Чи взяли б Україну в ЄС, якби відповідальне громадянство було обов’язковим критерієм?
Громадяни, які переходять дорогу на зелене світло, пристібаються в авто, прибирають за домашніми улюбленцями, сортують сміття та не викидають відходи у ліси та річки.
Десь так ми, українці, уявляємо собі жителів ЄС. Це та “Європа”, до якої ми прагнемо – середовище відповідальних громадян.
Без відповідальних громадян неможливі чесні суди, якісні медицина та освіта, визначна культура та досягнення у спорті. І звичайно, без цього неможлива наша Перемога. Якби культура відповідальності була однією з вимог вступу до Євросоюзу, чи змогла б Україна долучитися вже зараз?
Війна зробила нас більш відповідальними
До повномасштабного вторгнення “культура відповідальності” лежала більшою мірою у філософській площині. Про це було модно говорити, але високі ідеї були надто далеко від наших щоденних турбот. 24 лютого 2022 року все змінило.
За останній рік тисячі українців пішли добровольцями на фронт, стали волонтерами, прихистили переселенців чи перетворилися на системних благодійників, перераховуючи гроші на потреби ЗСУ. Мільйони громадян взяли на себе відповідальність, якої ніколи не мали.
Більше того, бути відповідальним стало життєво необхідним. Відповідальність стала маркером свій/чужий. Почати спілкуватися українською. Зберігати тишу у соцмережах про “прильоти”. Не викладати фото чи відео з військовою технікою. Не поширювати неперевірену інформацію. Допомагати армії та людям, які постраждали від війни. Продовжувати платити податки та багато іншого.
100 відповідальних вчинків громадян
Може скластись хибне враження, що ми стали відповідальними лише з великою війною. Але це не зовсім так. Багато українців робили відповідальні вчинки задовго до цього. Для прикладу, учасники нашого проєкту “100 відповідальних вчинків громадян”.
Ми започаткували цей проєкт 2021 року, щоб сформувати всеукраїнську спільноту відповідальних громадян та підвищити рівень відповідальності українців. Разом із представниками різних областей, об’єднаних спільним бажанням змінювати країну на краще, ми створили список зі 100 відповідальних вчинків. У рамках проєкту ми відвідали 20 різних міст, організували десятки онлайн-воркшопів з експертами на суспільно важливі теми. І зрештою, у 2022 році провели Всеукраїнське опитування за ТОП 100 відповідальних вчинків.
Впродовж двох років ми публікували історії відповідальних громадян із різних регіонів України, щоб надихнути їхнім прикладом інших. Наприклад, як перетворити смітник на сад із творчим куточком, створити інтерактивний словник діалектизмів своєї місцевості, безкоштовно лікувати зуби військовим та багато іншого. Усі ці історії можна знайти на сайті Центру демократії та верховенства права та на нашій сторінці у Facebook.
Кожен відповідальний вчинок – важливий
Кожен відповідальний вчинок – важливий. Це необов’язково має бути щось глобальне. Кожен із нас може бути співтворцем культури відповідальності в українському суспільстві. І почати можна з малого.
Для прикладу, торік ЦЕДЕМ разом із агентством provid провів камапнію “Не додавай роботи” в рамках Кампанії “За безпечні дороги”. Ми закликали всіх учасників дорожнього руху бути відповідальними – дотримуватися правил дорожнього руху, щоб не додавати зайвої роботи рятувальним службам та поліцейським. Адже під час війни вони потрібні набагато більше в інших місцях – розбирати завали, надавати допомогу потерпілим тощо.
Ще один приклад непомітної на перший погляд відповідальної поведінки – пристібатися в авто. Кілька років тому ми також проводили інформаційні кампанії, щоб підвищити культуру відповідальності щодо цього. “Пристібай того, кого любиш” – таким було гасло однієї з наших кампаній.
Громадянське суспільство – відповідальне суспільство
Насамкінець не можу не згадати про роль громадських організацій та активістів. Адже громадянське суспільство – це передусім відповідальне суспільство. Тож радію, що за останній рік з’явилися тисячі нових ініціатив. Лише за 4 перші місяці повномасштабного вторгнення в Україні було зареєстровано 4365 громадських організацій. Вони опікуються найрізноманітнішими сферами – від культури й освіти до реформ і безпеки громадян. Зокрема, багато з них працюють зі Збройними Силами України.
Дуже важливо, щоб ініціативи громадянського суспільства мали державну підтримку. Зараз ми мріємо про те, щоб на рівні держави була закріплена дорожня карта, яка б допомагала розвитку культури відповідальності.
Деякі кроки в цьому напрямку вже зроблені. Нещодавно уряд затвердив План заходів до 2024 року з реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021–2026 роки. Дуже сподіваюся, що нам вдасться втілити намічені там плани.
Чи взяли б в Україну в ЄС, якби критерієм було відповідальне суспільство? Гадаю, що так. Якщо кожен українець робитиме принаймні один відповідальний вчинок щодня.
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку Олена Гаркуша 10:24
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв вчора о 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 212
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 203
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку 152
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність 79
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? 76
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 3054
-
Фонд Баффета звітує про рекордний прибуток завдяки інвестиціям у страхування
Бізнес 1966
-
22 200 гривень: актуальна ставка оренди гектара землі
Бізнес 1861
-
452 світанки в полоні. Історія захисника Маріуполя, який пройшов російські катівні
1399
-
Чого тепер найбільше боїться європейський бізнес
Думка 1306