Національна система кваліфікацій. Від базових понять до конкретного результату
Сьогодні йде боротьба за кваліфікованих працівників. І ми – як країна, маємо цю боротьбу виграти через інструменти розвитку людського капіталу та розбудову Національної системи кваліфікацій.
Минув той час, коли людина працює 30 років на одній роботі, й не важливо, що її знання і вміння не відповідають сучасним вимогам ринку праці.
Бізнес має чіткі вимоги до вмінь, знань і компетентностей. Працівники перестали бути «кадрами», це людський капітал, який може приносити прибуток на рівні з нафтою і газом.
Для цього потрібна сучасна Національна система кваліфікацій, яка забезпечує зв’язок бізнесу, освіти, держави, профспілок. Таку систему будує Національне агентство кваліфікацій (НАК). І попри війну, систему кваліфікацій вдалося вивести на чіткий результат.
Бізнес без зайвої бюрократії розробляє професійні стандарти і прописує конкретні вміння і навички до працівника, і ці вимоги впроваджуються в основу навчальних програм.
На початок року в Україні вже розроблено і затверджено 244 професійні стандарти. У 2018 році їх було всього 2!!! У 2020 році – 124 професійних стандартів. Минулого року, під час війни – 63 нових профстандарти.
Національне агентство кваліфікацій є головним драйвером переходу України на профстандарти.
Ніхто краще від роботодавців не знає і не розуміє, з якими знаннями і компетентностями потрібен працівник. Завдання освітніх закладів – навчити студента тим вимогам, що прописані в професійному стандарті. В іншому випадку ми чутимемо і далі від роботодавців «забудьте те, що вас вчили в закладі освіти. Ми вас навчимо тому, що потрібно вміти і знати».
Розробляти професійний стандарт дорого, але втрати від некваліфікованих працівників у рази вищі. У процесі розробки зараз 171 професійний стандарт, саме стільки НАК зареєструвало заявок на розроблення ПС.
Військові навіть почали розробляти професійні стандарти! Національна гвардія України розробила 8 проєктів профстандартів, які зараз проходять публічне громадське обговорення. «Бойовий медик», «Механік-водій бронетранспортера», «Навідник бронетранспортера», «Снайпер» та інші.
В Україні почали визнавати самоосвіту (інформальне і неформальне навчання). Це вже не просто норма в законі, а реальна можливість завітати в кваліфікаційний центр, пройти практичне і теоретичне оцінювання своїх умінь, знань і підтвердити свою професійну кваліфікацію без необхідності навчання в закладі освіти. І вже з цим документом офіційно працевлаштуватися.
На сьогодні в Україні можна підтвердити кваліфікацію за такими профкваліфікаціями як: кухар, кондитер, практичний психолог, електрогазозварник, оператор з обробки інформації та програмного забезпечення, слюсар – ремонтник, машиніст крана, токар та низку інших професійних кваліфікацій, які можна знайти на сайті Національного агентства кваліфікацій.
517 осіб вже скористались послугами кваліфікаційних центрів, підтвердили свою професійну кваліфікацію і отримали сертифікати, які визнаються державою і які є підставою для працевлаштування.
Хто створює ці кваліфікаційні центри – бізнес, заклади освіти, асоціації. В Кривому розі, Запоріжжі, Києві, Рівному.
6 кваліфікаційних центрів акредитовані Національним агентством кваліфікацій і 10 зареєстровано відповідно до постанови КМУ № 314, які після завершення війни в тримісячний термін мають пройти процедуру акредитації, але зараз працюють відповідно до поданих декларацій.
Вимагати зараз від прифронтового бізнесу повної процедури акредитації – щонайменше недоречно. Дякуємо, що працюють у тих складних умовах.
Більше того, процедура акредитації платна, тобто створення кваліфікаційних центрів є чітко продуманим кроком, який виходить з потреб ринку праці у кваліфікованих працівниках. Це гарна відповідь тим чиновникам, котрі говорили, що в Україні не треба визнавати самоосвіту, а квіліфцентри не затребувані ринком.
Кваліфікаційні центри не можуть працювати без експертів з акредитації.
Нам потрібні справжні профі, які є відмінними фахівцями у своїй галузі. Ми шукаємо експертів у сфері будівництві, залізниці, енергетичній сфері, ремонту і будівництві техніки, соціальної та багатьох інших сфер і галузей економіки.
На сьогодні Національне агентство кваліфікацій відібрало і винесло до Реєстру кваліфікацій 169 експертів, які вже готові до проведення акредитаційних експертиз. Ми вважаємо їх нашими супергероями, без яких неможлива розбудова сучасної та динамічної системи кваліфікацій.
«Кваліфікаційний безвіз» – це коли ти маєш український диплом, сертифікат і маєш можливість працевлаштуватися в країні ЄС без необхідності перенавчання чи підтвердження своєї кваліфікації. Сьогодні ви працюєте електриком, зварювальником, бухгалтером в українській компанії, а завтра можете в польській чи німецькій.
Надважливе питання – інтеграція Національної системи кваліфікацій до європейського кваліфікаційного простору. Завданням повноцінної інтеграції України в Європейський Союз є входження в спільний загальноєвропейський економічний та освітній простір, забезпечення вимог європейських стандартів щодо якості та взаємного визнання кваліфікацій.
Україна є першою країною, котра не входить до складу ЄС, але в рамках співпраці з Європейським фондом освіти та Європейською комісією проведено порівняльний аналіз ЄРК та НРК України. Офіційний Звіт за результатами порівняння буде оприлюднено протягом 2-3 тижнів. Драйверами цього процесу є Національне агентство кваліфікацій і Міністерство освіти і науки України.
За час діяльності Національну систему кваліфікацій вдалося вивести на рівень якісних показників.
Зараз є політична воля на проведення швидких змін у Національній системі кваліфікацій і цю можливість треба використати задля розбудови системи та її інтеграції до європейського середовища.
Сьогодні йде боротьба за кваліфікованих працівників. І ми – як країна, маємо цю боротьбу виграти через інструменти розвитку людського капіталу та розбудову Національної системи кваліфікацій.
- Час розблокувати будівництво нових об'єктів та залучення інвестицій в громадах Лариса Білозір вчора о 20:41
- Заповіт у Дубаї: нові можливості для українців у DIFC Courts Олена Широкова вчора о 15:45
- Конфлікти у бізнесі: як перетворити загрозу на джерело зростання Олександр Скнар вчора о 14:36
- У кожному дроні – сертифікат світової байдужості Дана Ярова вчора о 12:05
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук 09.07.2025 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 09.07.2025 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 08.07.2025 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 08.07.2025 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- Готують підвищення тарифів для населення 731
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 146
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 100
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини 90
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні 67
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 11308
-
Uklon готовий виконати закон про стягнення податку з доходів водіїв
Бізнес 6261
-
"Цифри шокують". Гетманцев оприлюднив дані про найбільші в Україні пенсії
Фінанси 6213
-
"Сонне розлучення" – вихід для пар, щоб покращити якість нічного відпочинку та сексуального життя
Життя 5265
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 4513