Червоні прапорці контрагентів у бізнесі
Виявляйте підозрілого бізнес-партнера ще до початку співпраці, аби не втратити ресурси та репутацією
Знати всіх, з ким перебуваєте у ділових відносинах, треба так само ретельно, як свого обранця чи близького друга. У глобальній мережі є багато відео про red flags парубка чи молодиці, але знання про те, як виявити підозрілого бізнес-партнера, погодьтесь, є не менш цінними.
Проблеми можна упередити ще на ранніх стадіях співпраці, якщо провести юридичний аудит контрагентів. І, на жаль, досить часто підприємці жертвують своїми ресурсами та незаплямованою репутацією через те, що вчасно не перевірили тих, кого обрали.
Усувати ризики співпраці з контрагентами потрібно ще до підписання договорів із ними. Та обов’язково звертати увагу на тривожні дзвіночки. Як то кажуть, якщо вам щось здається, то вам не здається.
А на які червоні прапорці контрагента зважаю я як адвокат та власник бізнесів, на що звертати увагу при співпраці та як розпізнати ознаки шахрайства у ділових відносинах, розповім далі.
Ознаки недобросовісного контрагента
Можна одразу виявити, що контрагент буде проблемним. Тому ось коротка пам’ятка, на що звертати увагу до підписання договору (тривожних дзвіночків):
Приховує інформацію
Найпоширеніша помилка підприємців-початківців – не уточнювати деталі. Що дозволяє потенційним партнером ошукати вас. Якщо контрагент ухиляється від надання інформації про свої зв’язки, фінансовий стан, дані, які він озвучує, різняться, – це привід задуматися.
Наприклад, ви хочете орендувати офіс, і з вами говорить не власник приміщення. Якщо управління майном компанії здійснює, наприклад, компанія з управління активами, попросіть договір із власником майна та перевірте, чи може вона взагалі здавати щось в оренду. Добросовісний контрагент не буде уникати відповіді та надасть вам документи.
Тисне на вас
Як виявити шахрая серед контрагентів? Він неодмінно квапитиме вас при підписанні договору та не вдаватиметься в деталі. Порядний контрагент із розумінням ставитиметься до того, що вам потрібно все перевірити та дасть час на роздуми.
На жаль, частими є випадки, коли підприємці-початківці хочуть знайти постачальника товару якнайшвидше, не вивчають, хто перед ними, а насправді налагоджується співпраця з фіктивною компанією.
Пропонує щось за підозріло низькими цінами чи за дуже вигідними умовами
Перед вами 100% ризикові контрагенти. Прикладом може бути випадок, коли постачальник озвучує занадто низькі суми за сировину, а ця сировина насправді ввозиться із порушенням митних правил та нелегально. Ба більше, співпрацюючи з таким бізнес-партнером, ви ризикуєте стати співучасником злочину та наразитися на проблеми з податковою.
Або може виявитися, що потенційний бізнес-партнер також працює на конкурентів і хоче злити інформацію про вас.
Тому варто проаналізувати, чому в контрагента саме така цінова політика й не вестися на підозрілі пропозиції. Перевірка бізнес-партнера збереже вам час, кошти та репутацію.
Намагається вас заплутати
На ці граблі наступило вже багато підприємців. Коли контрагент пропонує складний договір із незрозумілими термінами, вони підписують його одразу. Поспіх грає проти вас. Тому якщо потенційний партнер використовує купу невідомих слів чи намагається пустити пил в очі, біжіть по консультацію до юриста.
Про контрагента немає інформації в реєстрах
Перевірка контрагента в реєстрах – ваше завдання №1. Адже існує ризик натрапити на фантомну компанію. Перш за все, дивіться Єдиний державний реєстр юридичних осіб та ФОПів. Варто вивчити дані про директора компанії, пов’язаних осіб, історію змін та чим займається ваш партнер. Інакше є ризик натрапити на фіктивне підприємництво та злити кошти невідомим особам.
Як перевірити контрагента?
Наведу список реєстрів, де можна знайти інформацію про бізнес-партнерів:
- Єдиний державний реєстр юридичних осіб та ФОПів
Тут є дані про дату реєстрації, адресу компанії, її директора, учасників, засновників. На жаль, в умовах воєнного стану доступ до нього обмежено. Але інформацію з даного реєстру можна знайти через відомі сервіси пошуку контрагентів. Крім того, ці моніторингові ресурси дозволяють з’ясувати, чи перебуває контрагент під санкціями та чи має зв’язки з країнами-агресорами.
2. Сервіс ДПС “Дізнайся більше про свого бізнес-партнера”
Податкова історія контрагента – цінна інформація для кожного власника бізнесу. На даному ресурсі є інформація про борги/ заборгованість контрагента. Ви усунете ризики блокування ПДВ і співпраць із неплатоспроможним партнером.
3. Єдиний державний реєстр судових рішень та Судова влада
Через ці ресурси можна знайти актуальні судові справи компанії за її назвою. Якщо контрагент ФОП – зазначте ПІБ на сайті “Судова влада” та знайдете справи, які зараз на розгляді.
4. Єдиний реєстр боржників
Можна дізнатися, чи відкриті виконавчі провадження щодо компанії чи її посадових осіб. Тому, якщо вже були випадки невиконання зобов’язань, робіть висновки.
Як уникнути проблем із новим контрагентом?
Ніколи не ігноруйте перевірок. Адже вони вигідніше та дешевше, ніж розбиратися із наслідками невдалої колаборації. Необачність сьогодні – це мінуси на рахунку, репутаційні збитки та ліквідація бізнесу завтра. Як говорить приказка, що маємо – не цінуємо, а втративши – плачемо.
Тому будьте пильними та ніколи не соромтеся звертатися до юристів.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський вчора о 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус вчора о 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський вчора о 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик вчора о 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський вчора о 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін вчора о 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський вчора о 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13552
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5196
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5057
-
"Червоні двері, жовті двері": небезпечна гра серед підлітків чи черговий тренд із TikTok
Життя 4813
-
Сто днів на відповідь: став остаточно зрозумілим дедлайн Трампа для Путіна
Думка 4145