Позбавлення статусу підозрюваного: лайфхак стороні захисту
Приклад з адвокатської практики щодо вилучення з Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про оголошення підозри.
Пройшло вже більше ніж півроку з того моменту, як набули чинності зміни до КПК України в частині можливості оскарження повідомлення про підозру. Сформована за цей час судова практика свідчить про небажання слідчих суддів проводити аналіз оголошеної підозри та перевіряти докази, якими вона обґрунтовується посилаючись на те, що докази досліджуються судом при розгляді справи по суті. Тим самим слідчі судді "вмивають руки" та фактично ігнорують функцію судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Але ж як діяти стороні захисту, коли орган досудового розслідування, фактично ігноруючи норми процесу, безпідстано вносить відомості про оголошення підозри до ЄРДР та продовжує здійснювати подальші процесуальні дії з урахуванням такої події?
Захисникам слід оскаржувати такі дії, не обмежуючись процесуальним формулюванням вимог, та більш розгорнуто викладати правову позицію стосовно кожної підстави визнання вчиненої дії або допущеної бездіяльності органом досудового розслідування незаконною.
Саме таким чином було фактично "скасовано повідомлення про підозру" Апеляційним судом Миколаївської області.
"Вручення повідомлення про підозру повинно бути належним чином підтверджене особою, яка отримала повідомлення або ознайомлена з її змістом іншим шляхом. Сам факт його направлення поштою не є доказом вручення."
Така позиція була висловлена Апеляційним судом Миколаївської області в ухвалі №489/4210/18 від 14.09.2018.
Так, слідчим було винесено повідомлення про підозру особі та в цей же день направлено повідомлення засобами поштового зв'язку рекомендованим повідомленням.
Надалі, слідчим було внесено відомості до ЄРДР у вказаному кримінальному провадженні щодо повідомлення про підозру.
При цьому, поштове відправлення з повідомлення про підозру фактично не було вручено та було повернуто слідчому з відміткою про неможливість вручення.
Після отримання інформації про невручення особі повідомлення про підозру слідчим не було виключено з ЄРДР у вказаному кримінальному провадженні про дату та час повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень.
А, оскільки поштове відправлення адресатом не отримано, відповідно, повідомлення про підозру не допустимо вважати врученим.
Оскарження бездіяльності слідчого щодо виключення відомостей з ЄРДР КПК України не передбачено, проте є можливість включити такі вимоги в скарзі на повідомлення про підозру.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржене повідомлення слідчого, прокурора про підозру.
В даній справі сторона захисту звернулась до слідчого судді зі скаргою на повідомлення про підозру у кримінальному провадженні. Однією із вимог скарги було зобов'язати слідчого виключити відомості з ЄРДР про дату та час повідомлення про підозру. Слідчий суддя відмовив в задоволенні скарги, оскільки ст. 303 КПК України не передбачає оскарження такої бездіяльності. Дане рішення було оскаржено в апеляційному порядку на підставі прямої дії норм Конституції України.
Апеляційний суд Миколаївської області задовольнив вказану апеляційну скаргу в даній частині з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 42 КПК України підозрюваним є зокрема особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак не вручене їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію, яке повинно мати певну форму і зміст.
Згідно з ч. 2 ст.135 КПК України у разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сімї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.
Так, Апеляційний суд Миколаївської області дійшов до висновку, що доводи захисника про те, що повідомлення про підозру, фактично не вручене його підзахисному - є слушними, оскільки слідчим не надано доказів виконання вимог ч. 2 ст. 135 КПК України.
Сам лише факт направлення поштою повідомлення про підозру не є доказом вручення його повідомлення. Оскільки, відповідно до положень ст. 136 КПК України, таке вручення повинно бути належним чином підтверджене особою, яка отримала повідомлення або ознайомлена з її змістом іншим шляхом.
Хоча доводи щодо фактичної необґрунтованості підозри судом не були прийняті до уваги, вважаю, що суттєве порушення норм процесу з боку слідчого дозволило захисту позбавити Клієнта статусу підозрюваного.
Надалі стороною захисту були скасовані постанови про оголошення особи в розшук, про зупинення досудового розслідування та інші документи органу досудового розслідування.
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов вчора о 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко вчора о 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька вчора о 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський вчора о 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян вчора о 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер вчора о 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 16.04.2025 15:49
- Професії зникають, навички – у тренді Юрій Баланюк 16.04.2025 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський 16.04.2025 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін 16.04.2025 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко 15.04.2025 22:33
- Нація вбивць 371
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 216
- Професії зникають, навички – у тренді 141
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 121
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? 116
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 14490
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 12938
-
В яких європейських країнах найбільше люблять котів. До добірки потрапили країни-сусідки України
Життя 11521
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 9625
-
Наймасштабніший спортивний івент літа: ВДНГ анонсує "Активну країну"
Життя 9282