Що змінює Закон "Маски-шоу Стоп - 2"?
Офіційна версія необхідності прийняття закону – захистити бізнес від тиску правоохоронців. Як зміни до Кримінального процесуального кодексу України зможуть захистити бізнес? Коротко про нововведення.
Кого стосуються зміни?
Якщо після візиту слідчого і проведення обшуку на підприємстві поменшало техніки, ноутбуків, смартфонів та іншого краму, то зміни в Кримінальний процесуальний кодекс України стосуються і вас.
Раніше на спроби бізнесу повернути майно у слідчого була одна відповідь: «у вас який статус – потерпілий, підозрюваний? ні? То чекайте як завершиться слідство».
Юридичні і фізичні особи, у яких вилучили майно і які не мають ніякого статусу у кримінальному провадженні, зможуть спробувати повернути майно через суд.
Можливість закрити кримінальне провадження
Вилучене у результаті обшуків майно може роками безпідставно зберігатися у слідчих. У результаті вилучене майно потрапляє в «режим очікування» на невизначений час, а діяльність бізнесу повністю чи частково блокується.
Якщо слідчий вилучив у підприємства майно, то власник майна зможе звернутися до суду із клопотанням про закриття кримінального провадження. Після закриття справи слідчий має повернути майно, однак це можливо зробити тільки якщо слідчий не встановив особу, підозрювану у вчиненні злочину, який він розслідує.
Якщо суд відмовить у поверненні вилученого майна, є можливість скаржитись в суд апеляційної інстанції. Але потрібно врахувати кілька моментів.
По-перше, спробувати закрити кримінальне провадження можливо лише у справах, розпочатих після 16.03.2018. Тобто вилучене майно у старих справах, розпочатих до 16.03.2018, так і залишиться у режимі очікування.
По-друге, скористатись нововведенням можливо, якщо слідство не знайшло підозрюваного протягом 12 місяців. Для тяжких злочинів цей строк становить 18 місяців.
Таким чином, спробувати закрити кримінальне провадження, у якому утримується вилучене чи арештоване майно, можливо буде не раніше 16.03.2019. Тож доведеться чекати L
Розглянемо ще одну ситуацію, яка дає можливість закрити кримінальне провадження. Наприклад, слідчий вважає, що ваша ТОВка – це одноденка, через яку проганяють гроші. Слідчий проводить обшук та вилучає усі документи та ноутбуки. Пізніше він бачить, що криміналу немає, тому закриває справу і повертає вилучене майно.
Через деякий час колега слідчого отримує замовлення і розпочинає аналогічну справу та приходить з новим обшуком. При цьому аргументи про те, що справа вже закрита, не діють.
Для таких випадків зміни до КПК дозволяють написати слідчому клопотання про закриття справи або оскаржити відмову слідчого в суд.
Службові розслідування для слідчого та прокурора
Їх не буде. Проект закону передбачав правило, що будь-які порушення з боку слідчого та прокурора, які встановлені судом, є підставою для проведення службового розслідування.
Однак після підписання закону Президентом, це правило кудись зникло. Тому як і раніше будь-які рішення суду не вплинуть на притягнення правоохоронців до дисциплінарної відповідальності. Це й далі стимулюватиме їх безвідповідально ставитись до виконання посадових обов’язків.
Висновок
Позитивна новина у тому, що з’явиться більше можливостей повернути вилучене майно. Однак менше обшуків від цього не стане. Зміни не передбачають відповідальності слідчих за вибиті двері, пошкоджене майно та незаконні обшуки. Допоки слідчі не платитимуть за недбалість із власної кишені, ситуація не зміниться.
- Податки для українських біженців у Європі: реальність, ризики та можливості Дмитро Зенкін 17:48
- Інвестиції в українську нерухомість: можливості та виклики Сергій Дзіс 17:35
- Відшкодування шкоди від терористичних актів: чи реально отримати компенсацію від держави? Світлана Приймак 15:34
- Самотність, яка нищить Людмила Євсєєнко 14:17
- На що насправді здатен ретинол Вікторія Жоль 11:26
- Хто повинен платити за судову експертизу у сфері інтелектуальної власності? Сергій Барбашин 11:18
- Бізнес-ризики та кризові ситуації – 2025: виклики, загрози і стратегії виживання Ігор Шевцов 11:13
- Як ринок програмних фіскалізаторів змінює економіку України Андрій Сухов вчора о 14:51
- Принцип "легітимних очікувань": зміст та застосування в судовій практиці України Леся Дубчак вчора о 14:50
- Як інфляція змінює вартість електроенергії та газу у світі: аналітика та перспективи Ростислав Никітенко вчора о 10:42
- Як залишатися мотивованим, коли все йде не так? Катерина Мілютенко вчора о 03:06
- Обзор изменений в налоговом законодательстве для ФЛП с 2025 года Віра Тарасенко 09.02.2025 21:40
- Персональні дані пацієнта в маркетингу: зміни Анастасія Полтавцева 09.02.2025 16:01
- Нехтування сигналу "Повітряна тривога" суддями і прокурорами - під час ракетних атак Лариса Криворучко 09.02.2025 00:21
- Що зміниться із скасуванням Господарського кодексу України? Олеся Романенко 08.02.2025 21:03
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 302
- Бізнес-ризики та кризові ситуації – 2025: виклики, загрози і стратегії виживання 120
- Справа на мільярд 119
- Що зміниться із скасуванням Господарського кодексу України? 106
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 101
-
Операція "Чисте місто". НАБУ показало знайдені під час обшуків мільйони доларів – фото
Бізнес 2970
-
"Умовте українців продовжити транзит". Чим завершиться енергокриза у Молдові
Бізнес 2834
-
Комарницького оголосили в розшук. НАБУ вважає, що він намагається втекти з України
оновлено Бізнес 2446
-
"Відбувається щось нездорове". Виробники молока і молокозаводи посперечалися через ціни
Бізнес 2389
-
"Пропонувати партнерам нема чого". Гетманцев закликав провести ревізію українських родовищ
Бізнес 1838