Зволікання з реформами загрожує відновленню економіки України
Лише потужна економіка дозволить нам швидше перемогти у війні з російським агресором, і як рівноправний партнер стати частиною західного світу.
Потерпаючи від російської агресії, наша держава стикається не лише з військовими викликами. На початковій фазі повномасштабної військової агресії Україна змогла встояти завдяки мобілізації всіх своїх ресурсів та міжнародній підтримці. Наразі війна увійшла в позиційну фазу, де головними важелями стають технологічні, економічні та людські ресурси. Поступово стає зрозуміло, що наші міжнародні партнери, не будуть підтримувати Україну безстроково, і в 2024 р. пакети допомоги стануть значно меншими. Саме від справного функціонування та розвитку економіки залежить здатність України фінансувати поточні та майбутні військові витрати.
Аби починати процеси економічного відновлення ми не можемо чекати закінчення війни. Як продемонстрували міжнародні конференції з відновлення у Лугано (2022 р.) та Лондоні (2023 р.) українська влада робила ставку на те, що міжнародні донори профінансують урядові проєкти з «космічними» бюджетами на десятки мільярдів доларів. Звідси і амбітні цілі — ВВП у розмірі 1 трильйона доларів США до 2033 р, або зростання електрогенерації в 7 разів до 2050 р.
Сурова реальність полягає в тому, що всі ці грандіозні проєкти в дусі Комуністичної партії Китаю наших міжнародних партнерів не цікавлять. Фінансове забезпечення відновлення української економіки, які ще у березні 2023 р. оцінювалось Світовим банком у суму більше 400 млрд доларів США, можливе тільки за умови залучення іноземних приватних інвестицій. Але на відміну від макрофінансової допомоги урядів країн-партнерів, іноземні інвестори прийдуть тільки за однієї умови – наявності сприятливого бізнес-середовища.
Під час свого візиту до України спецпредставник США з економічного відновлення України, Пенні Пріцкер, заявила про зацікавленість приватних компаній США в інвестуванні в різні сфери української економіки. І окремо підкреслила, аби ці інвестиції були реалізовані Україні необхідно провести значні реформи в сферах підзвітності та прозорості.
Близько 30 приватних компаній США готові інвестувати в українську енергетику, житлове будівництво, інфраструктуру, сільське господарство, транспорт та видобування природних ресурсів. Це свідчить про значний економічний потенціал країни.
Але чому вони не робили це раніше, до 2022 р. або до 2014 р.?
Причин багато, але головні з них:
1) Відсутність верховенства права (питання захисту прав приватної власності і поширеність корупційного вибіркового правозастосування).
2) Корупція та свавілля регуляторних органів (наприклад, Державна податкова служба може зупинити роботу бізнесу через автоматичне блокування податкових накладних, яке потім потребує ручного розблокування).
3) Складність отримання дозволів та ліцензій, заплутане податкове адміністрування.
4) Інтерес окремих олігархів та фінансових груп, наближених до влади, не пускати в окремі сфери іноземний капітал, аби продовжувати користуватися економічними преференціями.
5) Обмеження на рух капіталу.
6) Висока державна частка в економіці (державні підприємства).
Згідно зі звітом Світового банку «Можливості приватного сектора для екологічної та стійкої реконструкції в Україні», опублікованому в жовтні 2023 р. в України є два сценарії розвитку. Перший сценарій, який не передбачає кардинальних економічних реформ, призведе до відновлення економіки зразка 2021 р. Другий сценарій передбачає, що уряд впровадить програму реформ, які підсилять економічну конкурентоспроможність та дозволять розвиток нових галузей промисловості й інфраструктури, які нададуть Україні можливість стати частиною європейського та трансатлантичного ринків. Реалізація реформ, запропонованих у цьому звіті в період до 2033 р. допоможе залучити в економіку України інвестиції в розмірі від 172 до 412 млрд доларів США.
Якщо перший сценарій – це пряме запрошення РФ продовжувати свою військову агресію проти України, то другий сценарій реформ дозволить Україні швидко стати частиною західного світу і позбавити Кремль будь-яких ілюзій щодо можливості збереження свого впливу на нашу державу.
Ресурсний та людський потенціал України дозволяє робити ставку на «проривні» галузі розвитку, на основі яких може бути розбудована поствоєнна структура економіки. Таке відновлення має спиратися, насамперед, на новітні технології, експортно орієнтовані виробництва та інвестиції в зелену енергетику.
Ці комплексні реформи вже прописані у програмі підтримки МВФ, зобов’язаннях на шляху до інтеграції в ЄС та стратегіях Державного департаменту США. Але їх імплементація відбувається низькими темпами, які не може собі дозволити країна, що веде війну за своє існування. Кожен тиждень зволікання підриває довіру наших іноземних партнерів, які зацікавлені в тому, щоб Україна могла самостійно забезпечувати свої економічні потреби.
Для українських можновладців, які вірять, що країни Заходу будуть підтримувати Україну «стільки скільки потрібно», настав час прокидатися. Лише потужна економіка дозволить нам швидше перемогти у війні з російським агресором, і як рівноправний партнер стати частиною західного світу.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13664
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 6139
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 6110
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5858
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199