Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально?
Підприємства часто не знають про механізми спрощення митних процедур через АЕО.
Починаючи з 2019 р. в українському законодавстві, а фактично на практиці з 2021 р., функціонування інституту авторизованого економічного оператора (АЕО) привертає дедалі більшу увагу. Так, якщо в 2021 році лише одна компанія отримала відповідний статус, то на сьогодні їхня кількість зросла до декількох десятків та наближається до сотні.
Головна мета отримання статусу АЕО – це полегшити роботу своєму бізнесу. Звичайно тут не йде мова про повне дистанціонування від процедур митного контролю, проте залежно від отриманих спрощень компанія зможе заощаджувати в часових, економічних, технічних та інших ресурсах в міжнародному ланцюзі постачання товарів.
Митний кодекс (МКУ) передбачає два типи авторизацій: АЕО-Б та АЕО-С. Різниця між ними полягає в тому, що обидва типи надають підприємствам переваги, такі як: першочергове виконання митних формальностей, зменшення форм контролю в межах АСУР, використання національного логотипа АЕО. Проте лише АЕО-Б дозволяє отримувати повідомлення від митного органу про вибір товарів і транспортних засобів, визначених для митного огляду.
На перший погляд може здаватися, що бізнесу краще обирати тип АЕО-Б через більшу кількість переваг, зокрема для планування роботи. Однак, реальність така, що не всі гарантовані законом спрощення насправді працюють на практиці. Наприклад, спеціальні смуги руху в пунктах пропуску через державний кордон часто відсутні.
Важливо звернути увагу, що законодавство надає можливість вибору: отримати статус АЕО або звернутися за наданням авторизації на застосування спрощення, процедури кінцевого використання або транзитного спрощення.
З огляду на фінансову стійкість та інші параметри, найчастіше підприємства звертаються за наданням авторизації на застосування таких спрощень як: загальна гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50% або 70%, самостійне накладання пломб спеціального типу, а також проходження процедури випуску за місцезнаходженням.
Іншими видами спрощень, які визначені законодавством та можуть бути отримані, виступають: загальна гарантія;звільнення від гарантії; процедура спрощеного декларування. При цьому після отримання одного спрощення, підприємство може звернутися за отриманням додаткового.
Митне законодавство визначає різноманітні ролі підприємств, які можуть набувати статусу АЕО, зокрема: виробник; експортер; імпортер; митний представник; перевізник; експедитор; утримувач складу. Часто одна компанія може виконувати декілька ролей, наприклад бути водночас виробником, експортером та імпортером.
Залежно від ролі, компанії доведеться зануритися в опис внутрішніх процесів, залучивши до опрацювання або, навіть, розробки документів численну кількість структурних підрозділів, які відповідають за бухгалтерський, митний, ІТ, HR, юридичний, виробничий, безпековий або інші напрямки.
З практики до числа необхідних документів, які мають бути розроблені та впроваджені підприємством, входять:положення взаємодії з митними органами;
- порядок документообігу;
- положення про облікову політику;
- порядок внутрішнього контролю;
- алгоритм реєстрації товарних потоків під час експорту;
- алгоритм реєстрації товарних потоків під час імпорту;
- положення про інформацію та засади інформаційної безпеки;
- політика створення та зберігання резервних копій;
- інші внутрішні правила, інструкції, процеси та процедури (або їх аналоги).
Вочевидь однією з найбільших складностей в отриманні статусу АЕО або авторизації спрощень є налагодженість всіх документальних процедур, а також фактичної роботи підрозділів компанії, що є дотичними до міжнародного ланцюга постачання товарів у відповідності до розроблених внутрішніх документів.
Саме окреслені пункти слугують головними маркерами під час перевірки компанії митними органами та формування ними висновків про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації чи відповідних спрощень.
Рішення про надання авторизації оформлюється відповідним наказом Держмитслужби та підприємству видається безстроковий сертифікат.
Таким чином, отримання статусу АЕО або авторизації спрощень може суттєво оптимізувати митні процедури та покращити бізнес-процеси компанії. Втім, успішне впровадження цих механізмів вимагає ретельної підготовки, налагоджених внутрішніх процесів та відповідності критеріям законодавства. Підприємствам важливо заздалегідь оцінити свої можливості та ресурси, щоб максимально використати переваги, які надає сучасна система митного регулювання.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева вчора о 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський вчора о 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер вчора о 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 226
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 190
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 181
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 10064
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 8988
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 8338
-
Harley-Davidson запустить власну гоночну серію з MotoGP у 2026 році
Бізнес 4288
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 4027