
Обставина непереборної сили – це подія природного характеру, яка суттєво відрізняться від звичайних погодних умов чи спричинила стихійне лихо. Наприклад, повінь на Закарпатті 1998 року.
Чи настав форс-мажор в Україні
Отже, карантин, встановлений КМ України, згідно з законом про ТПП є обставиною форс-мажору. Але давайте почитаємо не поважні ЗМІ, а першоджерело: Постанова КМУ від 16 березня 2020 р. № 215.
1. Установити з 12 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин.
2. Заборонити:
3) з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.
Отже, Урядом було введено заборону виключно для тих підприємств, які свою поточну діяльність здійснюють шляхом приймання необмеженої кількості третіх осіб: ресторани, кафе, боулінги, бари, спортзали тощо. Що ж стосується роботи офісів та управлінських компаній, жодної заборони їх діяльності немає.
Більш того, згідно з ч. 1 ст. 782 Цивільного кодексу України орендодавець має право розірвати договір оренди і вимагати повернення речі, якщо орендар не вносить орендну плату протягом трьох місяців підряд.
А за умовами ч. 2 ст. 785 ЦК України якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення речі, орендодавець має право вимагати від нього сплати неустойки у розмірі подвійної орендної плати.
Навіть для тих суб’єктів господарювання, для яких карантин дійсно є форс-мажором, насамперед, заклади громадського харчування, вам слід запам’ятати, що форс-мажор – це не звільнення від сплати оренди, а звільнення від відповідальності за її несвоєчасну сплату (тобто від штрафів та пені).
Так, за умовами ст. 617 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
А тому хочу розчарувати орендарів – для більшості з вас ніякого форс-мажору немає, а тому ставати в позу перед орендодавцями не слід, бо карантин пройде, а ваша репутація та ставлення до вас залишиться назавжди.
Тобто відсутність в аптеках масок, їх спекулятивне подорожчання чи несплата боргів ваших контрагентів не є обставиною, яка звільняє від відповідальності. Крім того, згідно цієї ж статті, Вам слід це довести.
Як довести форс-мажор
По-перше, слід прочитати свій договір, бо в розділі форс-мажор може бути зазначено, що належним доказом є виключно документ ТПП України (а не регіону).
По-друге, слід зібрати необхідний пакет документів:
- заява https://ucci.org.ua/zaiavi-pro-zasvidchiennia-fors-mazhorni;
- засвідчена копія договору згідно ДСТУ 4163-2003;
- копія наказу про припинення діяльності на підставі постанови Кабміну;
- повідомлення контрагента про настання форс-мажору з доказами направлення (опис в цінний лист або докази направлення з ЦП);
- оплата послуг ТПП – калькулятор https://ucci.org.ua/tarifi-rakhunok-akti;
По-четверте, направити необхідний пакет документів за адресою: [email protected] і зателефонувати +38044 586 4061
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков вчора о 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін вчора о 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад вчора о 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка вчора о 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна вчора о 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький вчора о 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль вчора о 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер вчора о 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін 27.04.2025 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука 27.04.2025 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 480
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 161
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 132
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 100
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 94
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 18127
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 10339
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 6066
-
Іспанія та Португалія залишилися без світла: блекаут на всьому Піренейському півострові
Бізнес 4898
-
Дипломатія Трампа між "він так бачить результат" та "нічого не виходить"
Думка 3930