Внутрішні джерела фінансування економіки країни
Чому в перспективі лайфові страхові компанії, як інвестори, мають великий потенціал та можуть стати найбільшим джерелом "довгих грошей"
Компанії страхування життя є важливою частиною пенсійної системи розвинених держав, адже вони акумулюють кошти, забезпечуючи наступні пенсійні виплати громадян. Та це не єдина і не основна їх функція. Пропонуючи фізичним та юридичним особам довгострокові поліси на 20-30 років, страхові компанії отримують у своє розпорядження так звані «довгі гроші», які вони вкладають в інструменти фінансового ринку з метою отримання інвестиційного доходу. В розвинутих країнах саме вони є найбільшими інституціональними інвесторами та обходять за об’ємами інвестицій банки, пенсійні та інвестиційні фонди.
Сума інвестицій страхових компаній у світову економіку рахується трильйонами доларів. Найбільшими гравцями на цьому ринку є страхові компанії Великобританії та США, де розвиток страхування відбувався дуже швидко. Наприклад, у Великобританії за 30 років, починаючи з 1980 активи страхових компаній зросли настільки, що за своїми розмірами перевищили ВВП. Приблизно таку ж саму ситуацію маємо у Франції, Данії та Швеції, а в Люксембурзі на сьогодні активи страхових компаній вже в 3 рази більші за ВВП.
Маючі в ареналі професійні компетенції та належні активи, страховики стали основними гравцями на фондовому ринку. У Великобританії акції складають понад 50% інвестиційного портфеля лайфових страхових компаній, в США – 20%, в Японії – близько 30. В Європейських країнах страховики частіше обирають державні цінні папери як основний інструмент інвестування, а в США – корпоративні облігації. Таким чином кошти страхових компаній у розвинутих державах спрямовані на довгострокове інвестування підприємств та держави через емісію цінних паперів.
В Україні роль страхових компаній як інвестора поки що скромна. По-перше, ринок страхування життя знаходиться тільки на початку свого розвитку, по-друге, фондовий ринок не розвинений, а законодавчі обмеження зменшують і так невеликий вибір інвестиційних інструментів, скорочуючи його фактично до короткострокових банківських депозитів та облігацій внутрішнього державного займу.
Та все ж, в перспективі лайфові страхові компанії, як інвестори, мають великий потенціал та можуть стати внутрішнім джерелом фінансування економіки.
З початку війни Україна відчуває суттєвий брак фінансових ресурсів. Дефіцит платіжного балансу складає більше 5 млрд доларів США, обсяг надходжень від експорту скоротився в 1,5 рази, а іноземні інвестиції майже до нуля. Навіть з урахуванням фінансової допомоги, чистий відплив капіталу становить вже близько 2 млрд доларів. Очевидно, що у 2023 році ситуація буде також досить напруженою. За рахунок бюджетних коштів першочергово заплановане фінансування оборонних та воєнних потреб, соціальної сфери та медицини. Так, Україна отримує безпрецедентну підтримку з боку розвинених демократій світу і може розраховувати на підтримку у наступному році. Проте підтримка не може закрити усіх потреб повоєнної відбудови країни та повноцінного незалежного функціонування економіки. Тому нам паралельно необхідно шукати внутрішні джерела інвестування. І довгострокові заощадження українців можуть стати таким джерелом.
Ринок страхування життя достатньо швидко пройшов стадію тимчасового гальмування лютого та березня і за результатами першого півріччя ми маємо зменшення зібраних премій всього на 13%. Ми бачимо, що клієнти лайфових страхових компаній у своїй більшості продовжують оплачувати діючі поліси та оформлюють нові. В умовах зростаючого інфляційного тиску вони активно шукають надійні інструменти накопичень. І якраз поліси довгострокового страхування життя, особливо в валюті, можуть стати одним із таких інструментів. Що стосується розміру страхових резервів, то за даними Forinsurer на перше півріччя 2022 року для 6 найбільших лайфових компаній вони збільшились на 15% в порівнянні з минулим роком та склали 10,5 млрд грн. Інвестиційна діяльність також була прибутковою.
Не будемо забувати й про заощадження українців, які зараз живуть та працюють за кордоном. У 2021 році вони мали близько 30 млрд доларів заощаджень у різних країнах світу, причому як на депозитних, так і на пенсійних рахунках. За даними комісара ООН з початку війни ще 4,2 млн українців отримали тимчасовий захист в Європейських країнах. Дослідження показують, що більше половини з них покращили своє фінансове становище.
В теперішній ситуації заощадження українців, як тих, що працюють в Україні, так і тих, хто виїхав, можуть стати найбільшим та найнадійнішим джерелом «довгих грошей». Свідомо підтримуючи державу та тримаючи заощадження в Україні, звичайні громадяни можуть інвестувати кошти в розвиток економіки та створювати майбутнє країни власними руками.
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева вчора о 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський вчора о 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер вчора о 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як зруйнувати країну 254
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 191
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 184
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 21655
-
Harley-Davidson запустить власну гоночну серію з MotoGP у 2026 році
Бізнес 12076
-
Прохідницький щит для будівництва метро в Києві привезуть на початку 2026 року
Бізнес 5393
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 4833
-
Рада скасувала старий Господарський кодекс: які наслідки для бізнесу
Думка 3321