Як обирати собі юриста?
Сьогодні 8 жовтня – День юриста. Хто, як не юристи краще знають юридичну внутрішню кухню? Тому, в честь професійного свята, поділюсь декількома порадами, щодо того, як обирати собі юриста.
Купівля-продаж послуг – досить складний процес, як для їх продавця так і для покупця, адже, як відомо, послугу не можна «помацати», вона споживається у момент її надання.
Отже, щоб споживачу послуги зрозуміти чи подобається вона йому чи ні, потрібно «стрибнути у невідоме», довірившись надавачу послуги. І не так страшно, коли чек за послугу невисокий. Наприклад, масаж – не сподобалось – наступного разу можна піти до іншого масажиста, не велика втрата.
Але ж коли чек за послугу значний – тоді і ризики зростають. Наприклад, послуги юриста (адвоката) коштують недешево, особливо, якщо мова йде про судові проекти, які ще й досить розтягнуті в часі. Так, як з масажем, не вийде, адже до виникнення ясності стосовно якості послуг, можна витратити велику кількість коштів і допуститися помилок у суді, що можуть мати дуже болючі наслідки і які складно буде виправити.
Тож, чим керуватися при виборі юридичного радника, щоб підвищити шанси тривалої та ефективної співпраці з ним?
Рейтинги, нагороди, визнання
Вказані інструменти існують саме з метою спрощення вибору юристів та юридичних компаній. Потрібна допомога юриста чи компанії юристів у певній галузі – відкрили рейтинг і обрали.
Але чи дійсно місце в рейтингу чи певна нагорода свідчать про високу якість послуг? Наприклад, існують думки, що різного роду визнання та нагороди в Україні купуються і не відповідають дійсному рівню їх володільця. Як на мене, це дещо перебільшено, хоча певна фінансова складова у цьому питанні є, однак полягає вона не в придбанні того чи іншого титулу, а в можливості бути фінансовим партером і приймати участь у певних заходах, що проводяться організаторами рейтингів та нагород.
Разом з тим, існують і інші складові, які впливають на місце в рейтингу, в тому числі і відгуки клієнтів. Тому нехтувати рейтингами точно не потрібно, однак і вважати їх ключовими у виборі юридичного партнера я би не радив, адже деякі юридичні компанії або адвокати взагалі свідомо не беруть участі у відповідних рейтингах, не надаючи туди необхідну інформацію і відповідно їх не рейтингують.
Для прикладу можна навести ситуацію, коли досить відома на юридичному ринку компанія, яка з року в рік займала вищі місця в одному з провідних юридичних рейтингів, публічно відмовилась брати в ньому участь, опублікувавши відповідну заяву. Це свого часу викликало досить жваве обговорення у юридичній спільноті.
Спеціалізація
Спеціалізація є досить важливим фактором у виборі юристів. Очевидно, що не потрібно звертатись до юриста чи компанії, яка спеціалізується, наприклад, у податковому праві за послугами у сімейному праві і навпаки. Так само юрист (адвокат), який здебільшого займається консалтингом в певній галузі не зможе так зорієнтуватись в суді, як адвокат, який здебільшого займається судовим представництвом чи захистом у кримінальних провадженнях. Тому спеціалізація юриста має бути одним з критеріїв відбору для відповідного проекту.
Зі своєї практики згадую випадок, коли юрист однієї юридичної компанії, що не спеціалузавалась на судовому представництві і взялася представляти одного з учасників судового процесу на стадії апеляційного провадження, заплутався у судовому засіданні, хто є апелянтом, хто позивачем, а хто відповідачем. Виглядало це, м’яко кажучи, не дуже професійно.
Публікації та публічні виступи
Шляхом публікацій у ЗМІ, а також за допомогою публічних виступів юристи демонструють свою експертність у тих чи інших питаннях. Далеко не кожен юрист, який має недоліки у певних знаннях наважиться публічно коментувати юридичні події або розміщувати у ЗМІ свою аналітику законодавства. Отже, це гарний спосіб ознайомитися з публічною діяльністю юриста та в певній мірі отримати уявлення про його професійний рівень.
Наприклад, у деяких резонансних справах адвокату необхідно вміти через ЗМІ належним чином, простими словами, донести необхідну інформацію по справі до громадськості. Невміння адвоката комунікувати зі ЗМІ може мати негативні наслідки та в деяких випадках навіть вплинути на результати розгляду справи судом.
Індивідуально-практикуючий юрист чи компанія?
У цьому питанні все залежить від масштабів проекту з яким має намір звернутися замовник. Якщо проект не дуже великий і не дуже комплексний – його може реалізувати індивідуально-практикуючий юрист (адвокат). При цьому замовник зекономить на таких послугах, оскільки у їх вартість не будуть включені витрати на дорогий офіс, штат працівників і рекламу, які у великих компаній є досить значними. Поряд з цим такий індивідуально-практикуючий юрист може бути виходцем з великої провідної компанії і надаватиме послуги не менш якісно.
Якщо ж проект великий і комплексний – краще звертатись до юридичної компанії, яка має у своєму складі штат юристів різних спеціалізацій, що підвищить вірогідність отримання послуг вчасно та на високому рівні.
Рекомендації від знайомих
І наостанок найсуттєвіший критерій, по якому раджу обирати юриста чи юридичну компанію. Якщо хтось з ваших знайомих вже отримував аналогічні послуги у відповідного юриста чи юридичної компанії і залишився задоволений, то це одна з найкращих ознак, що і вам послуги будуть надані на високому рівні.
Якось до мене звернулась людина, якій мене порадив клієнт, котрому я допоміг виграти справу в суді. З цією людиною ми не зійшлися в ціні і він по рекламі в інтернеті знайшов іншого юриста. Через деякий час ця людина зателефонувала мені повторно і погодилась працювати зі мною на попередньо озвучених умовах... Це не означає, що по рекламі в інтернеті не можна знайти професійного юриста. Авжеж можна! Але пошук по рекомендаціям – значно збільшить шанси та пришвидшить позитивні результати пошуку.
Отже бажано спершу зібрати рекомендації від знайомих, проаналізувати їх по вищенаведеним критеріям і врешті обрати максимально підходящого юридичного радника.
- Забезпечення позову шляхом арешту майна банку в ліквідаційній процедурі Євген Морозов вчора о 21:57
- Механізм оформлення посвідок на проживання для іноземців, які захищають Україну від КМУ Дмитро Зенкін вчора о 15:39
- Секрети роботи з експертизами: як адвокат може змінити хід справи Світлана Приймак вчора о 12:14
- Хто стоїть за податковою пільгою розміром у 19 млрд грн? Артур Парушевскі вчора о 11:55
- Підсумки року: як правильно закрити минулий етап і підготуватися до нового Катерина Мілютенко 30.12.2024 23:36
- Способи зміни предмету або підстав позову Євген Морозов 30.12.2024 21:29
- Парламентський "подарунок" під ялинку для сфери містобудування Любомир Зубач 30.12.2024 15:58
- Концепція ЄСІКС: короткий огляд Дмитро Зенкін 30.12.2024 15:37
- В новий рік без насильства: символи, що змінюють долі жінок Галина Скіпальська 30.12.2024 14:44
- Свідоцтво про право на спадщину: недійсность та судова практика Світлана Приймак 30.12.2024 12:34
- "УЗ" повертає не туди Євген Магда 30.12.2024 12:32
- Розуміння Сходу Сильвія Красонь-Копаніаж 30.12.2024 09:51
- Рік новий, а ти – ні Валерій Козлов 29.12.2024 22:59
- Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку за ініціативою орендодавця Євген Морозов 29.12.2024 21:19
- Реєстрація торговельної марки в Україні і не тільки Віталій Соловей 29.12.2024 17:50
-
Forbes Україна: Roshen зупинив виробництво на фабриці в Угорщині
Бізнес 17017
-
Прокачування газу в Україні з 1 січня подорожчає учетверо через нульовий транзит
Бізнес 11044
-
В Україні зірвалася рекордна оренда землі: потенційний орендар передумав платити
Бізнес 10337
-
Україна збільшила експорт до $41 млрд у 2024 році. Що продавали — підсумки Мінекономіки
Фінанси 6403
-
Переможці й невдахи 2024 року: найкасовіші й найпровальніші фільми
Життя 6276