Чи потребує діяльність, пов'язана із будівництвом, ліцензування
Вступаючи у відносини, пов’язані із будівництвом (в приватному порядку або при здійсненні своєї підприємницької діяльності), опиняючись у ролі замовника, підрядника або виконавця тих, чи інших робіт, ми (іноді і не підозрюючи) можемо стати учасниками пору
Якщо до цього часу Вам не доводилось займатися діяльністю, пов’язаною із будівельними роботами та будівництвом, то є велика вірогідність того, що ця сфера діяльності може зацікавити Вас або Ваших дітей і родичів, Ваших друзів та знайомих у майбутньому.
Вступаючи у відносини, пов’язані із будівництвом (в приватному порядку або при здійсненні своєї підприємницької діяльності), опиняючись у ролі замовника, підрядника або виконавця тих, чи інших робіт, ми (іноді і не підозрюючи) можемо стати учасниками порушення норм чинного законодавства України щодо ліцензування певних видів діяльності.
Складність з’ясування відповіді на питання «чи потребує той, чи інший вид діяльності, пов'язаної із будівництвом, обов’язкової наявності ліцензії на її здійснення» пов’язана з тим, що необхідна для такої відповіді інформація міститься у різних чинних нормативно-правових актах, причому відповідні положення не містять посилань одне до одного.
На перший погляд може здаватися, що вся діяльність, яку ми у побуті сприймаємо як будівельну, потребує обов’язкового ліцензування, адже Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» у вичерпному переліку видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, вказує такий вид діяльності як «будівельна діяльність».
Термін «будівельна діяльність» є юридичним терміном. Зміст цього поняття визначається як господарська діяльність, пов’язана з будівництвом об’єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення або інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.
Таке визначення, задля його розуміння та усвідомлення, спонукає до пошуку юридичного формулювання його складових частин, а саме для з’ясування змісту таких понять, як:
- «господарська діяльність, пов’язана із будівництвом», що визначається законодавством як будівельна діяльність;
- «будівництво»;
- «об’єкт архітектури»;
- «категорія складності об’єкта архітектури» з переліком ознак, що характеризують «об’єкт архітектури» як такий, що належить до об’єктів IV і V категорії складності.
Результати пошуку юридичних визначень понять, необхідних для вирішення поставленої задачі, разом із визначенням змісту терміну «будівельна діяльність», у скороченому варіанті, дає такі результати:
Отже, якщо діяльність не відповідає за змістом визначенням, наданим у вище складеній таблиці, - вона не потребує обов’язкової наявності відповідної ліцензії у особи, яка її здійснює.
В іншому випадку (коли діяльність відповідає за змістом визначенням, наведеним вище у таблиці) - необхідно з’ясувати відповідність об’єкту, стосовно якого здійснюється діяльність, на наявність ознак IV I V категорії складності.
Такі ознаки вказані в «Порядку віднесення об’єктів будівництва до IV і V категорій складності», затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України №557 від 27.04.2011:
Існуючі законодавчі формулювання, хоча і не є досконалими, але дають змогу зорієнтуватися при визначенні видів діяльності (пов’язаних із будівництвом), які потребують обов’язкової наявності ліцензії на її здійснення:
в Україні ліцензується тільки така пов’язана із будівництвом діяльність, яка є створенням (реконструкцією, реставрацією, капітальним ремонтом) будівель і споруд, віднесених за вищевказаними ознаками до об’єктів архітектури IV і V ступеню складності.
Виключно така діяльність зобов’язує її виконавця та підрядника мати відповідну ліцензію, а замовника таких робіт – вимагати наявність відповідної ліцензії у виконавця чи підрядника.
Фейсбук "ЮРИДИЧЕСКАЯ ПОМОЩЬ" - http://tempuri.org/tempuri.html
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13679
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 8561
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 7519
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199
-
"Будуть змішувати, хто як може". Вміст спирту в бензині перевищуватиме 5% – власник АЗС
Бізнес 4226