Як бізнес може використати земельні е-аукціони?
9 листопада 2021 року, в електронній системі «ProZorro.Продажі» відбулися перші земельні аукціони з оренди комунальної землі сільськогосподарського призначення.
Відповідний закон Верховна Рада України ухвалила ще в травні 2021 року, а 06 липня документ набрав чинності.
Прозорі торги.
Відтепер земельні аукціони відбуватимуться в режимі реального часу в мережі інтернет на державному електронному майданчику – «Prozorro.Продажі». Інформація про земельні аукціони та їхнє проведення стала доступною для всіх охочих.Закон передбачає можливість продажу на е-аукціоні права власності, права оренди, суперфіцію, емфітевзизу на земельну ділянку. Необхідно зазначити, що діятиме правило: один лот – одна ділянка (або право на неї), а також для земель публічної форми власності встановлюється обмеження по площі до 20 га.
Документи для участі в аукціоні подаватимуться виключно в електронній формі за допомогою кваліфікованого електронного підпису. Для проведення земельних аукціонів організатор укладатиме відповідну угоду з оператором електронного майданчика, підключеного до електронної торгової системи.
Аукціон проводиться в проміжку 30–45 днів із дня оприлюднення оголошення. Мінімальний крок торгів для учасників встановлюється на рівні 1% стартової ціни за лот.
Крім того, аукціон проводиться за наявності не менше двох зареєстрованих учасників. Виключення: якщо торги визнано такими, що не відбулися, з підстави наявності лише одного учасника, а також якщо для участі в повторних торгах щодо цього самого лота подав заяву лише цей учасник, він має право придбати лот за запропонованою ним ціною, але не менше стартової вартості.
Новацією цього закону є, зокрема, можливість підписання протоколу та/або договору користування земельною ділянкою за результатами проведення аукціону шляхом накладення сторонами кваліфікованого електронного підпису, також зазначені документи можуть бути підписані в паперовій формі.
Важливо! Договір купівлі-продажу земельної ділянки укладається виключно в паперовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню!
Хто може бути учасником е-торгів?
Отже, встановлено низку вимог до осіб, що можуть бути учасниками електронних торгів, зокрема, останні:
1) можуть набувати у власність (користування) земельну ділянку, що є об’єктом аукціону;
- 2) сплатили на банківський рахунок оператора реєстраційний внесок за лот (0,1 мінімальної заробітної плати);
- 3) сплатили гарантійний внесок у розмірі 30% від стартової ціни продажу або 30% від стартового розміру річної орендної плати (але не більше 2500 прожиткового мінімуму для працездатних осіб);
- 4) зробили закриту цінову пропозицію.
Важливо! Гарантійний внесок переможця торгів зараховується до ціни продажу лота, а іншим учасникам – повертається.
Якщо ви виконали вищезазначені умови, вам оператор електронного майданчика повідомив про зарахування на банківські рахунки гарантійного й реєстраційного внесків і підтвердив отримання вами статусу учасника. Вам пощастило. Гра починається!
Переважне право.
Закон визначає умови, за яких суб’єкт переважного права (надрокористувач, орендар) зможе набути бажану земельну ділянку у власність. Останній має відповідати вимогам щодо учасників аукціону, погодитися на сплату найбільшої цінової пропозиції із запропонованих учасниками аукціону та суми витрат на підготовку цього лота до продажу, підписати протокол про результати торгів і відповідний договір.
У випадку якщо власник переважного права не виконав вищезазначені умови чи не відповідає необхідним критеріям, вважається, що він відмовився від свого переважного права купівлі лоту на відповідному земельному аукціоні.
Важливо! Сама наявність в особи переважного права ще не гарантує набуття у власність такої землі. Організатор торгів зобов’язаний повідомити суб’єкта переважного права про проведення аукціону (за 30 днів до його проведення) з нотаріальним посвідченням підпису на повідомленні.
Висновки.
Продаж земельних лотів онлайн знайшов позитивний відгук серед інвесторів, що зможуть забезпечить фінансові вливання як в окремі регіони, так і Україну загалом. Е-торги зменшують можливість для зловживань і робить їх видимими. Зрозуміло, що платформа, як і будь-яка електронна система, не убезпечена від зовнішнього втручання. Побачимо.
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 12439
-
"Будуть змішувати, хто як може". Вміст спирту в бензині перевищуватиме 5% – власник АЗС
Бізнес 6519
-
Водогін до Миколаєва будують цілодобово у дві зміни – фото
Бізнес
5129 -
"Спортивні авто стоять у гаражах". В Україні ліг ринок високооктанового бензину А-100
Бізнес 4126
-
"Я туди не хочу". Власник UPG поставив на паузу експансію на ринок Європи
Бізнес 4069