Нотаріуси отримають право на реєстрацію та розірвання шлюбів
11.02.2019 року Міністерством юстиції України затверджено Стратегічний план діяльності Міністерства юстиції на 2019-2023 роки та анонсовано проведення масштабної реформи нотаріату.
На початку червня у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності (реєстр. №5644 від 10.06.2021 р.). Серед значного переліку завдань законопроекту є також спрощення процедури реєстрації шлюбів та їх розірвання, шляхом надання відповідних повноважень нотаріусам.
Державна реєстрація шлюбу
Наразі монопольним правом на реєстрацію шлюбу володіє держава.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 27 Сімейного кодексу України державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.
Ч.1 ст. 28 СК України передбачається, що заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором.
У разі прийняття Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності (реєстр. №5644 від 10.06.2021 р.) у запропонованому вигляді, заяву про реєстрацію шлюбу можна буде подати до нотаріуса.
Зокрема, передбачено внесення змін до:
- ст. 21 Сімейного кодексу України, якою визначено поняття шлюбу: шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований відповідно до закону;
- ч. 1 ст. 28 СК України, відповідно до якої тепер заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану, нотаріуса за їхнім вибором.
- ч.1. ст. 29 СК України, згідно з вимогами якої тепер, крім органу державної реєстрації актів цивільного стану, нотаріус буде зобов'язаний ознайомити наречених з їхніми правами та обов'язками як майбутніх подружжя і батьків та попередити про відповідальність за приховання перешкод до реєстрації шлюбу;
Розірвання шлюбу
Згідно ч. 2 ст. 104 СК України, шлюб припиняється внаслідок його розірвання.
Подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу (ч.1 ст.106 СК України).
Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду (ч.3 ст.105 СК України) або ж за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду (ч.2 ст. 105 СК України).
У разі прийняття змін до СК України нотаріусів наділять новими функціями. Так, у новій редакції ст. 106 СК України дасть право на розірвання шлюбу, крім органу державної реєстрації актів цивільного стану, нотаріусу за заявою подружжя. Нотаріус, як і орган державної реєстрації актів цивільного стану, складатиме актовий запис про розірвання шлюбу після спливу тридцяти календарних днів з дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана.
Шлюб між подружжям, яке має дітей, розриватиметься органом державної реєстрації актів цивільного стану, нотаріусом виключно за наявності нотаріально посвідченого договору про визначення місця проживання дітей, участі у забезпеченні створення умов для їх життя, яку братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, умов здійснення ним права на особисте виховання, утримання дітей, розмір аліментів та додаткових витрат на дитину.
На думку авторів законопроекту, наслідком його прийняття стане впровадження ефективних механізмів, спрямованих на забезпечення дотримання прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб, а також інтересів держави, в тому числі доступність базових нотаріальних дій для соціально незахищених верств населення, розвантаження судової гілки влади, скорочення кількості державних службовців та витрат державного бюджету, додаткове спрямування коштів до місцевих бюджетів.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 188
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 178
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 138
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 113
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
-
Угода Україна–США: три ключові вигоди для нашої держави
Думка 6195
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 5988
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 5797
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 5520
-
Reuters: США і РФ обговорюють, як відновити постачання російського газу в Європу
Бізнес 3256