Збільшити ціну на газ після проведення процедури його публічної закупівлі вже не вийде
Підвищення ціни шляхом «каскадного» укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою
Цікава справа про те, як суб’єкти господарської діяльності намагаються одночасно виграти публічні торги шляхом надання найвигіднішої пропозиції та підвищити власний прибуток за допомогою додаткових угод після проведення торгів.
За результатами аукціону між ТОВ «Енергія України» та відділом освіти виконавчого комітету Знам’янської міської ради був укладений договір на закупівлю природного газу.
Ціна, запропонована вказаним товариством, була найменшою з усіх інших пропозицій, що, звісно, відповідало наміру відділу освіти заощадити державні кошти на закупівлю.
Проте, через незаплановане збільшення ринкових цін на газ протягом дії договору сторонами було укладено низку додаткових угод, якими початкову ціну було збільшено на 61%, що призвело до значного зменшення обсягу закупівлі.
Зрештою, відділ освіти втратив меншу кількість коштів платників податків, проте здійснив закупівлю лише 289,476 тис. м3 замість очікуваних 366,580 тис. м3.
Сподіваюся, що державна установа не потерпала тією зимою від холоду, адже наступні судові процеси навряд чи дуже зігріли відділ виконавчого комітету.
Провадження № 912/994/20 розпочалось у першій інстанції в березні 2020 року та закінчилося Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду 4 серпня 2021 року, в якій вказані додаткові угоди були визнані нікчемними відповідно до положень статей 36 та 37 у попередній редакції Закону України «Про публічні закупівлі».
Нікчемність додаткових угод та наступне регулювання зобов’язань між сторонами первісним договором спричинило обов’язок Товариства повернути грошові кошти за товар, який так і не був поставлений продавцем.
Суд встановив, що сторони уклали додаткові угоди, якими безпідставно збільшили ціну за одиницю товару шляхом зменшення його кількості, а надані копії листів та фактографічних довідок Торгово-промислової палати України не містять інформацію про коливання ціни газового палива на ринку, а також розрахунку вартості газового палива станом на попередні календарні дати.
Вказані дії не відповідають вимогам тендерної документації та порушують основні принципи добросовісної конкуренції, максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, запобігання корупційним діям та зловживанням;
У Постанові були відхилені доводи скаржника про те, що вказаними угодами ціна договору підіймалась поступово, кожного разу не перевищуючи 10 %, встановлених законодавством (п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону у попередній редакції та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону – у новій).
Суд наголосив, що за наявності обставин значного коливання цін, що роблять для однієї зі сторін договору невигідним його виконання, закон надає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 % загалом.
Інше тлумачення відповідної норми Закону України «Про державні закупівлі» нівелює, знецінює та робить непрозорою процедуру відкритих торгів.
Підвищення ціни шляхом так званого «каскадного» укладення восьми додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця, що призвело до втрати державою можливості скористатися пропозиціями інших учасників відкритих торгів.
Водночас держава у вигляді Відділу освіти так і не змогла закупити газ за ціною, запропонованій переможцем тендеру.
Сподіваюся, що вказане рішення вплине на наміри учасників публічних закупівель та унеможливить використання зазначеного механізму для не доброчесних цілей. При цьому у згаданій Постанові одночасно зачіпалися й інші правові питання, проте це вже дещо інша історія…
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов вчора о 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко вчора о 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька вчора о 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський вчора о 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян вчора о 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер вчора о 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 16.04.2025 15:49
- Професії зникають, навички – у тренді Юрій Баланюк 16.04.2025 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський 16.04.2025 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін 16.04.2025 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко 15.04.2025 22:33
- Нація вбивць 372
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 217
- Професії зникають, навички – у тренді 142
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 121
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? 116
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 14517
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 12961
-
В яких європейських країнах найбільше люблять котів. До добірки потрапили країни-сусідки України
Життя 11531
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 9739
-
Наймасштабніший спортивний івент літа: ВДНГ анонсує "Активну країну"
Життя 9282