Шум у вихідні дні: закон та судова практика – 2025
Чому шум у суботу та неділю дозволений на рівні з робочими днями?
І. КОРОТКА ВІДПОВІДЬ
Шум у суботу та неділю дозволений на рівні з робочими днями, адже закон розрізняє поняття «вихідні», «святкові» та «неробочі» дні.
Шум обмежений саме у «святкові» та «неробочі» дні. Субота та неділя – «вихідні» дні.
Обмеження на шум у вихідні дні відповідають обмеженням як і в робочі дні. Тобто шум при будь-яких видах діяльності не має перевищувати рівні, установлені санітарними нормами для відповідного часу доби.
II. ПОЯСНЕННЯ
Шум регулює Закон «Про систему громадського здоровʼя». Щодо житлових будинків діють Правила користування приміщеннями житлових будинків.
Стаття 32 Закону вказує, що з 22:00 до 08:00 на захищених об'єктах заборонено:
– використання звуковідтворювальної апаратури та інших джерел побутового шуму;
– салюти, феєрверки, піротехніка;
– гучний спів і вигуки.
Захищені об'єкти:
– заклади громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розваг та грального бізнесу в межах населених пунктів;
– лікувальні, санаторно-курортні заклади, будинки-інтернати, освіти та культури;
– парки, сквери, зони відпочинку, в межах мікрорайонів і житлових кварталів;
– будівлі та споруди з постійним або тимчасовим перебуванням людей;
– житлові будинки та прибудинкові території;
– готелі та гуртожитки.
Обмеження на ремонтні роботи на захищених обʼєктах:
– робочі дні: заборона з 21:00 до 08:00;
– святкові та неробочі дні: заборона цілодобово. Виняток – за згодою мешканців прилеглих квартир.
– обов'язок власника/орендаря повідомити мешканців сусідніх квартир про початок ремонту.
III. ПРОБЛЕМА РОЗУМІННЯ «СВЯТКОВИХ», «НЕРОБОЧИХ» ТА «ВИХІДНИХ» ДНІВ
Шум повністю забороняється у святкові та неробочі дні, проте чи належать до цих понять субота та неділя?
Стаття 73 КЗпП встановлює поняття:
– святкових днів: Новий рік, Різдво Христове, Міжнародний жіночий день, День праці, День перемоги, День Конституції України, День незалежності України, День захисників і захисниць України;
– неробочих днів: Різдво Христове, Великдень, Трійця.
Загальний вихідний день – неділя.
Другий вихідний день при 5-денному робочому тижні визначає графік роботи підприємства за погодженням із профспілкою. Зазвичай надається підряд із загальним вихідним (ст. 67 КЗпП).
Субота та неділя – вихідні дні, а не святкові чи неробочі. Адекватний шум у ці дні не заборонений, оскільки існують допустимі межі шуму, які визначають:
IV. СУДОВА ПРАКТИКА
Вихідні дні не є святковими та не є неробочими днями, і заборона щодо здійснення у вихідні дні будівельних робіт, що супроводжуються шумом, відсутня. Обмеження на шум у вихідні дні відповідають обмеженням як і в робочі дні, тобто шум при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби (№№ 522/8541/21, 201/4816/21).
Чинне законодавство не передбачає заборону будівельних робіт у вихідні дні (суботу та неділю), робота на будівництві торговельно-офісно-житлового комплексу може здійснюватися у суботу та неділю (№ 757/45997/17-ц).
Відповідачу-порушнику заборонили створювати шум у вихідні дні, але шум, який перевищує санітарні норми (КЦС ВС, 04.06.2018, № 369/981/17).
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда вчора о 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик вчора о 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов вчора о 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч вчора о 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова вчора о 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко вчора о 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук вчора о 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко вчора о 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов вчора о 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер вчора о 08:42
- Стамбул 2.0 Василь Мокан 14.05.2025 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко 14.05.2025 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв 14.05.2025 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева 14.05.2025 12:13
-
Змагання за Трампа. Чому Зеленський вирішив летіти в Туреччину, а Путін – відмовився
14512
-
Найбільше замовлення в історії Boeing: Qatar Airways купить 210 літаків
оновлено Бізнес 10520
-
Колишній керівник кондитерської корпорації Roshen очолив племзавод
Бізнес 9058
-
Склад делегації РФ показує справжнє ставлення до переговорів. Що робити нам
Думка 8133
-
Росіяни вивели війну дронів на новий рівень, Україні потрібні нові інженерні рішення
Думка 6812