Щоб не платити двічі: податкове резидентство в ОАЕ для підприємців
Як українським підприємцям правильно зареєструвати бізнес, та чому це вигідно робити в ОАЕ.
Все більше підприємців з України обирають місцем ведення бізнесу саме ОАЕ. Дубай давно став визнаним діловим центром. Стратегічне розташування, розвинута інфраструктура разом з прогресивним законодавством і державною політикою роблять його Меккою для бізнесменів зі всього світу. Якщо відповідально поставитися до ведення бізнесу, можна швидко окупити свої вкладення та вийти на високий дохід. І рано чи пізно в українців та інших іноземців постає питання – а де платити податки?
Будь-який бізнес зацікавлений в тому, щоб більше заробляти і платити менше податків. Тому коли український підприємець релокує чи запускає власну справу за кордоном, має розуміти: податковим резидентом якої країни він є. Тобто, куди має сплачувати податки, відповідно – як і де варто реєструвати бізнес.
Майже щодня клієнти звертаються з такими запитами. Мій український офіс жартує, що скоро перетвориться виключно на консультаційну податкової. І це насправді ключове питання. Бо можна легко потрапити на подвійне податкове резидентство, і сплачувати удвічі більше.
Як уникнути подвійного оподаткування?
Це головна проблема, що може виникнути за кордоном. Коли підприємець має податкові зобов'язання в декількох країнах, ускладнюється сам процес та збільшуються витрати. Як цього уникнути?
- Дослідити законодавчу базу податкового резидентства, де можуть міститися спеціальні положення.
Наприклад, в Україні є закон про контрольовані іноземні компанії. Якщо людина зареєструвала компанію за кордоном, то має повідомити в українську податкову. Не проінформував – штраф близько 700 тис. грн. Але це стосується тільки податкових резидентів України. Якщо підприємець не має цього статусу, повідомляти не потрібно.
- Звернутися до професійної допомоги юриста та податкового консультанта.
Вони допоможуть визначити статус податкового резидента та розробити стратегію оподаткування, яка буде відповідати вашим потребам і вимогам законодавства. А ще – зекономить кругленьку суму.
- Існують податкові угоди між країнами, які допомагають уникнути подвійного оподаткування.
В них вказані правила, які визначають країну резиденції відповідно до критеріїв центру життєвих і ділових інтересів: місце проживання, місце отримання доходів, реєстрація бізнесу та інші фактори. Таким центром для вас можуть стати Об'єднані Арабські Емірати.
Податкове резидентство в ОАЕ
Країна має дуже привабливу систему податкового резидентства для іноземних інвесторів. Якщо ви маєте бізнес або інше джерело доходу, то податкове резидентство в ОАЕ надасть наступні переваги:
- відсутність податку на доходи фізичних осіб,
- пільгове виведення дивідендів.
Головна перевага полягає в низькому оподаткуванні. Для цього потрібно лише зареєструвати бізнес в ОАЕ. Поріг входу невисокий: орієнтовні витрати на відкриття компанії в Дубаї – $10 000. Саме тому за останній рік кількість українських компаній на території ОАЕ зросла на 25%.
Як оформити податкове резидентство в ОАЕ?
Для оформлення податкового резидентства в ОАЕ фізичній особі необхідно мати місце проживання, а також центр фінансових і особистих інтересів безпосередньо в ОАЕ, а саме:
– бути фізично присутнім в ОАЕ понад 183 дні протягом року, або бути фізично присутнім в ОАЕ понад 90 днів на рік і мати:
- дійсну резидентську візу, постійне місце проживання,
- працевлаштування або володіння бізнесом в ОАЕ.
Наприклад, іноземний підприємець живе та веде бізнес в Дубаї. Має документи на довготривалу оренду житла, родина проживає разом з ним. За усіма цими параметрами центр фінансових і особистих інтересів людини – саме ОАЕ, відповідно вона є податковим резидентом цієї країни.
Додаткову перевагу надає угода між Україною та ОАЕ, що дозволяє українцям уникнути подвійного оподаткування. Сплачувати податки в обох країнах не доведеться.
Тож розуміючись на нюансах податкового резидентства, можна не тільки уникнути подвійного оподаткування, а й отримати максимально вигідні умови ведення бізнесу за кордоном.
Корпоративний податок: хто і скільки має платити
З 1 січня 2024 року в ОАЕ діє корпоративний податок. Деякі компанії можуть бути звільнені від його сплати, але для більшості буде діяти ставка в 9%.
Звільняються від сплати цього податку компанії, які:
- мають прибуток до 375 000 дирхамів на рік;
- підпадають під пільгу для малого бізнесу (нефінансові чи холдингові компанії), чий виторг не перевищує 3 млн дирхамів на рік;
- зареєстровані у вільній економічній зоні та відповідають критеріям Кваліфікованої особи free zone.
Основною вимогою до Кваліфікованої особи free zone є отримання кваліфікованого прибутку. Окрім того, мати економічну присутність в ОАЕ, не більше 5 млн дирхамів прибутку від некваліфікованого доходу.
Оподаткування фізичних осіб в ОАЕ
Країна дійсно пропонує вигідні умови ведення бізнесу, різні економічні зони. Важливо зорієнтуватися в цьому розмаїтті, і точно знати, на яких умовах ви можете отримувати дохід.
В ОАЕ не оподатковуються заробітна плата, особистий інвестиційний дохід, дохід від інвестицій у нерухомість. Якщо ж решта доходу перевищує 1 млн дирхамів за календарний рік, з нього потрібно сплатити корпоративний податок в розмірі 9%.
Поясню на прикладі одного з моїх клієнтів. Фізична особа, резидент ОАЕ, його компанія зареєстрована в одній з вільних зон. Протягом року він отримував дохід на власний банківський рахунок – бонуси, комісії від компанії тощо. Чи буде це вважатися доходом фізичної особи, з якого потрібно платити податок 9%?
Якщо сума отриманих людиною прибутків, за виключенням неоподатковуваних, перевищує 1 млн дирхамів, то виникають ризики штрафів та донарахування податків. Щоб подібних ризиків та ситуацій не виникало, в подібних ситуаціях раджу дотримуватися кількох правил:
Забезпечити документальне підтвердження різного типу виплат за рік (резолюції про виплати дивідендів, трудовий договір з компанією).
Налагодити бухгалтерський облік та щорічний аудит. Проконтролювати використання правильних кодів для виплат власнику/топменеджменту: Salary/Salary Advance; Allowance; Bonus.
Дотримуватися правил трансфертного ціноутворення при нарахуванні власнику компанії різних видів трудової винагороди.
Щоб розібратися з цими нюансами, потрібно витратити власний час, а можливо і взяти консультацію у юриста. Це безпека вашої фінансової репутації та бізнесу. Як результат – найкращі умови для того, щоб заробляти більше.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева вчора о 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський вчора о 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер вчора о 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 224
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 190
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 181
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 10004
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 8938
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 8284
-
Harley-Davidson запустить власну гоночну серію з MotoGP у 2026 році
Бізнес 4200
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3995