Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha
Як будувати команди, лідерство і мотивацію в умовах ШІ, вигорання та різних поколінь працівників?
Хто кращий, розумніший, креативніший та витриваліший? Ми, звичайно, можемо читати мільйон класних досліджень щодо відмінностей різних поколінь. А можемо просто сміятись з мемних відео соцмереж, які явно демонструють найяскравіші тригери міленіалів, зумерів і не тільки. Різні погляди, позиції, ставлення до відповідальності тощо. О, так ми однозначно різні. А от як з цим жити, керувати і чи взагалі, чи слід за це перейматись? Мали можливість трохи розібратися в цих питаннях з декількома лідерами різних сфер України, серед яких глобальні сервісні та продуктові компанії й заклади освіти.
Цифри, які варто знати=врахувати
- У світі 47% представників покоління Зумерів готові залишити свою роботу протягом наступних шести місяців через відсутність розвитку, гнучкості та сенсу в роботі (за даними Manpowergroup.nl 2025). 89% зумерів вважають важливим, щоб їхня робота мала сенс і відповідала їхнім цінностям.
- В Україні тим часом за дослідженнями Gradus Research індекс лояльності працівників (eNPS) занизький і становить -19. При чому eNPS є негативним у всіх демографічних групах та знижується з віком. Найменше незадоволені молоді люди віком 25–35 (eNPS -8) та 18–24 (-10), тоді як найбільше незадоволені працівники віком 45–54 (-26) та 55–65 (-34). І всі групи обмірковують як варіант звільнення через виснаження або стрес - 75% хронічно перевантажені. Що однозначно можна записувати до переліку викликів та ризиків будь-якого бізнесу нашої країни.
Як сформувати та втримати команду та клієнтів, які якраз ті самі Х, Z, Y, Alpha? І де та які підходи точно працюють? І як не перегрітися самим лідерам та бізнесам в епоху ШІ і постійних змін. У реальних кейсах та прикладах вдалось обговорити це з представниками SoftServe, Luxoft, EPAM, AIR Institute НУОП та Hillel IT School на конференції IT Wave XI Odesa IT-family.
З головного, що підкреслили:
- Програм задля “розвитку талантів та їх покружити” багато, але поки вони не сильно ґрунтуються на градації віку. Більше акценту на смаки, потреби, вподобання представників команди тощо. І як зазначають експерти, ці програми продовжують бути важливими та варті інвестицій. Адже реально впливають на утримання найдорожчого ресурсу — людей.
- Під один шаблон не підігнати, навіть з тонким прорахунком відмінностей. Досі працює логічна логіка — спитати, почути, об'єднати сильні сторони.
- Молодих експертів все ж таки донавчають і часто в колаборації з ВНЗ чи відповідними ІТ-спільнотами (курсами). Щоб до компаній на роботу приходили початківці з дійсно потрібним знаннями, бекграундом та підготовкою. Дуальна освіта, окремі лабораторії, спільні проєкти — працює все. І так, тут якраз про синергію бізнесів та освітніх центрів. Бо нікому не вигідно залишитися в комунікації претензій “нам готують не тих спеціалістів/куди працевлаштувати тих, кого навчили”. Наприклад, в Epam згідно з результативною співпрацею торік вже прийшло 500 випускників, в 2025 планують збільшити цю цифру до 800.
Що змінилося в лідерстві?
- Гнучкість (не) замість жорстких планів. Після 2022 року ми навчилися адаптуватися до змін і коригувати стратегії в реальному часі. Лояльність, гнучкість, розуміння — це все потрібні складові формули, але важливо, щоб вони не множили весь результат на нуль.Тому прописувати KPI та правила, бізнес-задачі — це все одно обов’язково.
- “Зроби так, бо я так сказав”, або… чому краще все ж таки не так. Керівник більше не авторитарна фігура, а наставник, який слухає, підтримує та надихає. Більшість зі спікерів відзначили, що ніколи б не сказали фразу своєму співробітнику: зроби так, бо я так кажу.
- Баланс між емпатією та результатом: Це не просто тренд, а необхідність для збереження команди та досягнення цілей. Емпатія — один з найголовніших скілів, який повинен мати лідер, і який якраз і відрізняє=дає цьому лідеру перевагу перед ШІ.
Штучний інтелект: друг чи ворог?
- АІ вже активно використовується в рекрутингу, адаптації та аналітиці. Це вимагають від всіх в командах та новачків, яких наймають, закцентували лідери бізнесів.
- В освіті також якісно та результативно інтегрують АІ. Й нема загрози “що це зробить людей дурнішими, менш кмітливими”. Це інструмент, і їм важливо вміти користуватись.
AI не замінить лідера, який розуміє потреби команди, підтримує її та приймає рішення в умовах невизначеності.
Аі не замінить експерта, який вдало користується цим інструментом, щоб покращити свою роботу, результат тощо. Але точно замінить того, хто не вміє користуватись штучним інтелектом.
Поради для лідерів та тим, хто хоче ними стати
- Розвивайте м'які навички. Емпатія, комунікація та наставництво стають ще важливішими.
- Підкріплюйте, або якщо не маєте, то створюйте культуру навчання. Підтримуйте розвиток співробітників через менторство та можливості для навчання. Повірте, це вам окупиться
- Не бійтеся змін, але і не зневажайте їх. Адаптуйте стратегії та підходи відповідно до змін у команді та ринку.
- Забезпечуйте підтримку психічного здоров'я. Створюйте умови для зниження стресу та вигорання серед співробітників.
Лідерство (без) інструкцій — це не хаос, а свідомий вибір бути гнучким, чуйним та орієнтованим на сенс. Це шлях до створення стабільних та ефективних команд у складні часи.
- Час розблокувати будівництво нових об'єктів та залучення інвестицій в громадах! Лариса Білозір 20:41
- Заповіт у Дубаї: нові можливості для українців у DIFC Courts Олена Широкова 15:45
- Конфлікти у бізнесі: як перетворити загрозу на джерело зростання Олександр Скнар 14:36
- У кожному дроні – сертифікат світової байдужості Дана Ярова 12:05
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук вчора о 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар вчора о 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 08.07.2025 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 08.07.2025 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- Готують підвищення тарифів для населення 731
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 146
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 100
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини 90
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні 67
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 10819
-
Uklon готовий виконати закон про стягнення податку з доходів водіїв
Бізнес 5852
-
"Сонне розлучення" – вихід для пар, щоб покращити якість нічного відпочинку та сексуального життя
Життя 5252
-
Мовний апгрейд: як правильно сказати українською "пир горой", "в рассрочку" і ще вісім фраз
Життя 4313
-
"Цифри шокують". Гетманцев оприлюднив дані про найбільші в Україні пенсії
Фінанси 4312