Пенсійне накопичення чи фінансова піраміда?
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що в 2023 році почнеться обов’язкове впровадження пенсійного накопичення...
В 2023 році почнеться обов’язкове впровадження пенсійного накопичення. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль...
Незважаючи на війну і важку економічну ситуацію в Україні знову почалися недолугі урядові розмови про запровадження загальнообов’язкової (примусової) накопичувальної пенсійної системи… хоча, у наших східноєвропейських сусідів (Польща, Угорщина, Чехія) в мирний час і при більш сприятливих економічних умовах не вдалося її запровадити!
Фахівці міжнародних фінансових організацій (в тому числі МВФ і Світового банку) вказують, що для запровадження накопичувальної пенсійної системи повині бути відповідні сприятливі умови, як то стале економічне зростання та значне збільшення доходів населення (хоча б декілька років поспіль).
При цьому інвестиційний дохід від інвестування пенсійних активів має перевищувати рівень інфляції за рік хоча б на 3% (інфляція в цьому році 30%, в 2023 уряд прогнозує 30%)…Тобто дохідність має перевіщувати мінімум 33%, проте в Україні легальних галузей економіки з такою інвестиційною дохідністю нема (максимум 10-12%) , таку дохідність можна отримати тільки в кримінально-тіньових сферах діяльності, як то торгівля наркотиками чи зброєю. Слід звернути увагу, що в Україні слабкі фінансові інститути, нерозвинутий ринок цінних паперів та обмежена кількість реальних інвестиційних інструментів порівняно з країнами західної Європи.
В таких умовах є ризик, що накопичення на пенсійних рахунках можуть бути від’ємними.
Крім того, мають бути низкі адміністративні витрати, не більше 1-1,5%. Як свідчить досвід латиноамериканських країн (Аргентина, Чилі), у яких тривалий час функціонував другий рівень пенсійного забезпечення, високі адміністративні витрати в накопичувальній системі призводять до вкрай низького рівня результатів довгострокового інвестування і відповідно до суттєвого зменшення розміру пенсійних виплат.
Найбільшою проблемою є те, що нема реальних державних гарантій збереження пенсійних накопичень! Нема чіткої системи повернення пенсійних активів у разі ліквідації емітентів цінних паперів і банків.
Є велика загроза, що накопичувальна пенсійна система перетвориться на велику фінансову піраміду…
Виглядає як повне економічне безглуздя! Проте, сумнозвісній пані Третьяковій і ко не терпиться віддати пенсійні грошики на прокрутку приватним страховим компаніям і фондам.
Перед тим, як прийняти рішення про запровадження примусової накопичувальної пенсійної системи, Уряд має забезпечити такі умови:
– запровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування не повинно мати негативного впливу на фінансове забезпечення солідарної пенсійної системи;
– забезпечення на належному рівні пенсійних накопичень та відповідних пенсійних виплат з накопичувальної системи потребує стабільного економічного зростання, значного підвищення рівня заробітної плати та зниження рівня інфляції в країні;
- гарантування збереження пенсійних накопичень;
– на стартовому етапі впровадження накопичувальної системи мають бути вжиті такі заходи, які б унеможливили зловживання і завищені адмінстративні витрати та запобігти негативним наслідкам запровадження накопичувальної пенсійної системи – перетворення її на сумнозвісну фінансову піраміду!
Разом з тим, елементи накопичувальної пенсійної системи можна запроваджувати і в рамках солідарної системи – йти від персонального обліку сплати ЄСВ до персональних пенсійних рахунків з правом наслідування пенсійних накопичень. На першому етапі участь в накопичувальній системі повина бути добровільною.
Довідка. Приклади невдалої діяльності накопичувальних пенсійних фондів
1. Корпоративний пенсійний фонд Національного банку України.
У лютому 2015 року на офіційному веб-сайті Служби безпеки України оприлюднена інформація щодо відкриття кримінальних проваджень за фактами розтрати та легалізації грошових коштів колишніми службовими особами Корпоративного накопичувального пенсійного фонду Національного банку України.
Посадовці фонду розробили протиправну схему розтрати коштів установи, перевівши на рахунки комерційних структур понад 600 мільйонів гривень. Гроші спрямовувалися на придбання цінних паперів емітентів, які мають всі ознаки фіктивності.
У результаті протиправної діяльності колишніх посадовців фонду значних фінансових втрат зазнали понад 10 тисяч працівників НБУ – учасників накопичувальної програми недержавного пенсійного забезпечення.
2. Пенсійний фонд корпорації "Енрон" у США.
У грудні 2001 року американська енергетична корпорація "Енрон" оголосила про банкрутство.
Компанія мала власний накопичувальний пенсійний фонд, активи якого були вкладені в акції. Усі заощадження "згоріли".
В результаті постраждали більше 80 тисяч осіб, а загальна сума збитків перевищила 1 млрд доларів.
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов вчора о 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко вчора о 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька вчора о 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський вчора о 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян вчора о 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер вчора о 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 16.04.2025 15:49
- Професії зникають, навички – у тренді Юрій Баланюк 16.04.2025 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський 16.04.2025 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін 16.04.2025 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко 15.04.2025 22:33
- Нація вбивць 370
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 213
- Професії зникають, навички – у тренді 141
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? 116
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 114
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 14369
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 12749
-
В яких європейських країнах найбільше люблять котів. До добірки потрапили країни-сусідки України
Життя 11436
-
Наймасштабніший спортивний івент літа: ВДНГ анонсує "Активну країну"
Життя 9280
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 8895