Щодо заборони військовозобов'язаним виїжджати за межі місця проживання
У соцмережах зараз активно обговорюють анонсований Генеральним штабом ЗСУ порядок надання дозволу військовозобов'язаним на виїзд за межі місця проживання (перебування).
Насправді заборона військовозобов'язаним на виїзд без дозволу за межі свого місця проживання у період мобілізації та воєнного часу встановлена цілою низкою законів, які діють досить давно. Анонсовний порядок тільки встановить процедуру та умови отримання відповідного дозволу.
У мене ж, як у юриста, більше питань викликає термінологія, яка використовується в контексті такої заборони, а саме: "виїзд за межі місця проживання".
Місце проживання (перебування), взагалі-то - це житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою (ст. 29 Цивільного кодексу України; ст. 3 ЗУ "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні"). Тобто, якщо дослівно читати вказану заборону, то жоден військовозобов'язаний без відповідного дозволу не може покидати межі квартири у якій він проживає - що очевидно є повним абсурдом.
Що ж тоді? В ч. 1 ст. 133 Конституції України встановлено, що систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. Можливо не можна виїжджати з одного району в місті в інший, а можливо з села в село, чи з міста в місто, чи може з області де знаходиться місце проживання особи? А можливо взагалі з України закордон? Невідомо! В законах написано "місце проживання", а місце проживання - це житло. Якщо трактувати таку заборону якось по-іншому - це буде вільним трактуванням, що не відповідатиме закону.
Більше того, у жодному з законів, якими така заборона встановлена, не йдеться про зареєстроване/задеклароване місце проживання. Разом з тим, відповідно до ч. 6 ст. 29 ЦК України фізична особа може мати кілька місць проживання. Аналогічні положення містяться і в п. 4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) затвердженого постановою КМУ від 7.02.2022 р. № 265, де зазначено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором.
Отже, якщо у особи є декілька місць проживання, що знаходяться у різних адміністративно-територіальних одиницях, то виїжджаючи з одного місця проживання особа повертається до свого іншого місця проживання.
Також не зрозуміло, що означає "виїзд"? Покидання свого місця проживання на годину, день, тиждень чи місяць?
Можливо частина відповідей на ці питання буде надано в анонсованому Порядку, але, як на мене, вони мають бути визначені в законі.
Також, враховуючи економічні та корупційні ризики, які несе в собі необхідність отримання дозволу для нетривалого переміщення по Україні, вважаю фактичне впровадження таких заборон взагалі недоцільним.
- Заповіт у Дубаї: нові можливості для українців у DIFC Courts Олена Широкова 15:45
- Конфлікти у бізнесі: як перетворити загрозу на джерело зростання Олександр Скнар 14:36
- У кожному дроні – сертифікат світової байдужості Дана Ярова 12:05
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук вчора о 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар вчора о 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 08.07.2025 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 08.07.2025 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Готують підвищення тарифів для населення 728
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 146
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 100
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини 90
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha 67
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 10057
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 7671
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6600
-
Uklon готовий виконати закон про стягнення податку з доходів водіїв
Бізнес 5356
-
"Сонне розлучення" – вихід для пар, щоб покращити якість нічного відпочинку та сексуального життя
Життя 5220