Які обмеження потрібно врахувати при купівлі земельної ділянки?
Відповідно до Земельного кодексу України, за основним цільовим призначенням землі України поділяються на 9 категорій, кожна з яких має особливий правовий режим.
Право власності на земельну ділянку у разі її купівлі виникає з моменту державної реєстрації цього права, а підставою виникнення права на ділянку є договір купівлі-продажу.
Слід зауважити, що особливу увагу та цікавість викликають саме землі сільськогосподарського призначення. Майже 20 років діяв мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення. Однак з 01 липня 2021 року дія мораторію припинилася, але протягом певного проміжку часу ще будуть існувати відповідні обмеження.
Отже, яку саме землю не можна продавати і купувати?
Під забороною купівлі-продажу земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності. Винятком будуть землі селянського (фермерського) господарства державної та комунальної власності, які належать громадянам на праві постійного користування, довічного успадкованого володіння.
Такі особи будуть мати право їх викупити з розстроченням оплати до 10 років.
Крім того, забороняється також відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Хто саме може придбати землю?
До 31 грудня 2023 року право продавати та купувати землю матимуть тільки фізичні особи-громадяни України, але не більше ніж 100 га в одні руки.
Починаючи з 01 січня 2024 року землю сільськогосподарського призначення зможуть купувати юридичні особи з обмеженням до 10 тис. га.
Варто пам‘ятати, що це можуть зробити тільки українські компанії, акціонерами/учасниками яких є виключно громадяни України, держава або територіальні громади. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи отримають таке право тільки в тому випадку, якщо українці підтримають таке рішення на референдумі.
Купівля-продаж земельної ділянки здійснюється з дотриманням переважного права на її придбання. Переважне право на придбання земельної ділянки може бути передане його суб’єктом іншій особі, про що такий суб’єкт має письмово повідомити власника земельної ділянки. Черговість та перелік суб’єктів, які мають переважне право, встановлюється ст. 130-1 Земельного кодексу України. До них належать особи, які мають спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин загальнодержавного значення, та орендарі земельних ділянок.
Щодо процедури купівлі-продажу земельної ділянки
Договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Перед посвідченням угоди про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення нотаріус перевіряє дотримання встановлених Земельним кодексом України вимог до набувачів права власності на такі земельні ділянки, в тому числі обмежень щодо загальної площі земельних ділянок, які має право набувати у власність одна особа.
Перевірка здійснюється з використанням відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Якщо за результатами перевірки виявлено невідповідність таким вимогам, нотаріус відмовляє у посвідченні угоди.
Крім того, нотаріус повинен перевірити джерело походження коштів у покупця, за які він планує набути право власності на землю. Не допускається набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення за відплатними договорами у разі відсутності у покупця документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за які набувається таке право.
Якщо вказані вище вимоги щодо площі та джерел коштів/активів не дотримані, то це буде підставою для визнання недійсним правочину, за яким набувається право власності на земельну ділянку, а також для конфіскації земельної ділянки.
Щодо вартості землі
До 01 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою ніж їхня нормативна грошова оцінка.
Громадяни України, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної та комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, а також орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до 2010 року, мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до 10 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів.
А у разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу. Заборони щодо продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності на цих громадян не поширюються.
Корисні рекомендації для покупців під час придбання землі
Потрібно перевірити, чи є земельні ділянки предметом спору в судових провадженнях, чи фігурують у кримінальних провадженнях. Крім того, необхідно здійснити перевірку продавця.
Також, слід звернути увагу на технічну документацію та перед купівлею землі здійснити виїзд на місце з метою виявлення прихованих недоліків об’єктів купівлі, що може вплинути на ціну і на можливість подальшого використання земельних ділянок за призначенням.
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 12403
-
"Будуть змішувати, хто як може". Вміст спирту в бензині перевищуватиме 5% – власник АЗС
Бізнес 6495
-
Водогін до Миколаєва будують цілодобово у дві зміни – фото
Бізнес
5109 -
"Спортивні авто стоять у гаражах". В Україні ліг ринок високооктанового бензину А-100
Бізнес 4071
-
"Я туди не хочу". Власник UPG поставив на паузу експансію на ринок Європи
Бізнес 3923