Оренда житла в умовах карантину (весна 2020)
Ринок оренди житла вкрай стрімко відреагував на введений в Україні карантин.
Точні цифри невідомі, але десятки тисяч орендарів покинули свої столичні квартири та поїхали історичну батьківщину у пошуках затишного та безпечного притулку від коронавірусу. Через зупинку роботи закладів харчування, малих підприємств, центрів побуту, краси, стоматологій та ін. багато із тих, хто покинув орендоване житло у найближчий час не повернуться до столиці, не цього року то точно.
Орендодавці вимушено позбулися своїх орендарів. Так як до 80% орендного ринку житла знаходиться у тіні, офіційна статистика відсутня, але є тенденція до зниження орендних щомісячних ставок на рівні 20-50%. Про таке зниження говорять не лише орендодавці, а й винаймачі, які опинилися заручниками зупинки багатьох підприємств.
Якщо провести аналогію із кризою 2008 року, то у той час вартість оренди житла впала у 3 рази. На даний час говорити про таке падіння передчасно, однак по сегментах житла – зміни вже є, та будуть лише набирати обертів.
Найдорожчий сегмент, який до карантину коштував 2-3 тис у.о. на міс майже безболісно для себе, може дозволити собі надати тимчасову знижку на рівні до 50%. На противагу найдешевший сегмент, який коштував 6-8 тис грн і часто таке житло винаймали на 2-3 осіб. Із відтоком орендарів, найдешевші квартири стали заручниками щомісячник комунальних платежів. Зростає заборгованість киян за комунальні платежі. За оцінками КМДА заборгованість на середину квітня становила близько 6 млдр грн і хоча ця сума напряму не корелюється із орендним житлом, видно, що рівень доходів населення значно та стрімко впав за один місяць карантину.
Зниження рівня життя та відтік орендарів – прямі фактори, що впливає на рівень орендних ставок. Якщо карантин та падіння економіки будуть тривати іще 2-3 місяці, то не виключно, що ми станемо свідками коли оренда квартир буде дорівнювати вартості комунальних послуг. На противагу цій думці може втрутитися розселення багатьох гуртожитків, адже винаймати квартиру набагато безпечніше, ніж під час пандемії перебувати у гуртожитку.
На додаток, важливим чинником, який говорить про падіння рівня столичного життя є цифра у 4,2 млрд грн, яка складається із несплачених податків за нерухоме майно та землю, плюс несплата податку на доходи фізичних осіб.
Сукупно картина виглядає так: відтік орендарів та різке зниження їхніх доходів, падіння економіки та зниження рівня життя населення країн в цілому. І чим довше буде така ситуація, тим більше знизиться орендний ринок житла.
Вже сьогодні можна говорити, що до кінця цього 2020 року орендні ставки не піднімуться до рівня зими 2019/2020 років при умові сталого курсу валют.
На противагу квартирному багатоповерховому орендному житлу, новий імпульс отримало заміське орендне житло. Вже зараз збільшилися ставки на заміські будинки та дачі. Якщо у квітні таке зростання було на рівні 50% то вже протягом травня таке зростання може сягнути двократного рівня у порівнянні із минулим роком і це буде не межа. Однак, необхідно зауважити, що така тенденція справедлива лице для столичного регіону.
У випадку, якщо станеться різка девальвація гривні, взаєморозрахунки між орендодавцями та орендарями перейдуть на розрахунок у національній валюті.
Якщо буде втілена іпотека під 10% річних, про яку вже близько року говорять Президент та Прем’єри (минулий та теперішній) то до 10-15% наймачів зможуть протягом року звільнити орендоване житло та переїхати до власної оселі.
- Час розблокувати будівництво нових об'єктів та залучення інвестицій в громадах! Лариса Білозір 20:41
- Заповіт у Дубаї: нові можливості для українців у DIFC Courts Олена Широкова 15:45
- Конфлікти у бізнесі: як перетворити загрозу на джерело зростання Олександр Скнар 14:36
- У кожному дроні – сертифікат світової байдужості Дана Ярова 12:05
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук вчора о 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар вчора о 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 08.07.2025 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 08.07.2025 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- Готують підвищення тарифів для населення 731
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 146
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 100
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини 90
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні 67
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 10963
-
Uklon готовий виконати закон про стягнення податку з доходів водіїв
Бізнес 5970
-
"Цифри шокують". Гетманцев оприлюднив дані про найбільші в Україні пенсії
Фінанси 5433
-
"Сонне розлучення" – вихід для пар, щоб покращити якість нічного відпочинку та сексуального життя
Життя 5259
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 4383