Розмір зарплат чиновників і корупція. Чи існує пряма залежність?
Скільки повинен заробляти чиновник? Чи є пряма залежність між розміром зарплати в сфері держуправління та рівнем корумпованості держави? Не давши відповіді на ці запитання, ми не зможемо зрозуміти, як вибудовувати коректну політику держави в сфері доходів
Скільки повинен заробляти чиновник? Чи є прямазалежність між розміром зарплати в сфері держуправління та рівнемкорумпованості держави? Не давши відповіді на ці запитання, ми не зможемозрозуміти, як вибудовувати коректну політику держави в сфері доходів держслужбовцівв тому числі і в якості інструменту боротьби з корупцією.
В Україніпобутує думка, що майже всі проблеми корумпованості державних службовцівпов'язані з їх невеликим доходом. Мовляв маленькі зарплати спонукають їх шукатидодаткові джерела заробітку, в тому числі й використовуючи наявні у нихповноваження.
Чи такамаленька вже зарплатня у українських чиновників? Середній дохід в країні вжовтні 2016 року становив 5350,00 грн. Доходи всфері державного управління і оборони за той же період склали 6065,00 грн. Тобтосередній показник доходів державного сектора вище ніж в середньому поекономіці. Для порівняння в сільському господарстві ця цифра дорівнює 3841,00грн., в промисловості - 5748,00 грн., на транспорті - 5670,00 грн.
Зрозуміло,що це дуже усереднені цифри, які відображають «середню температуру по лікарні».Але, тим не менш, вони описують певний тренд та співвідношення.
6065,00 грн.- багато чи мало? Риторичне запитання. Дивлячись з чим порівнювати. Якщо забсолютними показниками західних країн, то зовсім небагато. Наприклад, середнязарплата чиновників в сусідній Польщі - 4500злотих (майже 28 тис. грн.). Різниця більш ніж в 4,5 рази. Але, якщо бративідносні показники, то в Україні не все так погано.
Давайте незабувати, що, на жаль, обсяг української економіки (в розрізі ВВП на душунаселення) ще дуже далекий від найскромніших показників країн Європейськогосоюзу. Якщо порівнювати з тією ж Польщею, різниця становить 4,8 рази.
Виходить, втій же Польщі чиновник, у відносних цифрах, заробляє практично такий самийшматок від загального пирога, що й український чиновник в Україні. Простодержава багатша, тому й шматок у кожного більший.
Якщовідносні показники доходів чиновників в Україні і тій ж Польщі приблизнооднакові, то рівень корумпованості незрівнянно різний. За даними останньогодослідження Transparency International за показником корумпованості Польщазнаходиться на 30-му місці, а Україна аж на 130-му (чим вище місце, тим меншекорупції в країні).
Сказатиоднозначно, що існує пряма залежність між рівнем оплати праці чиновників ірівнем їх корумпованості не можна. У нас в цілому в країні є проблема здоходами і бідністю всього населення. Тому не може бути в бідній країні багатихчиновників. Їх зарплата це результат роботи країни в цілому. І це чеснийпідхід.
Чи допоможев боротьбі з корупцією підвищення окладів держслужбовців, яке планується узв'язку зі збільшенням мінімальної заробітної плати у 2017 році? Думаю, що ні.
Зарплатидержавних службовців повинні бути конкурентними. Питаннями розміру окладівдержава вирішує завдання якості управління. Проблеми з корупцією пересікаються ізпитанням доходів, але напряму їх не вирішують.
Передчиновниками різних рівнів (так само як і перед будь-якою іншою людиною) завждиіснує маса спокус. І, як показує світовий досвід, величина зарплати тут не єнадійним запобіжником від зловживань.
Яскравийтому приклад президент Південної Кореї Пак Кин Хе. Щомісячна зарплата в 18 тис.доларів США не стала страховкою від корупції. 9 грудня парламент Кореї виніс їйімпічмент за звинуваченням у зловживанні службовими повноваженнями такорупцією.
Проблемизловживань вирішить не розмір доходів, а воля, публічність та чіткістьпроцедур. Будь-який чиновник повинен знати про невідворотність та суворістьпокарання за зловживання. Процедури прийняття рішень в сфері держуправління,внутрішні інструкції повинні бути максимально виписані і в них зведена домінімуму можливість вирішення «або-або», «дорожче-дешевше»,«швидше-повільніше». В ідеалі ми взагалі повинні прагнути, аби роль людськогочинника тут наближалася до нуля.
Всі рішеннячиновників повинні стати максимально публічними, а значить і доступними дляконтролю суспільства. Ефективніше має працювати й уся антикорупційнаінфраструктура (такі спеціалізовані органи як НАБУ, НАЗК, САП, антикорупційнісуди тощо) та інструменти громадського контролю (публічні фінанси, громадськіради та ін.). Також потрібно проявляти максимум політичної волі, щоб навести вцій сфері порядок. Лише так ми зможемо викорінити іржу тотальної корумпованостів нашій країні.
Я не противеликих зарплат для чиновників (тільки «за»), але, впевнений в цьому, вони не єефективним інструментом боротьби з корупцією.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13671
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 6873
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 6438
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199
-
Сто днів на відповідь: став остаточно зрозумілим дедлайн Трампа для Путіна
Думка 4194