Міфи та легенди про вино — спростовуємо і пояснюємо
В інтернеті періодично з’являються «поради» та «рецепти», як перевірити якість вина в домашніх умовах. Спростую найвідоміші з них за допомогою фактів і власного досвіду
Міф №1: натуральність вина можна визначити через експеримент з водою
Факт №1: експеримент оснований на законах фізики з навмисне хибними висновками
Якість вина завжди контролюють на виробництві та у незалежних лабораторіях, і жодна з них не послуговується методом перевірки вина у воді.
Сам міф такий: якщо занурити у місткість з водою чарку з натуральним вином, воно не зафарбує воду. Якщо вино зафарбовує воду, це нібито означає, що ви маєте справу з ненатуральним вином. Насправді ж, у чарці залишиться і не зафарбує воду більш щільне вино, наприклад, охолоджене перед зануренням. Тепле вино змішається з водою і буде несправедливо запідозрене у ненатуральності. Аналогічно, якщо при такому «порівнянні» взяти сухе та напівсолодке вино, останнє, будучи щільнішим, також не буде так активно та швидко вступати у взаємодію з водою, як сухе.
Міф №2: сода визначає якість вина
Факт №2: сода визначає тільки наявність окремих пігментів, які «від народження» містяться в шкірці винограду
Якщо додати соду у вино, напій змінить колір, але це не є ознакою якості або «неякості» — на соду реагують пігменти антоціани. Вони містяться у всіх чорно-синіх ягодах (включно з виноградом) і змінюють колір залежно від кислотності середовища. Сода має лужне середовище і нейтралізує кислоту, від чого пігменти змінюють колір. Саме завдяки цьому, додавши соду у бокал червоного вина, можна побачити, як напій синіє і темніє.
Зміна кольору жодним чином не вказує на те, що вино якісне, вона лише засвідчує, що напій походить від чорно-синіх ягід, а білі вина взагалі не піддаються такій «перевірці». Експеримент із содою не має жодної користі для споживача, хіба що ви захочете на власні очі спостерігати за хімічною реакцією в бокалі.
Міф №3: Якщо вино забарвлює губи, язик або зуби — у ньому є барвники
Факт №3: Якщо вино забарвлює губи, язик або зуби — у ньому є антоціани, природні пігменти
Антоціани містяться в клітинному соку багатьох рослин і зумовлюють забарвлення у різні відтінки червоного, синього, фіолетового кольорів. У лужному середовищі антоціани синіють, як ми вже знаємо з міфу №2, а в кислотному — червоніють. Пігмент з вина вступає в реакцію зі слиною – антоціани синіють і забарвлюють губи, зуби та язик.
До слова, коли ми їмо шовковицю, чорниці або й деякі сорти винограду, такі як Молдова, забарвлюються навіть пальці рук, не тільки зуби та язик. Втім, ягоди ж ніхто не звинувачує у штучності барвників. Тому цей міф легко спростувати самостійно, якщо провести нескладні аналогії.
Як бачимо, описані вище міфи маніпулятивні, застосовуються неправильно та з хибними висновками. Є ще й інші «думки» про вино, які набували популярності роками, але від того не стали ближчими до істини чи реальних фактів.
Легенда про порошкове вино
Важко визначити достеменно, звідки вона взялася: певно, від того, що хтось зі споживачів повірив у надможливості сучасної споживчої хімії. Мовляв, якщо існують порошкові супи й молоко, то і вино можна було б намішати з порошку.
Але кажу з усією відповідальністю: порошкового вина не існує! Якби хтось вирішив зробити щось подібне, він би отримав дорогий і неякісний продукт. Адже висушування винограду коштує дорого, а розробка порошку зі штучних замінників смаку закінчилась би повним фіаско. Марно витрачені ресурси й зусилля на те, що й пити неможливо. Так смачно і якісно, як викохує ягоди для вина сама Природа, навіть і наближено не зімітує жоден штучний процес.
Додам, що найближче до легендарного «порошку» знаходиться сухий виноградний екстракт. Він реально існує, коштує дорого і продається як біологічно активна добавка. Але цей продукт не має жодного стосунку до виробництва вина.
Легенда про ложку у пляшці
Вона полягає у тому, що чайна ложка, занурена у відкриту пляшку ігристого вина, допоможе краще зберегти його властивості «на завтра».
Прихильники цієї версії мали б спершу попрактикуватись у домашніх умовах : взяти дві пляшки абсолютно ідентичного ігристого вина, одночасно їх відкоркувати, в одну занурити ложку, в іншу – ні, й так залишити з певною кількістю напою (теж ідентичною) наприклад, на ніч. А зранку зробити сліпу порівняльну дегустацію.
Як бачите, навіть опис цього експерименту виснажує☺. Простіше й надійніше мати герметичну пробку для ігристих вин. Бо саме пробка найкраще збереже вино у пляшці, — маєте слово винороба!
- Акт догляду: коли держава перетворює турботу на бюрократію Світлана Приймак вчора о 00:57
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук 24.05.2025 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко 24.05.2025 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова 23.05.2025 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко 23.05.2025 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер 23.05.2025 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Хто вбив Андрія Портнова? 3545
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 160
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 115
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 115
- 8 звичок бідних людей, які заважають розбагатіти 75
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
14459
-
L'Oréal Україна запускає другий сезон програми L'Oréal Startup Hub: як подати заявку
Новини компаній 6429
-
Маніпулятори поруч: провина, сором, знецінення — чому ми роками терпимо токсичних людей
Життя 4757
-
У роботі соцмережі X стався масштабний збій
Бізнес 2646
-
Fitch підтвердив рейтинг України на рівні "обмежений дефолт"
Фінанси 2316