Інвестиції в українську нерухомість: можливості та виклики
Інвестування в українську нерухомість під час війни: ризики, страхування, ринки та перспективи для іноземних та місцевих інвесторів.
Інвестування в українську нерухомість під час війни – це і ризикована справа, і благородна одночасно. На одній шальці терезів усі ризики, які супроводжують будь-який бізнес в умовах ведення війни. На іншій – репутація інвестора та відбудовника прекрасної країни після жахливих подій.
Загалом український ринок нерухомості може дати дохідність у 10-15% річних. Але для цього потрібно, окрім сміливості інвестування під час війни, далекоглядно оцінити перспективність об’єкта нерухомості, репутацію забудовника і – головне, усю документацію щодо об’єкта. Такий аудит має включати перевірку наявності усіх дозволів, відповідність дозвільної документації заявленій меті будівництва, обов’язкова перевірка правовстановлюючих документів та реального стану готової нерухомості. Очевидно, що в цьому питанні потрібно мати фахову консультацію юриста, який спеціалізується на нерухомості.
Також не можна нехтувати і безпековою ситуацією в країні. А отже, варто застрахуватися від можливих ризиків. Українське Експортно-кредитне агентство (ЕКА) надає можливість застрахувати інвестиції (українським та іноземним інвесторам) за таких умов:
- інвестор володіє понад 10% корпоративних прав у проєкті;
- інвестиція спрямована на створення об’єктів та інфраструктури для розвитку переробної промисловості та експорту українських товарів;
- об’єкти інвестування перебувають на території України;
- товари, що експортуються, відповідають вимогам закону про стимулювання експортної діяльності.
Наразі ЕКА повідомило про два застрахованих інвестиційних проєкти наприкінці 2024 року.
У 2023 році Багатостороннє агентство з гарантій інвестицій (MIGA) Групи Світового банку оголосило про початок надання гарантій для страхування воєнних ризиків в Україні. Тоді було оголошено, що програма діятиме до грудня 2025 року.
Якщо продовжити тему міжнародного фінансування, то можна згадати механізм Ukraine Facility. Він має залучати публічні та приватні інвестиції для відновлення та реконструкції країни. Зазначається, що загальний обсяг підтримки визначено на рівні 6,97 млрд євро, які заплановано спрямувати з використанням таких принципів:
- спеціальний інвестиційний інструмент, з метою стимулювання залучення інвестицій у пріоритетних секторах;
- отримання фінансування передбачено через Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк та інші міжнародні інституції;
- підтримка доступна для українських компаній.
Пріоритетними секторами визначені агробізнес, енергетика, логістика та транспорт, промисловість та торгівля, ІТ та комунікації.
Яку нерухомість може запропонувати країна для інвестування іноземцям? Досі фактично лишається головна заборона на пряму купівлю землі сільськогосподарського призначення. Проте залишається можливість купити бізнес, який має серед своїх активів земельні ділянки сільськогосподарського призначення.
Землею з іншим цільовим призначенням (для будівництва житла чи комерційного використання) – володіти й розпоряджатись іноземці можуть, хоч це і пов’язано з додатковими складнощами і формальностями, якщо мова йде про викуп земель з власності громад чи держави. Так само громадяни інших країн можуть купувати нерухомість житлову або комерційну.
Якщо податкові питання українські та іноземні залишити за дужками цього матеріалу (вони є численними і різноманітними та залежать від багатьох факторів), то для укладання угоди іноземцям потрібен паспорт та його нотаріально посвідчений переклад, український ідентифікаційний код (можна отримати в податковій). Також можуть запитати джерело доходів. Якщо іноземець не особисто інвестує, то потрібна нотаріальна довіреність українського або іноземного нотаріуса (в останньому випадку потрібен буде додатково отримати апостиль, його переклад на українською та нотаріальне посвідчення).
Окрім отримання потенційного прибутку, інвестори незалежно від наявності українського коріння, стануть частиною історії відродження України. Не тільки розвиток потужних інфраструктурних проєктів, але й навіть «просте» будівництво дають робочі місця та податки в бюджет, живлять економіку та дають надію на завтра.
Українська нерухомість сьогодні — це не лише квадратні метри, а й стратегічний актив. Доступні механізми страхування воєнних ризиків, можливість інвестувати через міжнародні фонди та відкритий ринок житлової й комерційної нерухомості дають іноземним інвесторам реальні інструменти для заробітку.
Хочете оцінити перспективи? Почніть з перевірки об’єкта. Не знаєте, як мінімізувати ризики? Дотримуйтеся юридичної чистоти угоди. Готові діяти? Час купувати активи, поки ринок приходить до тями, фактично формуючись заново.
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов вчора о 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко вчора о 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька вчора о 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський вчора о 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян вчора о 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер вчора о 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 16.04.2025 15:49
- Професії зникають, навички – у тренді Юрій Баланюк 16.04.2025 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський 16.04.2025 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін 16.04.2025 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко 15.04.2025 22:33
- Нерозподілений прибуток КІКів: як законно уникнути податку в 23% в Україні Ростислав Никітенко 15.04.2025 10:41
- Індустріальні парки як інструмент економічного зростання регіонів та країни Дмитро Соболєв 14.04.2025 14:23
- Нація вбивць 368
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні 332
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 190
- Професії зникають, навички – у тренді 137
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? 114
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 13779
-
В яких європейських країнах найбільше люблять котів. До добірки потрапили країни-сусідки України
Життя 11053
-
Наймасштабніший спортивний івент літа: ВДНГ анонсує "Активну країну"
Життя 9261
-
"Ганебний прецедент": українська студія звукозапису продублювала "Minecraft: Фільм" російською
Життя 6869
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 4764